REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie w kamienicy – nowy synonim luksusu

Mieszkanie w kamienicy – nowy synonim luksusu/ fot. Fotolia
Mieszkanie w kamienicy – nowy synonim luksusu/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od dobrych kilku lat możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania mieszkaniami w kamienicach. Wyremontowane budynki, znajdujące się w prestiżowych lokalizacjach, często aspirują do rangi nieruchomości luksusowych.

Spacerując historycznymi ulicami polskich miast coraz rzadziej można zauważyć nadgryzione zębem czasu kamienice. W miejscach, gdzie jeszcze kilka lat temu znajdowały się stare, obdrapane mury, teraz dumnie prężą się pieczołowicie odrestaurowane budynki, które cieszą oko i zyskują nowych entuzjastów. Zabiegi renowacyjne kamienic często zbiegają się z planami władz miejskich dotyczącymi rewitalizacji konkretnych ulic, a nawet historycznych części dzielnic.

REKLAMA

REKLAMA

- Kamienice odzyskują dawny blask w dużej mierze za sprawą inwestorów, którzy wyczuli pewną niszę na rynku nieruchomości. Klienci znudzeni mieszkaniami na nowych osiedlach bardzo przychylnie patrzą na takie projekty renowacyjne. – Ocenia Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. - Coraz częściej mieszkania, w pieczołowicie odnowionych pod okiem konserwatora budynkach, są kierowane do określonej grupy nabywców, którzy na równi stawiają zabytkową kamienicę z nowoczesnym apartamentowcem. – Zauważa ekspert z serwisu Otodom.pl.

Odrestaurowane kamienice zaczynają dorównywać swoim standardem luksusowym osiedlom mieszkaniowym. Widok recepcji, zadbanego patio czy części wspólnych nikogo już nie dziwi, za to zachowanie i odrestaurowanie zabytkowych elementów architektury podnosi prestiż i uznanie w oczach przyszłych mieszkańców.

Cena równa apartamentowcom

Oprócz historycznego aspektu oraz oryginalnej architektury wiele kamienic może pochwalić się także znakomitą lokalizacją. Te budynki często znajdują się w najbardziej reprezentacyjnych dzielnicach oraz w centralnych punktach miast. Wzrost popularności kamienic można zaobserwować zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie atrakcyjnych działek pod zabudowę mieszkaniową jest coraz mniej. Osoby, którym zależy na jak najlepszej lokalizacji, coraz częściej decydują się na zakup lokalu właśnie w kamienicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Te zalety wpływają także na wysokie ceny apartamentów w kamienicach, które zaczynają konkurować z tymi w najdroższych apartamentowcach. W Krakowie lub Warszawie za metr kwadratowy luksusowego mieszkania w zabytkowym budynku niekiedy trzeba zapłacić ponad 20 tys. zł, co jeszcze kilka lat temu było nieosiągalnym wynikiem.

Przykładowe oferty sprzedaży apartamentów w kamienicach dostępne w serwisie Otodom

Lokalizacja

Cena

Powierzchnia

Liczba pokoi

Opis

Warszawa, Śródmieście

7 850 000 zł

240 m2

5

Wykończony w wysokim standardzie apartament w odrestaurowanej kamienicy zlokalizowanej przy Trakcie Królewskim.

Kraków, Kazimierz

2 000 000 zł

97,63 m2

4

Wykończony w wysokim standardzie dwupoziomowy apartament położony na V i VI piętrze w odrestaurowanej kamienicy z 1928 r.

Wrocław, Plac Grunwaldzki

1 440 000 zł

150 m2

6

Apartament po generalnym remoncie z wymienionymi instalacjami, odnowioną stolarką z okuciami oraz sztukaterią.

Poznań, Stare Miasto

887 000 zł

147 m2

4

Klimatyczny apartament na IV piętrze w kamienicy z 1910 r., zlokalizowanej 2 min. od Starego Rynku.

Sopot Górny

1 050 000 zł

79,20 m2

3

Apartament na wysokim parterze odrestaurowanej kamienicy, wykończony w wysokim standardzie.

Źródło: Otodom.pl

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA