REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zielona transformacja na rynku nieruchomości - etap

  • Materiał prasowy
Nieruchomości Fotolia
Nieruchomości Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

8 na 10 firm, których reprezentanci wzięli udział w globalnym badaniu Forrester, zadeklarowało, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy skupią się na wdrożeniu zrównoważonych inicjatyw. Motywacją jest oczywiście klient. Doskonale widać to w sektorze nieruchomości, który jest języczkiem u wagi w zielonej transformacji.

Zielona transformacja na rynku nieruchomości - etap

Kiedyś slogan, dziś rzeczywisty cel: troska o środowisko. Z raportu Forrester i Johnson Controls wynika, że przewagę konkurencyjną i zaufanie klientów zdobywają firmy, które inwestują w zrównoważony rozwój. Aż 80 proc. z blisko 2,5 tys. liderów biznesowych przebadanych na całym świecie stwierdziło, że wdrażanie lub dopracowanie inicjatyw zrównoważonego rozwoju w ich organizacjach to cel nr 1 na najbliższe 12 miesięcy. Okazuje się, że głównym czynnikiem motywującym są klienci (70 proc.).

REKLAMA

Ta „zielona presja” transformacji jest szczególnie widoczna w sektorze budownictwa, przy którym trzeba się zatrzymać, gdy myślimy o dekarbonizacji gospodarki. Raport Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), przygotowany na tegoroczny szczyt klimatyczny w Egipcie, niejako potwierdza, że biznes budowlany coraz mocniej stawia na zielone technologie. W 2021 r. inwestycje w efektywność energetyczną budynków były większe o 16 proc. rok do roku i osiągnęły wartość 237 mld USD. Pozytywny efekt został jednak zniwelowany przez wyjątkowo duży przyrost budowanej powierzchni. W rezultacie w minionym roku zapotrzebowanie na energię dla systemów ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia oraz urządzeń w budynkach wzrosło o około 4 proc. w porównaniu do roku 2020 r.

Efektywność energetyczna budynków w Europie

REKLAMA

Co więcej, jak możemy przeczytać w raporcie „Odpowiedzialne inwestycje, ESG w na rynku nieruchomości”, niemal 75 proc. budynków w Europie wykazuje niską efektywność energetyczną, a budownictwo wciąż emituje więcej CO2 niż jakikolwiek inny sektor gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Do tej pory czynnik ekologiczny nie był istotnym kryterium dla przyszłego właściciela nieruchomości. Brakowało chętnych, aby dopłacać do – i tak wysokiej – ceny mieszkania lub biura po to, aby było ono, przykładowo, lepiej zaizolowane. Z kolei deweloperzy nie musieli konkurować o klientów ekologicznymi rozwiązaniami, bo popyt na mieszkania utrzymywał się na wysokim poziomie. Jednak sytuacja zaczyna się zmieniać – zauważa Jerzy Wójcik, CEO w firmie JW+A, ekspert z zakresu zielonego budownictwa.

Zielona transformacja na rynku nieruchomości - narzędzia

REKLAMA

W dobie galopujących cen energii, oszczędzanie kilowatów i metrów sześciennych paliwa wysuwa się na plan pierwszy. Z listopadowego raportu Household Energy Price Index (HEPI), wynika, że rachunki za prąd i gaz w 2022 roku w Europie wzrosły już niemal dwukrotnie. To tylko potwierdza, że za szybszą zmianą w kierunku ekologii na rynku nieruchomości odpowiadać będzie przede wszystkim finansowy, a nie środowiskowy aspekt energooszczędności.

– Nic jednak nie zadzieje się na szeroką skalę, jeśli nie pójdą za tym ruchy na poziomie prawnym – podkreśla ekspert JW+A.Unia Europejska wspiera zielone budownictwo, a systemy oceny i certyfikacji zielonych inwestycji powoli stają się normą. Certyfikacja niesie za sobą wachlarz możliwości, nie tylko ekologicznych, ale również społecznych. Tak ludzie, jak i firmy częściej wybierają obiekty dobrze przystosowane do panujących trendów, i które charakteryzują się różnorodnymi udogodnieniami dla najemców

Rynek nieruchomości charakteryzuje się dużą bezwładnością. Wolno, bo wolno, ale jednak się zmienia – preferencje najemców i nabywców z jednej strony oraz zachowania inwestycyjne właścicieli z drugiej, są bezpośrednim odbiciem panujących wokół nastrojów społecznych i trendów, uważają twórcy raportu Odpowiedzialne inwestycje. A trend, przynajmniej w Unii Europejskiej, jest oczywisty.

– Dostrzegamy coraz większe zainteresowanie tzw. zielonymi technologiami w budownictwie. Nie chodzi tylko o takie „tradycyjne” rozwiązania, jak systemy oszczędzające wodę czy też odzyskujące ciepło. Standardem stała się coraz bardziej zaawansowana automatyka budynkowa, dzięki której w pomieszczeniu, z którego nie korzystamy, gaśnie światło albo temperatura w środku dostosowywana jest do pory dnia i warunków na zewnątrz. Co istotne, nie są to już rozwiązania z półki o nazwie „fanaberie i PR”. Technologia stała się powszechna, łatwiej dostępna, a jej efekty bardziej namacalne – mówi Tomasz Zieliński z biznesu Elektryfikacji ABB w Polsce.

Jak podkreśla, właściciele nieruchomości w większej skali zaczynają też korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji, inwestując w rozwiązania, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale dają realne korzyści w postaci zaoszczędzonych kilowatów. Przykładem jest jeden z nowych biurowców w Warszawie, który w szerokim zakresie korzysta z technologii chmury obliczeniowej.

Najważniejsze urządzenia zasilające znajdujące się w biurowcu połączono z systemem analityki i predykcji, który może monitorować rozdział energii elektrycznej oraz zużycie mediów. – System umożliwia tworzenie modeli analityki, które pozwalają m.in. wykrywać wzmożony pobór energii czy wyciek wody. Korzystając z informacji zgromadzonych przez system, operator może przewidzieć, jak będzie wyglądało zużycie energii w przyszłości, biorąc pod uwagę nawet takie czynniki jak pogoda i wzrost obciążenia pochodzącego z klimatyzatorów. Może też szybko znaleźć przyczynę występujących przeciążeń – wyjaśnia Tomasz Zieliński.

Zielona transformacja na rynku nieruchomości - czarny scenariusz

Oczywiście, nie tylko energooszczędność i rachunek ekonomiczny zadecydują o zmianach w budownictwie. W tle, według autorów raportu „Odpowiedzialne inwestycje”, są też mniej oczywiste czynniki, środowiskowe i społeczne, m.in. chaos przestrzenny, wzrost anomalii temperaturowych, zła jakość powietrza czy też pogłębiające się z czasem ekstremalne zjawiska hydrologiczne. To wszystko będzie mieć wpływ na to, co i jak budujemy.

A jeśli... nie będzie mieć? Zapowiedź tego, co może nas czekać, gdy standard życia w mieście odbiega znacznie od oczekiwań, mieliśmy już w czasie pandemii. W 2021 roku, czyli szczycie zachorowań na COVID-19, aż 50 tys. Polaków porzuciło na stałe wielkomiejski zgiełk na rzecz spokojnego życia na wsi, wynika z danych zebranych przez GUS.

– Paradoksalnie wybory, których dokonujemy teraz, będą widoczne dopiero za parę dekad, ale są niezwykle ważne, by utrzymać społeczeństwo i środowisko w dobrej kondycji – przestrzega Jerzy Wójcik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA