REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza
Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Działkowicze bywają postrzegani jako osoby starsze. Rzeczywiście, w tej grupie bardziej zaawansowanych wiekowo mężczyzn i kobiet nie brakuje. Warto jednak zwrócić uwagę, że rodzinne ogrody działkowe (ROD) wzbudzają zainteresowanie również wśród młodszych członków społeczeństwa. Niekoniecznie musi być to zainteresowanie związane z chęcią uprawy owoców, warzyw lub kwiatów. Warto bowiem pamiętać, że działkowe dzierżawy przedstawiają dość dużą wartość finansową, a znalezienie chętnego na nabycie tych praw nie jest trudne. W nawiązaniu do opisywanej sytuacji, eksperci portalu RynekPierwotny.pl tłumaczą, jak po śmierci działkowicza jego krewni mogą przejąć prawo do dzierżawy z ROD. 

REKLAMA

Po śmierci jednego z małżonków, pierwszeństwo ma drugi

Informacje o tym, jak wygląda przejmowanie prawa do dzierżawy działkowej po śmierci działkowicza zawiera artykuł 38 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014 poz. 40). Warto odnotować, że ten przepis regulujący prawo do działki po śmierci działkowca nie zmienił się od początku swojego obowiązywania, czyli od 19 stycznia 2014 roku. Wspomniany artykuł wskazuje, że w przypadku śmierci jednego z małżonków, prawo do działki (przysługujące wcześniej wspólnie mężowi i żonie) przypada w całości wdowie lub wdowcowi. Do tej zmiany dochodzi niezależnie od woli wciąż żyjącego małżonka. Opisywany mechanizm znajduje zastosowanie nawet jeśli w chwili zgonu działkowicza: 

  • strony związku małżeńskiego pozostawały w separacji
  • zgłoszono wniosek o orzeczenie separacji
  • wytoczone zostało powództwo o rozwód lub stwierdzenie nieważności małżeństwa 

Ustawodawca przewidział również rozwiązanie na wypadek, gdy wciąż żyjący małżonek nie był stroną umowy dzierżawy działkowej w chwili śmierci męża lub żony. Mianowicie, w takiej sytuacji wdowa lub wdowiec może przez kolejne 6 miesięcy (licząc od dnia śmierci działkowicza) złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny, czyli prawo dzierżawy działkowej. Co ważne, znaczenia nie ma tutaj data dowiedzenia się przez małżonka o śmierci męża/żony (zobacz: A. Jakowlew [w:] O. Kuc, A. Jakowlew, Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Komentarz, Warszawa 2014, art. 38). 

 

Kolejka po dzierżawę

REKLAMA

Naturalnie, istnieje możliwość niewstąpienia przez małżonka niebędącego dotychczas formalnie działkowiczem w prawo dzierżawy działkowej po zmarłym - na przykład z powodu braku chęci lub upływu sześciomiesięcznego terminu. W takiej sytuacji ustawa o ROD przewiduje przyznanie innym osobom bliskim zmarłego roszczenia o ustanowienie prawa do działki po tym zmarłym. To roszczenie osoby bliskie mogą mieć również w razie śmierci działkowca niepozostającego w związku małżeńskim. Wówczas ze zrozumiałych względów nie mają zastosowania przepisy dotyczące ewentualnego przejęcia dzierżawy działkowej przez wdowę lub wdowca. 

Warto odnotować, że roszczenie innych osób bliskich o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej wygasa po 3 miesiącach od dnia powstania. Tak więc inne osoby bliskie mogą złożyć odpowiedni wniosek od pierwszego dnia po upływie 6 miesięcy od zgonu działkowca do końca 9 miesięcy po dacie śmierci działkowicza - oczywiście pod warunkiem, że ze swojego uprawnienia nie skorzystał wciąż żyjący małżonek, który wcześniej nie miał prawa do działki. Co ciekawe, analogiczny termin dla krewnych na zgłaszanie roszczeń zostaje ustawowo przedłużony do 6 miesięcy (od daty zgonu), jeśli działkowicz nie miał małżonka w dniu śmierci. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na rosnącą wartość praw dzierżawy działkowej istnieje ryzyko sporu uprawnionych, którzy jednocześnie mogą zgłaszać stowarzyszeniu ogrodowemu roszczenia o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej.  W takiej sytuacji, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd. Podczas postępowania nieprocesowego brane pod uwagę jest między innymi to, czy któraś z uprawnionych osób uprawiała działkę razem ze zmarłym. Prawo do występowania z wnioskiem o sądowe rozstrzygnięcie ma zarówno stowarzyszenie ogrodowe, jak i każda z tych osób bliskich zmarłego, które posiadają roszczenie o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej (zobacz: A. Jakowlew [w:] O. Kuc, A. Jakowlew, Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Komentarz, Warszawa 2014, art. 38). 

DGP subskrypcja na miesiąc 

Kto jest krewnym działkowicza?

W ramach podsumowania analizowanej wcześniej kwestii, eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na ważny temat. Mianowicie, ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych wprowadza własną definicję osoby bliskiej. Ma ona zastosowanie w kontekście opisywanych wyżej roszczeń o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej. Do osób bliskich według ustawy o ROD zaliczamy „małżonka działkowca, jego zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia”. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA