REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działki pod budowę domu na radarze kupujących

Działki pod budowę domu na radarze kupujących
Działki pod budowę domu na radarze kupujących

REKLAMA

REKLAMA

Działki pod budowę domu. Zapowiada się ciekawy rok w branży nieruchomości. Stopy procentowe podniesione do poziomu 2,25 proc. (a to najpewniej nie ostatnia w tym roku podwyżka), duże zainteresowanie funduszy zakupem mieszkań, spadająca zdolność kredytowa oraz być może najważniejsze. Polacy coraz częściej szukają domów i działek pod budowę.

Działki pod budowę domu  - dobry czas na sprzedaż                          

O 88 proc. zwiększyło się zainteresowanie internautów zakupem działki w styczniu 2022 roku, wynika z danych serwisu Domiporta.pl. Skrupulatnej analizie poddano pierwsze dwanaście dni stycznia i porównano z analogicznym okresem 2021. Jak się okazuje, najważniejsze kategorie nieruchomości cieszą większym zainteresowaniem niż rok temu.

REKLAMA

Polacy szturmem szukają działek pod zabudowę domu

Polacy szturmem szukają działek pod zabudowę domu

Na czele znajduje się kategoria działek. Ogłoszenia gruntów przyciągnęły 88 proc. internautów więcej niż w analogicznym okresie 2021. Równie wysoko uplasowały się oferty domów jednorodzinnych – zainteresowanie nimi wzrosło aż o 62 proc. Popularność największej grupy ogłoszeń, czyli mieszkań również wzrosła, ale jedynie o 7 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Jakich rodzajów działek do zakupu szukają Polacy

Jakich rodzajów działek do zakupu szukają Polacy

REKLAMA

Jakie działki są poszukiwane przez Polaków? Nikogo nie powinno zaskoczyć, że najbardziej popularne grunty, to te oznaczone jako budowlane. Stanowią one niemalże połowę wszystkich poszukiwań (49 proc.). Prawie co trzeci internauta szuka natomiast gruntu rolnego (30 proc.).

Co ciekawe, zainteresowanie zakupem działki rolnej jest o 131 procent większe niż w zeszłym roku. Również ogłoszenia gruntów leśnych, choć stanowią niewielki odsetek wszystkich ofert, zyskują znacznie na popularności (102 proc.). 

Kto kupi mieszkania?

Na zwiększone zainteresowanie budową domu ma wpływ wiele czynników. Dla wielu myślących o zakupie mieszkania ostatnie dwa lata pandemii były przełomowe. Zdali sobie sprawę z ograniczeń, jakimi są w sposób naturalny obarczone, mieszkania (brak dostępu do zieleni, niewielka powierzchnia itp.). Ponadto coraz częściej pracodawcy dopuszczają możliwość pracy zdalnej, co oznacza brak konieczności osiedlania się blisko centrum miasta.

Obecnie koszt budowy niewielkiego domu jest porównywalny z ceną małego mieszkania w dobrej lokalizacji. Na rosnącą popularność gruntów może mieć też wpływ możliwość budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia.  

Nic więc dziwnego, że w wielu dużych aglomeracjach miejskich, saldo migracyjne jest ujemne, co jeszcze parę lat temu byłoby nie do pomyślenia. Mieszkańcy dużych miast uciekają na przedmieścia i na wieś.

REKLAMA

„W analizie poziomu salda migracji netto na tysiąc mieszkańców zwraca uwagę ujemne saldo migracji w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku. Spośród wszystkich miast wojewódzkich dodatnie saldo migracji odnotowaliśmy jedynie w Katowicach, Poznaniu, Olsztynie i Kielcach. Wszystkie miasta wojewódzkie cechuje natomiast ujemny przyrost naturalny” – czytamy w ostatnim raporcie Departamentu Analiz Ekonomicznych banku PKO.

Ale mieszkania kupuje się nie tylko, by zapewnić sobie przestrzeń do życia. Na rynku nieruchomości pozostają inni aktywni gracze – fundusze, inwestorzy, fliperzy. Wiele  funduszy planuje w 2022 kolejne zakupy mieszkań. Lokale najpewniej nadal będą kupować także mniejsi inwestorzy. Tych ostatnich może jednak z roku na rok ubywać, bo jak dowodzą dane zebrane przez DAE PKO, rentowność najmu mieszkania w nowym budownictwie spada. Np. w Krakowie wynosi ono niecałe 4 procent.

Działki pod budowę domu - nie każdy może się przenieść na wieś

W październiku 2021 roku francuska minister ds. mieszkalnictwa Emmanuelle Wargon rozsierdziła rodaków, mówiąc, że mieszkanie w domu jednorodzinnym to „ekologiczny, ekonomiczny i społeczny nonsens”. Słowa były dość krzywdzące, zwłaszcza że dziennikarze szybko udowodnili, że sama Wargon mieszka w 150- metrowym domu na obrzeżach Paryża.

Ale wracając do jej słów – ma sporo racji. Hipotetyczna przeprowadzka większości ludności miast z bloków i apartamentowców do domków jednorodzinnych, spowodowałaby prawdziwą katastrofę. Budowa domu, choćby najbardziej ekologicznego i pasywnego w przeliczeniu na m2 nigdy nie będzie tańsza (fundusze, materiały budowlane, energia potrzebna do budowy) od budownictwa wielorodzinnego. Jest to ważny argument zwłaszcza w kontekście ekologii.

Ponadto, przedmieścia i wsie wokół dużych miast, nie są w większości gotowe na przyjęcie dużej liczby nowych obywateli. Brakuje podstawowej infrastruktury: dróg, kanalizacji, łączy telekomunikacyjnych. Przenosiny na wieś to również często problemy tak prozaiczne, jak brak w pobliżu szkół, żłobków, sklepów i innych podstawowych instytucji, które w miastach są rozlokowane zdecydowanie częściej.

Należy dodać jeszcze jeden problem z budową domu na przedmieściach bądź wsi. Ceny gruntów rosną. Owszem, osoba, która odziedziczy grunt pod budowę, ma szansę wybudować dom za mniejszą kwotę, niżby kupiła mieszkanie w mieście. Ale gdyby doliczyć do tego kwotę zakupu gruntu? Wówczas, w wielu przypadkach nabycie mieszkania będzie nadal bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.   

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA