REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza
Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Działkowicze bywają postrzegani jako osoby starsze. Rzeczywiście, w tej grupie bardziej zaawansowanych wiekowo mężczyzn i kobiet nie brakuje. Warto jednak zwrócić uwagę, że rodzinne ogrody działkowe (ROD) wzbudzają zainteresowanie również wśród młodszych członków społeczeństwa. Niekoniecznie musi być to zainteresowanie związane z chęcią uprawy owoców, warzyw lub kwiatów. Warto bowiem pamiętać, że działkowe dzierżawy przedstawiają dość dużą wartość finansową, a znalezienie chętnego na nabycie tych praw nie jest trudne. W nawiązaniu do opisywanej sytuacji, eksperci portalu RynekPierwotny.pl tłumaczą, jak po śmierci działkowicza jego krewni mogą przejąć prawo do dzierżawy z ROD. 

REKLAMA

Po śmierci jednego z małżonków, pierwszeństwo ma drugi

Informacje o tym, jak wygląda przejmowanie prawa do dzierżawy działkowej po śmierci działkowicza zawiera artykuł 38 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014 poz. 40). Warto odnotować, że ten przepis regulujący prawo do działki po śmierci działkowca nie zmienił się od początku swojego obowiązywania, czyli od 19 stycznia 2014 roku. Wspomniany artykuł wskazuje, że w przypadku śmierci jednego z małżonków, prawo do działki (przysługujące wcześniej wspólnie mężowi i żonie) przypada w całości wdowie lub wdowcowi. Do tej zmiany dochodzi niezależnie od woli wciąż żyjącego małżonka. Opisywany mechanizm znajduje zastosowanie nawet jeśli w chwili zgonu działkowicza: 

  • strony związku małżeńskiego pozostawały w separacji
  • zgłoszono wniosek o orzeczenie separacji
  • wytoczone zostało powództwo o rozwód lub stwierdzenie nieważności małżeństwa 

Ustawodawca przewidział również rozwiązanie na wypadek, gdy wciąż żyjący małżonek nie był stroną umowy dzierżawy działkowej w chwili śmierci męża lub żony. Mianowicie, w takiej sytuacji wdowa lub wdowiec może przez kolejne 6 miesięcy (licząc od dnia śmierci działkowicza) złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny, czyli prawo dzierżawy działkowej. Co ważne, znaczenia nie ma tutaj data dowiedzenia się przez małżonka o śmierci męża/żony (zobacz: A. Jakowlew [w:] O. Kuc, A. Jakowlew, Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Komentarz, Warszawa 2014, art. 38). 

 

Kolejka po dzierżawę

REKLAMA

Naturalnie, istnieje możliwość niewstąpienia przez małżonka niebędącego dotychczas formalnie działkowiczem w prawo dzierżawy działkowej po zmarłym - na przykład z powodu braku chęci lub upływu sześciomiesięcznego terminu. W takiej sytuacji ustawa o ROD przewiduje przyznanie innym osobom bliskim zmarłego roszczenia o ustanowienie prawa do działki po tym zmarłym. To roszczenie osoby bliskie mogą mieć również w razie śmierci działkowca niepozostającego w związku małżeńskim. Wówczas ze zrozumiałych względów nie mają zastosowania przepisy dotyczące ewentualnego przejęcia dzierżawy działkowej przez wdowę lub wdowca. 

Warto odnotować, że roszczenie innych osób bliskich o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej wygasa po 3 miesiącach od dnia powstania. Tak więc inne osoby bliskie mogą złożyć odpowiedni wniosek od pierwszego dnia po upływie 6 miesięcy od zgonu działkowca do końca 9 miesięcy po dacie śmierci działkowicza - oczywiście pod warunkiem, że ze swojego uprawnienia nie skorzystał wciąż żyjący małżonek, który wcześniej nie miał prawa do działki. Co ciekawe, analogiczny termin dla krewnych na zgłaszanie roszczeń zostaje ustawowo przedłużony do 6 miesięcy (od daty zgonu), jeśli działkowicz nie miał małżonka w dniu śmierci. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na rosnącą wartość praw dzierżawy działkowej istnieje ryzyko sporu uprawnionych, którzy jednocześnie mogą zgłaszać stowarzyszeniu ogrodowemu roszczenia o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej.  W takiej sytuacji, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd. Podczas postępowania nieprocesowego brane pod uwagę jest między innymi to, czy któraś z uprawnionych osób uprawiała działkę razem ze zmarłym. Prawo do występowania z wnioskiem o sądowe rozstrzygnięcie ma zarówno stowarzyszenie ogrodowe, jak i każda z tych osób bliskich zmarłego, które posiadają roszczenie o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej (zobacz: A. Jakowlew [w:] O. Kuc, A. Jakowlew, Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Komentarz, Warszawa 2014, art. 38). 

DGP subskrypcja na miesiąc 

Kto jest krewnym działkowicza?

W ramach podsumowania analizowanej wcześniej kwestii, eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na ważny temat. Mianowicie, ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych wprowadza własną definicję osoby bliskiej. Ma ona zastosowanie w kontekście opisywanych wyżej roszczeń o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej. Do osób bliskich według ustawy o ROD zaliczamy „małżonka działkowca, jego zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia”. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA