REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Północna Izba Gospodarcza
budownictwo 2024 kryzys
Budownictwo 2024 - kryzys
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Kryzys w budownictwie 2024

Spadek liczby przetargów publicznych, mniej rozpoczętych inwestycji deweloperskich, znaczący wzrost niewypłacalności firm sektora budowlanego oraz duży wzrost zawieszanych lub optymalizowanych firm. Sektor budowlany boryka się z ogromnym kryzysem i jest to już w tej chwili problem, który dotyczy zarówno firm zajmujących się budową mieszkań, domów, realizacją inwestycji drogowych czy szeroko rozumianej infrastruktury. – Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej przekonują, że nie jest ani kolorowo, ani czarno. Na sytuację jednak patrzą z dużym niepokojem, bo widać zastój niemal na każdym polu inwestycyjnym – przyznaje Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA

KPO i odbudowa Ukrainy to szanse dla polskiego rynku budowlanego

REKLAMA

Zjawisko zastoju w sektorze budowlanym jest szeroko komentowane przez polskich przedsiębiorców. Inwestycje deweloperskie realizowane są wolniej, a firmy, które zainteresowane są przetargami publicznymi są skłonne do negocjacji cen i zajmują się zadaniami, którymi wcześniej się nie zajmowały np. zadaniami związanymi z gospodarką morską.

- Oczekiwań było wiele, ale rzeczywistość poważnie je zweryfikowała. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży budowlanej od dwóch dekad, od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Rozwiązania problemów budownictwa

REKLAMA

- Wiele firm budowlanych widzi swoją szansę w odbudowie Ukrainy i w realizacji inwestycji związanych z Krajowym Planem Odbudowy. To wciąż dość odległa perspekytywa, a biznes prowadzi się tu i teraz. Wiele firm musiało dokonywać optymalizacji lub szukać „szybkich zleceń” – dodaje Hanna Mojsiuk. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Co kilka lat jesteśmy świadkami jakiegoś kryzysu. Najważniejsze jest czy umiemy się do tego dostosować, zdywersyfikować swoje biznesy. Obserwując największych graczy na rynku odnoszę wrażenie, że portfele zamówień mają wypełnione. Branża budowlana to nie tylko deweloperzy, to także budownictwo przemysłowe – infrastrukturalne, hydrotechniczne i drogowe. Akurat w hydrotechnice i drogownictwie jest pracy na dekadę. Oczywiście do przetargów wystartują wielcy gracze ale tzw. „budowlanka” opiera się na szeregu podwykonawców – dodaje Łukasz Zemski, przewodniczący Klastra Budowlanego przy Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie.

Problemy z kredytem na start

Rynek deweloperski również przyznaje, że zastój inwestycyjny jest odczuwalny. W II i III kwartale roku 2024 w niektórych miastach sprzedaż mieszkań spadła nawet o 70%. To musi znajdować odbicie w sytuacji przedsiębiorców. 

- Trudna sytuacja budownictwa jest faktem. Na trudną sytuację składa się kilka kluczowych czynników. Wysokie stopy procentowe zmniejszają liczbę potencjalnych kredytobiorców i inwestorów w nieruchomości. Kredyt jest bardzo drogi, a do tego coraz trudniejszy do uzyskania.  Wielu konsumentów planujących zakup nieruchomości powstrzymało się czekając na planowane wsparcie rządu. Dodatkowym czynnikiem wpływającym mocno na całą branżę budowlaną jest wciąż nieuruchomiony Krajowy Plan Odbudowy. Uruchomienie tych środków będzie się przekładać na zlecenia w całej branży budowlanej – mówi Łukasz Szykuć, prezes TLS Developer. 

- Nie możemy jednak stwierdzić, że nic w Polsce się obecnie nie buduje. Procesy inwestycyjne w budownictwie trwają dość długo, co oznacza, że obecnie realizowane są projekty, które uzyskały pozwolenia jeszcze w okresie większej prosperity na rynku nieruchomości – dodaje. 

- Deweloperzy nie rezygnują ze swoich inwestycji, ale urealniają plany związane z ich prowadzeniem. Przedsiębiorcy oczekują jasnej deklaracji: program „Kredyt na start” lub „Kredyt 0%” będzie albo go nie będzie i zamykamy temat. Codziennie spotykając się z klientami słyszymy rozmowy na ten temat. Wielu klientów nadal jest przekonanych, że trzeba jeszcze czekać na rządowe decyzje, a to powoduje, że nie dochodzi do transakcji. Dyskusje polityczne spowodowały, że rynek budowlany i obrót nieruchomości wszedł w stan hibernacji – dodaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

Amarylis – najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę, a zakwitnie na Święta [Wskazówki]

Oto najpiękniejszy i najbardziej okazały kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę w listopadzie i zacznij podlewać, a zakwitnie w grudniu na Święta. Jaką ziemię powinien mieć? Czy uprawa jest trudna? Oto kilka wskazówek.

10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

REKLAMA

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

REKLAMA

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA