REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ankieta: 45 proc. agentów nieruchomości przewiduje spadek popytu na mieszkania

Oprac. Paulina Karpińska
nieruchomość lokalizacja środowisko fot. shutterstock
nieruchomość lokalizacja środowisko fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad połowa agentów nieruchomości spodziewa się w przyszłym roku stabilizacji cen mieszkań na rynku pierwotnym i spadku cen na rynku wtórnym - wynika z ankiety Metrohouse przeprowadzonej w grudniu. 45 proc. uważa, że popyt na mieszkania będzie spadać, jedna trzecia - że będzie podobny jak teraz.

Ankieta: 45 proc. agentów nieruchomości przewiduje spadek popytu na mieszkania

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród agentów nieruchomości Metrohouse pokazują niejednolity obraz rynku i dużą niepewność co do prognoz.

REKLAMA

55 proc. ankietowanych twierdzi, że ceny mieszkań z rynku pierwotnego powinny utrzymać się na obecnym poziomie. Spadki prognozuje 33 proc. pytanych, a 12 proc. agentów wierzy w kolejne wzrosty cen. Inaczej wyglądają odpowiedzi dotyczące rynku wtórnego. 51 proc. ankietowanych jest przekonanych, że ceny mieszkań z drugiej ręki będą spadać, według 38 proc. utrzymają się na obecnym poziomie, a zdaniem 11 proc. wzrosną.

Jak przypomniano, w podobnej ankiecie sprzed roku we wzrosty cen na rynku pierwotnym wierzyło 53 proc. ankietowanych, natomiast na rynku wtórnym odsetek ten wynosił 39 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agenci nieruchomości nie są też zgodni co do tego, jak będzie się kształtować zainteresowanie ofertą mieszkaniową. 45 proc. uważa, że popyt na lokale mieszkalne w 2023 r. będzie spadał. Wzrosty prognozuje 22 proc. ankietowanych, a 33 proc. ocenia, że sytuacja będzie kontynuacją tego, co obserwujemy obecnie.

Zapytani o popularność zakupów inwestycyjnych respondenci prognozują, że popyt na tego rodzaju zakupy będzie w dalszym ciągu rósł (43 proc. ankietowanych) lub przynajmniej utrzyma się na obecnym poziomie (29 proc. ankietowanych). W ubiegłym roku tylko 15 proc. ankietowanych agentów wierzyło w zwiększenie wolumenu zakupów „pod wynajem” - podkreślono.

Rynek nieruchomości zależny od dalszego przebiegu wojny na Ukrainie

Cześć agentów silnie wiąże prognozy z sytuacją za naszą wschodnią granicą. „Wiele zależy od tego, kiedy zakończy się wojna w Ukrainie. Można oczekiwać, że znaczna część Ukraińców wróci do domu i uwolniona zostanie duża liczba mieszkań, a to z kolei pociągnie za sobą spadek cen wynajmu i mniejszy zysk dla właścicieli. Osoby, które muszą opłacać ratę kredytu z wynajmu mogą się zdecydować na sprzedaż swojej nieruchomości. Jeżeli takie sytuacje będą nagminne, może to spowodować spadek cen mieszkań” – oceniają agenci.

Wśród czynników, które będą w największym stopniu wpływać na sytuację na rynku nieruchomości, ankietowani wymienili brak zdolności kredytowej wśród potencjalnych nabywców (65 proc.), wysoką inflację (53 proc.) i drogie kredyty hipoteczne (51 proc.). "Co istotne, wysokie ceny mieszkań nie stanowią, w ocenie agentów Metrohouse, największego problemu. Ścianę stanowi przede wszystkim brak możliwości finansowania kredytem zakupu" - skomentowano. Dodano, że na ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych może wpłynąć zapowiedź KNF obniżenia 5 proc. bufora doliczanego podczas liczenia zdolności kredytowej i rządowy program Pierwsze mieszkanie, zakładający nisko oprocentowane kredyty z dopłatą państwa.(PAP)

kmz/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

REKLAMA

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

Hipoteka odwrócona - fakty i mity

Hipoteka odwrócona wzbudza kontrowersje. Wiele osób nie wie, że taka hipoteka może być w modelu sprzedażowym (renta dożywotnia) lub w modelu kredytowym (odwrócony kredyt hipoteczny). Co z kwestiami prawnymi?

REKLAMA

Rozliczanie podatku CIT z zastosowaniem obniżonej stawki 9% - zmiana interpretacji indywidualnej

Szef KAS potwierdził, że mały podatnik CIT, może stosować preferencyjną stawkę podatkową w wysokości 9% do obliczania zaliczek na podatek, ale jedynie do momentu przekroczenia ustawowego limitu przychodów. Po przekroczeniu limitu w określonym miesiącu/kwartale, zaliczkę na podatek dochodowy za ten okres oraz kolejne powinien obliczać już według stawki 19%.

Z czym mierzy się sektor budowlany w Polsce?

Z czym musi się mierzyć sektor budowlany w Polsce? To niepewność rynkowa, poważne wyzwania ekonomiczne i niedobór kadr. Jak przebiega zmiana pokoleniowa w budownictwie?

REKLAMA