REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Północna Izba Gospodarcza
budownictwo 2024 kryzys
Budownictwo 2024 - kryzys
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Kryzys w budownictwie 2024

Spadek liczby przetargów publicznych, mniej rozpoczętych inwestycji deweloperskich, znaczący wzrost niewypłacalności firm sektora budowlanego oraz duży wzrost zawieszanych lub optymalizowanych firm. Sektor budowlany boryka się z ogromnym kryzysem i jest to już w tej chwili problem, który dotyczy zarówno firm zajmujących się budową mieszkań, domów, realizacją inwestycji drogowych czy szeroko rozumianej infrastruktury. – Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej przekonują, że nie jest ani kolorowo, ani czarno. Na sytuację jednak patrzą z dużym niepokojem, bo widać zastój niemal na każdym polu inwestycyjnym – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

KPO i odbudowa Ukrainy to szanse dla polskiego rynku budowlanego

REKLAMA

Zjawisko zastoju w sektorze budowlanym jest szeroko komentowane przez polskich przedsiębiorców. Inwestycje deweloperskie realizowane są wolniej, a firmy, które zainteresowane są przetargami publicznymi są skłonne do negocjacji cen i zajmują się zadaniami, którymi wcześniej się nie zajmowały np. zadaniami związanymi z gospodarką morską.

- Oczekiwań było wiele, ale rzeczywistość poważnie je zweryfikowała. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży budowlanej od dwóch dekad, od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Rozwiązania problemów budownictwa

REKLAMA

- Wiele firm budowlanych widzi swoją szansę w odbudowie Ukrainy i w realizacji inwestycji związanych z Krajowym Planem Odbudowy. To wciąż dość odległa perspekytywa, a biznes prowadzi się tu i teraz. Wiele firm musiało dokonywać optymalizacji lub szukać „szybkich zleceń” – dodaje Hanna Mojsiuk. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Co kilka lat jesteśmy świadkami jakiegoś kryzysu. Najważniejsze jest czy umiemy się do tego dostosować, zdywersyfikować swoje biznesy. Obserwując największych graczy na rynku odnoszę wrażenie, że portfele zamówień mają wypełnione. Branża budowlana to nie tylko deweloperzy, to także budownictwo przemysłowe – infrastrukturalne, hydrotechniczne i drogowe. Akurat w hydrotechnice i drogownictwie jest pracy na dekadę. Oczywiście do przetargów wystartują wielcy gracze ale tzw. „budowlanka” opiera się na szeregu podwykonawców – dodaje Łukasz Zemski, przewodniczący Klastra Budowlanego przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Problemy z kredytem na start

Rynek deweloperski również przyznaje, że zastój inwestycyjny jest odczuwalny. W II i III kwartale roku 2024 w niektórych miastach sprzedaż mieszkań spadła nawet o 70%. To musi znajdować odbicie w sytuacji przedsiębiorców. 

- Trudna sytuacja budownictwa jest faktem. Na trudną sytuację składa się kilka kluczowych czynników. Wysokie stopy procentowe zmniejszają liczbę potencjalnych kredytobiorców i inwestorów w nieruchomości. Kredyt jest bardzo drogi, a do tego coraz trudniejszy do uzyskania.  Wielu konsumentów planujących zakup nieruchomości powstrzymało się czekając na planowane wsparcie rządu. Dodatkowym czynnikiem wpływającym mocno na całą branżę budowlaną jest wciąż nieuruchomiony Krajowy Plan Odbudowy. Uruchomienie tych środków będzie się przekładać na zlecenia w całej branży budowlanej – mówi Łukasz Szykuć, prezes TLS Developer. 

- Nie możemy jednak stwierdzić, że nic w Polsce się obecnie nie buduje. Procesy inwestycyjne w budownictwie trwają dość długo, co oznacza, że obecnie realizowane są projekty, które uzyskały pozwolenia jeszcze w okresie większej prosperity na rynku nieruchomości – dodaje. 

- Deweloperzy nie rezygnują ze swoich inwestycji, ale urealniają plany związane z ich prowadzeniem. Przedsiębiorcy oczekują jasnej deklaracji: program „Kredyt na start” lub „Kredyt 0%” będzie albo go nie będzie i zamykamy temat. Codziennie spotykając się z klientami słyszymy rozmowy na ten temat. Wielu klientów nadal jest przekonanych, że trzeba jeszcze czekać na rządowe decyzje, a to powoduje, że nie dochodzi do transakcji. Dyskusje polityczne spowodowały, że rynek budowlany i obrót nieruchomości wszedł w stan hibernacji – dodaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA