REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobra luksusowe w Polsce rosną w siłę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
  • Materiał prasowy
Oprac. Paulina Karpińska
Dobra luksusowe w Polsce rosną w siłę
Dobra luksusowe w Polsce rosną w siłę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mimo pogarszającej się na całym świecie sytuacji gospodarczej i silnego osłabienia nastrojów konsumenckich, dobra luksusowe jak zawsze są odporne na wahania koniunktury. Ani wysoka inflacja, trwająca wojna na Ukrainie i walki państw z konsekwencjami pandemii Covida, nie zatrzymały wzrostu tego rynku. Jak wynika z raportu Bain & Company, całkowita wartość rynku dóbr luksusowych, czyli m.in. nieruchomości, jachtów, samolotów, aut, wzrosła w 2022 r. o 21%.

Coraz większa i coraz młodsza grupa klientów dóbr luksusowych

REKLAMA

Następujące po sobie hossy i bessy to naturalne elementy cyklu ekonomicznego. Każdy kryzys, z jakim się mierzymy, obnaża słabości niektórych sektorów i wzmacnia te, które są najsłabiej reagujące na sytuację makroekonomiczną. Dobra luksusowe niezmiennie są tym rynkiem, na którym można polegać, kiedy wszystkie inne mocno się chwieją.

REKLAMA

– Rynek dóbr luksusowych stabilnie dojrzewa, a pomaga w tym na pewno rosnąca liczba osób bogatych i HNWI (high-net-worth individual), zainteresowanych tego typu produktami – mówi Radosław Wojak reprezentujący grupę agencji nieruchomości: Villa Mia Premium Property oraz specjalizujące się w sprzedaży nieruchomości luksusowych Wojak Properties. Autorzy wcześniej wspomnianego raportu Bain & Company podkreślają wpływ generacji Z i nawet Alfa na rozwój tego segmentu. To właśnie ich wydatki na produkty luksusowe do 2030 r. będą rosnąć 3 razy szybciej niż przedstawicieli innych pokoleń. Przedstawiciele tej generacji zaczynają kupować dobra luksusowe o 3-5 lat wcześniej niż starsi od nich konsumenci. – Te zmiany pokoleniowe już widać również na polskim rynku. Jednak ciągle dominującą grupą zainteresowaną inwestowaniem na rynku premium luksusowym, szczególnie w segmencie nieruchomości, są osoby 40 plus – wyjaśnia Karolina Ziemnicka z Villa Mia Premium Property. – Ta grupa docenia trwałe relacje w biznesie, partnerstwo, zaufanie, szacunek, długoterminowy, atrakcyjny zwrot z inwestycji, a my jesteśmy w stanie im to zapewnić – dodaje.

Według raportu KPMG tylko w Polsce w 2020 r. przybyło w ciągu roku odpowiednio 7% osób zarabiających ponad 20 000 PLN brutto miesięcznie oraz ponad 11% osób o dochodach brutto ponad 50 000 PLN. – Stale rosnąca grupa odbiorców dóbr luksusowych daje nadzieję, że ten segment rynku będzie radził sobie z turbulencjami gospodarczymi i geopolitycznymi jeszcze lepiej niż dotychczas – uważa Radosław Wojak.

Dywersyfikacja luksusu

Rynek dóbr luksusowych oferuje szerokie spektrum produktów i usług, takich jak: przedmioty osobiste, alkohole, kosmetyki, odzież, akcesoria, samoloty, samochody, jachty, nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Produkty luksusowe zaspokajają bardzo różne potrzeby klientów, a jedną z takich nieśmiertelnych jest podkreślenie społecznego statusu, budowanie wiarygodności poprzez atrybuty luksusu bezbłędnie identyfikowane przez otoczenie – mówi Piotr Chałan, reprezentant marki Maserati w Polsce. Jeszcze w roku 2021, według raportu KPMG, największą sprzedaż odnotowano w branży motoryzacyjnej, a najlepiej sprzedającą się marką luksusową było właśnie Maserati. – W roku 2022 również obserwujemy tendencję zwyżkową, która trochę spowolniła w ostatnim kwartale tego roku. - W Polsce luksusowymi markami motoryzacyjnymi są szczególnie zainteresowani klienci w wieku 50 plus, którzy bardzo żywo reagują na wszelkie nowości na rynku – opowiada Piotr Chałan. – Dlatego moim zdaniem sprzedaż luksusowych aut będzie rosnąć, niezależnie od sytuacji rynkowej – dodaje.

W kontekście szalejącej inflacji, znacznie wykraczającej poza czarne scenariusze jeszcze sprzed roku, warto zwrócić uwagę na te dobra, które pozwalają chronić kapitał w niepewnych czasach - takich jak nieruchomości luksusowe. Ludzi zamożnych, bogatych i HNWI galopujące wzrosty cen również dotykają, ale oczywiście nie tak dotkliwie jak osoby zarabiające średnią krajową lub poniżej. 

– Obserwując dynamiczną sytuację na rynku, mam poczucie, że w czasie tak dużej inflacji zmieni się struktura rynku produktów luksusowych i prężniej będą się rozwijać dobra trwałe, które skutecznie chronią zainwestowany kapitałtwierdzi Karolina Ziemnicka.

Dobra luksusowe chroniące kapitał

Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce ma swoją specyfikę. Najciekawsze propozycje inwestycyjne często są niedostępne w oficjalnych kanałach sprzedaży.

– Transakcje zawierane między kupującym a sprzedającym to coś więcej niż biznes, to raczej spotkanie stron, które w podobny sposób patrzą na luksus – opowiada Radosław Wojak.

W tego typu negocjacjach cena odgrywa mniej istotną rolę niż na przykład prestiżowa lokalizacja blisko zieleni, detale architektoniczne, układ powierzchni, możliwość aranżacji wnętrz czy prywatny dostęp do usług rekreacyjnych. Każdy luksusowy apartament, dom czy penthouse to swoista historia, przeznaczona dla koneserów ceniących architektoniczne perełki, unikalne rozwiązania i położenie. Pewna wartość inwestycji w czasie to tylko dodatkowa korzyść dla klientów. Jedną z takich perełek jest na przykład Villa Monaco, dwupoziomowy penthouse, o powierzchni ponad 480 m2, położona na warszawskim Mokotowie w Parku Sieleckim. Przeszklona jadalnia z rozsuwanymi oknami czy przestronny taras na dachu wśród koron drzew, pozwalają cieszyć się ciszą i bliskością natury. Natomiast przyszli właściciele luksusowego apartamentu przy Parkowej 19 będą mieć część Łazienek Królewskich na wyłączność, dzięki przeszklonej ścianie w salonie zapewniającej widok na panoramę tego wyjątkowego, warszawskiego parku. Ten 230 m2 lokal to połączenie kameralności, nowoczesności i unikatowości podkreślonej wysoką jakością elementów wnętrza wykonanych przez wybitnych, lokalnych rzemieślników. Na wartości zyskują również wybrane nieruchomości na przedmieściach dużych miast – jak na przykład Rezydencja Radość, która dzięki położeniu w środku lasu jest oazą ciszy i prywatności. Przestronne wnętrza (niemal 1100 m2 powierzchni) umożliwiają podział domu na strefy dzienną, wypoczynkową i mieszkalną i pozwalają mieszkańcom spędzać czas w zależności od ich potrzeb – przyjmując gości w przeszklonych, wysokich na 9 m przestrzeniach, grając w bilarda, korzystając z urządzeń fitnessu lub sauny, czy zanurzając się w lekturze książki przy przytulnym kominku.  

– Dla osób, które chcą zabezpieczyć swój kapitał przed utratą wartości, dobrym wyborem będą właśnie nieruchomości luksusowe. Szacuje się, że ich wartość w ciągu 10 lat od zainwestowania może wzrosnąć nawet 100%. A w Polsce popyt jest ciągle większy niż podaż, więc warto zainwestować w perełki, które są jeszcze dostępne bez zbędnej zwłoki  - twierdzi Radosław Wojak.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA