REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobra luksusowe w Polsce rosną w siłę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
  • Materiał prasowy
Oprac. Paulina Karpińska
Dobra luksusowe w Polsce rosną w siłę
Dobra luksusowe w Polsce rosną w siłę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mimo pogarszającej się na całym świecie sytuacji gospodarczej i silnego osłabienia nastrojów konsumenckich, dobra luksusowe jak zawsze są odporne na wahania koniunktury. Ani wysoka inflacja, trwająca wojna na Ukrainie i walki państw z konsekwencjami pandemii Covida, nie zatrzymały wzrostu tego rynku. Jak wynika z raportu Bain & Company, całkowita wartość rynku dóbr luksusowych, czyli m.in. nieruchomości, jachtów, samolotów, aut, wzrosła w 2022 r. o 21%.

Coraz większa i coraz młodsza grupa klientów dóbr luksusowych

REKLAMA

Następujące po sobie hossy i bessy to naturalne elementy cyklu ekonomicznego. Każdy kryzys, z jakim się mierzymy, obnaża słabości niektórych sektorów i wzmacnia te, które są najsłabiej reagujące na sytuację makroekonomiczną. Dobra luksusowe niezmiennie są tym rynkiem, na którym można polegać, kiedy wszystkie inne mocno się chwieją.

REKLAMA

– Rynek dóbr luksusowych stabilnie dojrzewa, a pomaga w tym na pewno rosnąca liczba osób bogatych i HNWI (high-net-worth individual), zainteresowanych tego typu produktami – mówi Radosław Wojak reprezentujący grupę agencji nieruchomości: Villa Mia Premium Property oraz specjalizujące się w sprzedaży nieruchomości luksusowych Wojak Properties. Autorzy wcześniej wspomnianego raportu Bain & Company podkreślają wpływ generacji Z i nawet Alfa na rozwój tego segmentu. To właśnie ich wydatki na produkty luksusowe do 2030 r. będą rosnąć 3 razy szybciej niż przedstawicieli innych pokoleń. Przedstawiciele tej generacji zaczynają kupować dobra luksusowe o 3-5 lat wcześniej niż starsi od nich konsumenci. – Te zmiany pokoleniowe już widać również na polskim rynku. Jednak ciągle dominującą grupą zainteresowaną inwestowaniem na rynku premium luksusowym, szczególnie w segmencie nieruchomości, są osoby 40 plus – wyjaśnia Karolina Ziemnicka z Villa Mia Premium Property. – Ta grupa docenia trwałe relacje w biznesie, partnerstwo, zaufanie, szacunek, długoterminowy, atrakcyjny zwrot z inwestycji, a my jesteśmy w stanie im to zapewnić – dodaje.

Według raportu KPMG tylko w Polsce w 2020 r. przybyło w ciągu roku odpowiednio 7% osób zarabiających ponad 20 000 PLN brutto miesięcznie oraz ponad 11% osób o dochodach brutto ponad 50 000 PLN. – Stale rosnąca grupa odbiorców dóbr luksusowych daje nadzieję, że ten segment rynku będzie radził sobie z turbulencjami gospodarczymi i geopolitycznymi jeszcze lepiej niż dotychczas – uważa Radosław Wojak.

Dywersyfikacja luksusu

Rynek dóbr luksusowych oferuje szerokie spektrum produktów i usług, takich jak: przedmioty osobiste, alkohole, kosmetyki, odzież, akcesoria, samoloty, samochody, jachty, nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Produkty luksusowe zaspokajają bardzo różne potrzeby klientów, a jedną z takich nieśmiertelnych jest podkreślenie społecznego statusu, budowanie wiarygodności poprzez atrybuty luksusu bezbłędnie identyfikowane przez otoczenie – mówi Piotr Chałan, reprezentant marki Maserati w Polsce. Jeszcze w roku 2021, według raportu KPMG, największą sprzedaż odnotowano w branży motoryzacyjnej, a najlepiej sprzedającą się marką luksusową było właśnie Maserati. – W roku 2022 również obserwujemy tendencję zwyżkową, która trochę spowolniła w ostatnim kwartale tego roku. - W Polsce luksusowymi markami motoryzacyjnymi są szczególnie zainteresowani klienci w wieku 50 plus, którzy bardzo żywo reagują na wszelkie nowości na rynku – opowiada Piotr Chałan. – Dlatego moim zdaniem sprzedaż luksusowych aut będzie rosnąć, niezależnie od sytuacji rynkowej – dodaje.

W kontekście szalejącej inflacji, znacznie wykraczającej poza czarne scenariusze jeszcze sprzed roku, warto zwrócić uwagę na te dobra, które pozwalają chronić kapitał w niepewnych czasach - takich jak nieruchomości luksusowe. Ludzi zamożnych, bogatych i HNWI galopujące wzrosty cen również dotykają, ale oczywiście nie tak dotkliwie jak osoby zarabiające średnią krajową lub poniżej. 

– Obserwując dynamiczną sytuację na rynku, mam poczucie, że w czasie tak dużej inflacji zmieni się struktura rynku produktów luksusowych i prężniej będą się rozwijać dobra trwałe, które skutecznie chronią zainwestowany kapitałtwierdzi Karolina Ziemnicka.

Dobra luksusowe chroniące kapitał

Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce ma swoją specyfikę. Najciekawsze propozycje inwestycyjne często są niedostępne w oficjalnych kanałach sprzedaży.

– Transakcje zawierane między kupującym a sprzedającym to coś więcej niż biznes, to raczej spotkanie stron, które w podobny sposób patrzą na luksus – opowiada Radosław Wojak.

W tego typu negocjacjach cena odgrywa mniej istotną rolę niż na przykład prestiżowa lokalizacja blisko zieleni, detale architektoniczne, układ powierzchni, możliwość aranżacji wnętrz czy prywatny dostęp do usług rekreacyjnych. Każdy luksusowy apartament, dom czy penthouse to swoista historia, przeznaczona dla koneserów ceniących architektoniczne perełki, unikalne rozwiązania i położenie. Pewna wartość inwestycji w czasie to tylko dodatkowa korzyść dla klientów. Jedną z takich perełek jest na przykład Villa Monaco, dwupoziomowy penthouse, o powierzchni ponad 480 m2, położona na warszawskim Mokotowie w Parku Sieleckim. Przeszklona jadalnia z rozsuwanymi oknami czy przestronny taras na dachu wśród koron drzew, pozwalają cieszyć się ciszą i bliskością natury. Natomiast przyszli właściciele luksusowego apartamentu przy Parkowej 19 będą mieć część Łazienek Królewskich na wyłączność, dzięki przeszklonej ścianie w salonie zapewniającej widok na panoramę tego wyjątkowego, warszawskiego parku. Ten 230 m2 lokal to połączenie kameralności, nowoczesności i unikatowości podkreślonej wysoką jakością elementów wnętrza wykonanych przez wybitnych, lokalnych rzemieślników. Na wartości zyskują również wybrane nieruchomości na przedmieściach dużych miast – jak na przykład Rezydencja Radość, która dzięki położeniu w środku lasu jest oazą ciszy i prywatności. Przestronne wnętrza (niemal 1100 m2 powierzchni) umożliwiają podział domu na strefy dzienną, wypoczynkową i mieszkalną i pozwalają mieszkańcom spędzać czas w zależności od ich potrzeb – przyjmując gości w przeszklonych, wysokich na 9 m przestrzeniach, grając w bilarda, korzystając z urządzeń fitnessu lub sauny, czy zanurzając się w lekturze książki przy przytulnym kominku.  

– Dla osób, które chcą zabezpieczyć swój kapitał przed utratą wartości, dobrym wyborem będą właśnie nieruchomości luksusowe. Szacuje się, że ich wartość w ciągu 10 lat od zainwestowania może wzrosnąć nawet 100%. A w Polsce popyt jest ciągle większy niż podaż, więc warto zainwestować w perełki, które są jeszcze dostępne bez zbędnej zwłoki  - twierdzi Radosław Wojak.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA