REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego
To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Dobry czas na zakup nieruchomości?

REKLAMA

Tylko nieliczni pośrednicy spodziewają się w końcówce roku wzrostów cen ofertowych mieszkań z rynku wtórnego. W przypadku kawalerek najwięcej agentów – 45 proc. – przewiduje stabilizację cen proponowanych przez właścicieli. 33 proc. ankietowanych prognozuje wzrosty, a 22 proc. dostrzega pole do lekkich obniżek. W przypadku większych mieszkań wygląda to tak: 38 proc. pośredników prognozuje umiarkowane obniżki, 33 proc. stabilizację, a 29 proc. podwyżki.     

REKLAMA

Rośnie presja na sprzedających, aby urealniali ceny ofertowe, jeśli chcą przyciągnąć kupca. Jeszcze w połowie roku spadki w kategorii kawalerek prognozowało 16 proc. pośredników, a w kategorii większych lokali 26 proc. z nich. Najnowsze badanie nastrojów przeprowadzone po III kwartale wskazuje, że teraz jest to kolejno 22 i 38 proc. Prognozy, które zebraliśmy od 1,3 tys. agentów sugerują więc, że w ostatnim kwartale roku większe prawdopodobieństwo urealniania cen ofertowych występuje w przypadku mieszkań większych niż kawalerki – mówi Rafał Bieńkowski z portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl.   

Jeśli prognozy się spełnią, będzie to kontynuacja sytuacji widocznej w analizie cen w III kwartale, którą przeprowadził serwis. Na palcach jednej ręki można było wówczas policzyć miasta wojewódzkie, w których zaobserwowano wzrost średniej ceny ofertowej mieszkań dwu- i trzypokojowych z rynku wtórnego. Przeważały jednak delikatne spadki i stabilizacja. Ale nawet widoczne ostatnio urealnianie stawek nie zmienia faktu, że ceny nieruchomości wciąż mogą wystraszyć...

Większy wybór mieszkań

REKLAMA

Czy wreszcie Polacy będą mieli większą szansę na zakup mieszkania? Odpowiedzi należy szukać m.in. w tym, jak dużo jest ofert na rynku. Im więcej mieszkań do wyboru, tym większe szanse na negocjacje i dopasowanie się oczekiwań sprzedających do możliwości kupujących.     

Z prognoz wynika, że w ostatnich miesiącach roku osoby kupujące będą miały prawdopodobnie jeszcze większy wybór mieszkań. Takie głosy przeważają wśród pośredników zarówno jeśli chodzi o kawalerki (47 proc. ankietowanych), jak i większe lokale (55 proc. ankietowanych). I te prognozy zaczynają się już spełniać. Dane Nieruchomosci-online.pl wskazują, że w październiku liczba ogłoszeń mieszkań z rynku wtórnego była o prawie 25 proc. większa niż w październiku zeszłego roku, kiedy mieszkania z rynku wymiótł program Bezpieczny Kredyt 2%. Dziś oferta systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc, choć do poziomu sprzed BK2% jeszcze trochę brakuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Osoby, które stać na kupno mieszkania, ale które z jakichś powodów wstrzymywały się ostatnio z podjęciem decyzji, mogą być więc teraz w niezłej sytuacji. Przed drzwiami sprzedawanych mieszkań z rynku wtórnego nie ustawiają się kolejki chętnych jak rok temu, ceny ofertowe powoli urealniają się, a oferta jest coraz szersza. To może być dobry moment na wejście na rynek nieruchomości, oczywiście jeśli tylko fundusze na to pozwalają – komentuje Rafał Bieńkowski. 

Najemcy mieszkań z szansą na stabilizację

A co z najemcami? Prognozy są także pozytywne dla osób planujących wynająć mieszkanie. W IV kwartale czynsze mają się stabilizować (tak uważa 57 proc. pośredników), a liczba ogłoszeń być może wzrośnie (tak uważa około 40 proc. ankietowanych). W tym przypadku spore znaczenie ma jednak cykliczność rynku najmu, który w końcówce roku zwykle cieszy się mniejszym zainteresowaniem, a mieszkania wolniej znajdują lokatorów.

Warte uwagi jest też to, że wcale niemały odsetek pośredników przewiduje delikatne obniżki cen ofertowych domów jednorodzinnych – takiego zdania jest blisko 36 proc. ankietowanych w badaniu Nieruchomosci-online.pl. Najwięcej, bo aż 45 proc. prognozuje jednak utrzymanie cen z III kwartału, a tylko 19 proc. wzrosty. Jeśli chodzi o podaż, przeważają głosy o stabilizacji aktualnej liczby ogłoszeń. Powodem są ograniczone możliwości finansowe przy zakupie dużych powierzchni, na co wpływają przede wszystkim ograniczenia kredytowe.

W IV kwartale ceny działek budowlanych prawdopodobnie nie ulegną zmianie (stabilizację prognozuje 50 proc. agentów), podobnie jak i liczba ogłoszeń (48 proc. głosów).   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

REKLAMA

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

REKLAMA

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA