REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działki pod budowę domu na radarze kupujących

Działki pod budowę domu na radarze kupujących
Działki pod budowę domu na radarze kupujących

REKLAMA

REKLAMA

Działki pod budowę domu. Zapowiada się ciekawy rok w branży nieruchomości. Stopy procentowe podniesione do poziomu 2,25 proc. (a to najpewniej nie ostatnia w tym roku podwyżka), duże zainteresowanie funduszy zakupem mieszkań, spadająca zdolność kredytowa oraz być może najważniejsze. Polacy coraz częściej szukają domów i działek pod budowę.

Działki pod budowę domu  - dobry czas na sprzedaż                          

O 88 proc. zwiększyło się zainteresowanie internautów zakupem działki w styczniu 2022 roku, wynika z danych serwisu Domiporta.pl. Skrupulatnej analizie poddano pierwsze dwanaście dni stycznia i porównano z analogicznym okresem 2021. Jak się okazuje, najważniejsze kategorie nieruchomości cieszą większym zainteresowaniem niż rok temu.

REKLAMA

Polacy szturmem szukają działek pod zabudowę domu

Polacy szturmem szukają działek pod zabudowę domu

Na czele znajduje się kategoria działek. Ogłoszenia gruntów przyciągnęły 88 proc. internautów więcej niż w analogicznym okresie 2021. Równie wysoko uplasowały się oferty domów jednorodzinnych – zainteresowanie nimi wzrosło aż o 62 proc. Popularność największej grupy ogłoszeń, czyli mieszkań również wzrosła, ale jedynie o 7 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Jakich rodzajów działek do zakupu szukają Polacy

Jakich rodzajów działek do zakupu szukają Polacy

REKLAMA

Jakie działki są poszukiwane przez Polaków? Nikogo nie powinno zaskoczyć, że najbardziej popularne grunty, to te oznaczone jako budowlane. Stanowią one niemalże połowę wszystkich poszukiwań (49 proc.). Prawie co trzeci internauta szuka natomiast gruntu rolnego (30 proc.).

Co ciekawe, zainteresowanie zakupem działki rolnej jest o 131 procent większe niż w zeszłym roku. Również ogłoszenia gruntów leśnych, choć stanowią niewielki odsetek wszystkich ofert, zyskują znacznie na popularności (102 proc.). 

Kto kupi mieszkania?

Na zwiększone zainteresowanie budową domu ma wpływ wiele czynników. Dla wielu myślących o zakupie mieszkania ostatnie dwa lata pandemii były przełomowe. Zdali sobie sprawę z ograniczeń, jakimi są w sposób naturalny obarczone, mieszkania (brak dostępu do zieleni, niewielka powierzchnia itp.). Ponadto coraz częściej pracodawcy dopuszczają możliwość pracy zdalnej, co oznacza brak konieczności osiedlania się blisko centrum miasta.

Obecnie koszt budowy niewielkiego domu jest porównywalny z ceną małego mieszkania w dobrej lokalizacji. Na rosnącą popularność gruntów może mieć też wpływ możliwość budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia.  

Nic więc dziwnego, że w wielu dużych aglomeracjach miejskich, saldo migracyjne jest ujemne, co jeszcze parę lat temu byłoby nie do pomyślenia. Mieszkańcy dużych miast uciekają na przedmieścia i na wieś.

REKLAMA

„W analizie poziomu salda migracji netto na tysiąc mieszkańców zwraca uwagę ujemne saldo migracji w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku. Spośród wszystkich miast wojewódzkich dodatnie saldo migracji odnotowaliśmy jedynie w Katowicach, Poznaniu, Olsztynie i Kielcach. Wszystkie miasta wojewódzkie cechuje natomiast ujemny przyrost naturalny” – czytamy w ostatnim raporcie Departamentu Analiz Ekonomicznych banku PKO.

Ale mieszkania kupuje się nie tylko, by zapewnić sobie przestrzeń do życia. Na rynku nieruchomości pozostają inni aktywni gracze – fundusze, inwestorzy, fliperzy. Wiele  funduszy planuje w 2022 kolejne zakupy mieszkań. Lokale najpewniej nadal będą kupować także mniejsi inwestorzy. Tych ostatnich może jednak z roku na rok ubywać, bo jak dowodzą dane zebrane przez DAE PKO, rentowność najmu mieszkania w nowym budownictwie spada. Np. w Krakowie wynosi ono niecałe 4 procent.

Działki pod budowę domu - nie każdy może się przenieść na wieś

W październiku 2021 roku francuska minister ds. mieszkalnictwa Emmanuelle Wargon rozsierdziła rodaków, mówiąc, że mieszkanie w domu jednorodzinnym to „ekologiczny, ekonomiczny i społeczny nonsens”. Słowa były dość krzywdzące, zwłaszcza że dziennikarze szybko udowodnili, że sama Wargon mieszka w 150- metrowym domu na obrzeżach Paryża.

Ale wracając do jej słów – ma sporo racji. Hipotetyczna przeprowadzka większości ludności miast z bloków i apartamentowców do domków jednorodzinnych, spowodowałaby prawdziwą katastrofę. Budowa domu, choćby najbardziej ekologicznego i pasywnego w przeliczeniu na m2 nigdy nie będzie tańsza (fundusze, materiały budowlane, energia potrzebna do budowy) od budownictwa wielorodzinnego. Jest to ważny argument zwłaszcza w kontekście ekologii.

Ponadto, przedmieścia i wsie wokół dużych miast, nie są w większości gotowe na przyjęcie dużej liczby nowych obywateli. Brakuje podstawowej infrastruktury: dróg, kanalizacji, łączy telekomunikacyjnych. Przenosiny na wieś to również często problemy tak prozaiczne, jak brak w pobliżu szkół, żłobków, sklepów i innych podstawowych instytucji, które w miastach są rozlokowane zdecydowanie częściej.

Należy dodać jeszcze jeden problem z budową domu na przedmieściach bądź wsi. Ceny gruntów rosną. Owszem, osoba, która odziedziczy grunt pod budowę, ma szansę wybudować dom za mniejszą kwotę, niżby kupiła mieszkanie w mieście. Ale gdyby doliczyć do tego kwotę zakupu gruntu? Wówczas, w wielu przypadkach nabycie mieszkania będzie nadal bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA