REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza
Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Działkowicze bywają postrzegani jako osoby starsze. Rzeczywiście, w tej grupie bardziej zaawansowanych wiekowo mężczyzn i kobiet nie brakuje. Warto jednak zwrócić uwagę, że rodzinne ogrody działkowe (ROD) wzbudzają zainteresowanie również wśród młodszych członków społeczeństwa. Niekoniecznie musi być to zainteresowanie związane z chęcią uprawy owoców, warzyw lub kwiatów. Warto bowiem pamiętać, że działkowe dzierżawy przedstawiają dość dużą wartość finansową, a znalezienie chętnego na nabycie tych praw nie jest trudne. W nawiązaniu do opisywanej sytuacji, eksperci portalu RynekPierwotny.pl tłumaczą, jak po śmierci działkowicza jego krewni mogą przejąć prawo do dzierżawy z ROD. 

REKLAMA

Po śmierci jednego z małżonków, pierwszeństwo ma drugi

Informacje o tym, jak wygląda przejmowanie prawa do dzierżawy działkowej po śmierci działkowicza zawiera artykuł 38 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. 2014 poz. 40). Warto odnotować, że ten przepis regulujący prawo do działki po śmierci działkowca nie zmienił się od początku swojego obowiązywania, czyli od 19 stycznia 2014 roku. Wspomniany artykuł wskazuje, że w przypadku śmierci jednego z małżonków, prawo do działki (przysługujące wcześniej wspólnie mężowi i żonie) przypada w całości wdowie lub wdowcowi. Do tej zmiany dochodzi niezależnie od woli wciąż żyjącego małżonka. Opisywany mechanizm znajduje zastosowanie nawet jeśli w chwili zgonu działkowicza: 

  • strony związku małżeńskiego pozostawały w separacji
  • zgłoszono wniosek o orzeczenie separacji
  • wytoczone zostało powództwo o rozwód lub stwierdzenie nieważności małżeństwa 

Ustawodawca przewidział również rozwiązanie na wypadek, gdy wciąż żyjący małżonek nie był stroną umowy dzierżawy działkowej w chwili śmierci męża lub żony. Mianowicie, w takiej sytuacji wdowa lub wdowiec może przez kolejne 6 miesięcy (licząc od dnia śmierci działkowicza) złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny, czyli prawo dzierżawy działkowej. Co ważne, znaczenia nie ma tutaj data dowiedzenia się przez małżonka o śmierci męża/żony (zobacz: A. Jakowlew [w:] O. Kuc, A. Jakowlew, Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Komentarz, Warszawa 2014, art. 38). 

 

Kolejka po dzierżawę

REKLAMA

Naturalnie, istnieje możliwość niewstąpienia przez małżonka niebędącego dotychczas formalnie działkowiczem w prawo dzierżawy działkowej po zmarłym - na przykład z powodu braku chęci lub upływu sześciomiesięcznego terminu. W takiej sytuacji ustawa o ROD przewiduje przyznanie innym osobom bliskim zmarłego roszczenia o ustanowienie prawa do działki po tym zmarłym. To roszczenie osoby bliskie mogą mieć również w razie śmierci działkowca niepozostającego w związku małżeńskim. Wówczas ze zrozumiałych względów nie mają zastosowania przepisy dotyczące ewentualnego przejęcia dzierżawy działkowej przez wdowę lub wdowca. 

Warto odnotować, że roszczenie innych osób bliskich o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej wygasa po 3 miesiącach od dnia powstania. Tak więc inne osoby bliskie mogą złożyć odpowiedni wniosek od pierwszego dnia po upływie 6 miesięcy od zgonu działkowca do końca 9 miesięcy po dacie śmierci działkowicza - oczywiście pod warunkiem, że ze swojego uprawnienia nie skorzystał wciąż żyjący małżonek, który wcześniej nie miał prawa do działki. Co ciekawe, analogiczny termin dla krewnych na zgłaszanie roszczeń zostaje ustawowo przedłużony do 6 miesięcy (od daty zgonu), jeśli działkowicz nie miał małżonka w dniu śmierci. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na rosnącą wartość praw dzierżawy działkowej istnieje ryzyko sporu uprawnionych, którzy jednocześnie mogą zgłaszać stowarzyszeniu ogrodowemu roszczenia o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej.  W takiej sytuacji, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd. Podczas postępowania nieprocesowego brane pod uwagę jest między innymi to, czy któraś z uprawnionych osób uprawiała działkę razem ze zmarłym. Prawo do występowania z wnioskiem o sądowe rozstrzygnięcie ma zarówno stowarzyszenie ogrodowe, jak i każda z tych osób bliskich zmarłego, które posiadają roszczenie o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej (zobacz: A. Jakowlew [w:] O. Kuc, A. Jakowlew, Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. Komentarz, Warszawa 2014, art. 38). 

DGP subskrypcja na miesiąc 

Kto jest krewnym działkowicza?

W ramach podsumowania analizowanej wcześniej kwestii, eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na ważny temat. Mianowicie, ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych wprowadza własną definicję osoby bliskiej. Ma ona zastosowanie w kontekście opisywanych wyżej roszczeń o ustanowienie prawa dzierżawy działkowej. Do osób bliskich według ustawy o ROD zaliczamy „małżonka działkowca, jego zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia”. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA