REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działki pod budowę domu na radarze kupujących

Działki pod budowę domu na radarze kupujących
Działki pod budowę domu na radarze kupujących

REKLAMA

REKLAMA

Działki pod budowę domu. Zapowiada się ciekawy rok w branży nieruchomości. Stopy procentowe podniesione do poziomu 2,25 proc. (a to najpewniej nie ostatnia w tym roku podwyżka), duże zainteresowanie funduszy zakupem mieszkań, spadająca zdolność kredytowa oraz być może najważniejsze. Polacy coraz częściej szukają domów i działek pod budowę.

Działki pod budowę domu  - dobry czas na sprzedaż                          

O 88 proc. zwiększyło się zainteresowanie internautów zakupem działki w styczniu 2022 roku, wynika z danych serwisu Domiporta.pl. Skrupulatnej analizie poddano pierwsze dwanaście dni stycznia i porównano z analogicznym okresem 2021. Jak się okazuje, najważniejsze kategorie nieruchomości cieszą większym zainteresowaniem niż rok temu.

REKLAMA

Polacy szturmem szukają działek pod zabudowę domu

Polacy szturmem szukają działek pod zabudowę domu

Na czele znajduje się kategoria działek. Ogłoszenia gruntów przyciągnęły 88 proc. internautów więcej niż w analogicznym okresie 2021. Równie wysoko uplasowały się oferty domów jednorodzinnych – zainteresowanie nimi wzrosło aż o 62 proc. Popularność największej grupy ogłoszeń, czyli mieszkań również wzrosła, ale jedynie o 7 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Jakich rodzajów działek do zakupu szukają Polacy

Jakich rodzajów działek do zakupu szukają Polacy

REKLAMA

Jakie działki są poszukiwane przez Polaków? Nikogo nie powinno zaskoczyć, że najbardziej popularne grunty, to te oznaczone jako budowlane. Stanowią one niemalże połowę wszystkich poszukiwań (49 proc.). Prawie co trzeci internauta szuka natomiast gruntu rolnego (30 proc.).

Co ciekawe, zainteresowanie zakupem działki rolnej jest o 131 procent większe niż w zeszłym roku. Również ogłoszenia gruntów leśnych, choć stanowią niewielki odsetek wszystkich ofert, zyskują znacznie na popularności (102 proc.). 

Kto kupi mieszkania?

Na zwiększone zainteresowanie budową domu ma wpływ wiele czynników. Dla wielu myślących o zakupie mieszkania ostatnie dwa lata pandemii były przełomowe. Zdali sobie sprawę z ograniczeń, jakimi są w sposób naturalny obarczone, mieszkania (brak dostępu do zieleni, niewielka powierzchnia itp.). Ponadto coraz częściej pracodawcy dopuszczają możliwość pracy zdalnej, co oznacza brak konieczności osiedlania się blisko centrum miasta.

Obecnie koszt budowy niewielkiego domu jest porównywalny z ceną małego mieszkania w dobrej lokalizacji. Na rosnącą popularność gruntów może mieć też wpływ możliwość budowy domu do 70 m2 bez pozwolenia.  

Nic więc dziwnego, że w wielu dużych aglomeracjach miejskich, saldo migracyjne jest ujemne, co jeszcze parę lat temu byłoby nie do pomyślenia. Mieszkańcy dużych miast uciekają na przedmieścia i na wieś.

REKLAMA

„W analizie poziomu salda migracji netto na tysiąc mieszkańców zwraca uwagę ujemne saldo migracji w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku. Spośród wszystkich miast wojewódzkich dodatnie saldo migracji odnotowaliśmy jedynie w Katowicach, Poznaniu, Olsztynie i Kielcach. Wszystkie miasta wojewódzkie cechuje natomiast ujemny przyrost naturalny” – czytamy w ostatnim raporcie Departamentu Analiz Ekonomicznych banku PKO.

Ale mieszkania kupuje się nie tylko, by zapewnić sobie przestrzeń do życia. Na rynku nieruchomości pozostają inni aktywni gracze – fundusze, inwestorzy, fliperzy. Wiele  funduszy planuje w 2022 kolejne zakupy mieszkań. Lokale najpewniej nadal będą kupować także mniejsi inwestorzy. Tych ostatnich może jednak z roku na rok ubywać, bo jak dowodzą dane zebrane przez DAE PKO, rentowność najmu mieszkania w nowym budownictwie spada. Np. w Krakowie wynosi ono niecałe 4 procent.

Działki pod budowę domu - nie każdy może się przenieść na wieś

W październiku 2021 roku francuska minister ds. mieszkalnictwa Emmanuelle Wargon rozsierdziła rodaków, mówiąc, że mieszkanie w domu jednorodzinnym to „ekologiczny, ekonomiczny i społeczny nonsens”. Słowa były dość krzywdzące, zwłaszcza że dziennikarze szybko udowodnili, że sama Wargon mieszka w 150- metrowym domu na obrzeżach Paryża.

Ale wracając do jej słów – ma sporo racji. Hipotetyczna przeprowadzka większości ludności miast z bloków i apartamentowców do domków jednorodzinnych, spowodowałaby prawdziwą katastrofę. Budowa domu, choćby najbardziej ekologicznego i pasywnego w przeliczeniu na m2 nigdy nie będzie tańsza (fundusze, materiały budowlane, energia potrzebna do budowy) od budownictwa wielorodzinnego. Jest to ważny argument zwłaszcza w kontekście ekologii.

Ponadto, przedmieścia i wsie wokół dużych miast, nie są w większości gotowe na przyjęcie dużej liczby nowych obywateli. Brakuje podstawowej infrastruktury: dróg, kanalizacji, łączy telekomunikacyjnych. Przenosiny na wieś to również często problemy tak prozaiczne, jak brak w pobliżu szkół, żłobków, sklepów i innych podstawowych instytucji, które w miastach są rozlokowane zdecydowanie częściej.

Należy dodać jeszcze jeden problem z budową domu na przedmieściach bądź wsi. Ceny gruntów rosną. Owszem, osoba, która odziedziczy grunt pod budowę, ma szansę wybudować dom za mniejszą kwotę, niżby kupiła mieszkanie w mieście. Ale gdyby doliczyć do tego kwotę zakupu gruntu? Wówczas, w wielu przypadkach nabycie mieszkania będzie nadal bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA