REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek katastralny, czyli podatek od nieruchomości oparty na wartości nieruchomości. Czy będzie?

Podatek katastralny, czyli podatek od nieruchomości oparty na wartości nieruchomości. Czy będzie?
Podatek katastralny, czyli podatek od nieruchomości oparty na wartości nieruchomości. Czy będzie?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatek katastralny. Resort finansów poinformował, że nie prowadzi obecnie prac nad wprowadzeniem podatku katastralnego, czyli podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości.

Kiedy podatek katastralny w Polsce?

Wprowadzenie podatku katastralnego to temat, który co jakiś czas pojawia się w dyskusji publicznej. Ewentualne wprowadzenie zmian zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości (tj. wprowadzenie podatku katastralnego) nie miałoby jednak wpływu na zmianę dochodów budżetu państwa, gdyż wpływy z podatku od nieruchomości stanowią w całości dochód budżetu gminnych jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

REKLAMA

Jeden z portali internetowych niedawno zasugerował, że rząd pracuje nad podatkiem katastralnym, gdyż Ministerstwo Finansów prowadzi rekrutację ekspertów, którzy zaprojektują nowe daniny. Zauważono, że resort finansów w jednym z portali społecznościowych opublikował ogłoszenie, że poszukuje do pracy na stanowisku eksperta w wydziale podatków majątkowych i analiz prawnych.

"Do jego obowiązków ma m.in. należeć przygotowanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin, opracowanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny i udział w procesie legislacyjnym. Z ogłoszenia wynika, że idealny projektant przyszłych podatków powinien m.in. mieć wykształcenie wyższe prawnicze, trzy lata doświadczenia w obszarze podatków, znać język angielski i przepisy krajowego prawa podatkowego" - napisał portal.

Doniesienia medialne, dotyczące prac nad podatkiem katastralnym, zdementował sam resort finansów w dniu 24 lutego br. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie rządowej: "Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości".

Zobacz: Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące działań w sprawie podatku katastralnego

Co to jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to podatek od wartości posiadanej nieruchomości. Wprowadzenie takiego podatku oznaczałoby, że podatek do uiszczenia byłby tym wyższy, im droższa byłaby nieruchomość.

W nomenklaturze podatek katastralny jest często określany łacińskim zwrotem ad valorem - „od wartości”.

Jest to więc podatek liczony od innej podstawy (tzn. od wartości nieruchomości) niż w przypadku obowiązującego obecnie w Polsce podatku od nieruchomości, którego podstawą jest powierzchnia nieruchomości. Podatek od nieruchomości jest też podatkiem lokalnym, którego wysokość ustalają corocznie samorządy terytorialne, tj. poszczególne rady gmin w drodze uchwały. Przy czym, jest to obciążenie podatkowe nieprzekraczającej w większości przypadków kilkuset złotych rocznie.

Gdzie jest podatek katastralny?

W krajach europejskich mamy do czynienia z różnymi odmianami podatku katastralnego, wyliczanymi na różne sposoby. W każdy jednak przypadku wysokość podatku liczona jest od podstawy wartości nieruchomości.

Podatek katastralny funkcjonuje w wielu krajach europejskich i zazwyczaj jest on znacznie wyższy, niż podatek od nieruchomości.

W Niemczech taki podatek wynosi około 2% wartości, natomiast w Wielkiej Brytanii przyjęto system progresywny.

Podatek od wartości nieruchomości ma zastosowanie także w Czechach, na Słowacji, czy w krajach bałtyckich. Na Łotwie w przypadku nieruchomości mieszkalnych obowiązują stawki od 0,2 do 0,6 proc. w zależności od wartości mieszkania lub domu. Na Litwie podatek katastralny dla nieruchomości budowlanych wynosi od 0,3 do 1 procenta ich wyceny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Geranium, anginka (pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka) – uprawa w domu, zastosowanie lecznicze

    Zamiast trzymać na parapecie i w innych miejscach w domu wyłącznie różne oryginalne rośliny, ale często o trujących liściach, czy kwiatach – warto docenić babcine geranium. Nie jest może zbyt efektowne, kwitnie tylko wtedy, gdy przejdzie zimowy spoczynek w niskiej temperaturze ale olejek geraniowy zawarty w liściach ma właściwości antyseptyczne. Oczyszcza i odkaża powietrze w domu a można też zastosować tę roślinę wspomagająco w leczeniu niektórych chorób. Jak uprawiać w domu pelargonię pachnącą?

    Dlaczego liście drzew zmieniają kolor i opadają?

    Pod koniec września możemy zaobserwować zjawisko przebarwiania się liści z różnych odcieni zieloni na całą paletę odcieni żółci, barwy pomarańczowej i czerwieni. Nasila się ono w październiku, aby zakończyć się z początkiem listopada, kiedy to z drzew spadną już wszystkie liście. Dlaczego tak się dzieje?

    Coraz więcej Polaków kupuje mieszkanie. Czy opłaca się jeszcze wynajmować?

    Zakup czy wynajem? Na rynku nieruchomości jest ostatnio duże poruszenie. Program Kredyt 2% przyczynił się do wzrostu sprzedaży mieszkań. Do tego dochodzi brak podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Czy w tej sytuacji wynajem mieszkania wciąż się opłaca? 

    Pogoda na weekend 22-24 września. IMGW: nadchodzi zimny front, od niedzieli znowu zmiana. Po weekendzie wraca lato?

    W piątek po południu zacznie do Polski wkraczać front atmosferyczny, który od zachodu będzie nam psuł piękną aurę. Sobota będzie najbrzydsza w tym weekendzie - z deszczem i trochę niższymi temperaturami. W niedzielę wraca już wyż, a więc słońce i piękna pogoda - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

    REKLAMA

    Polacy na potęgę biorą kredyty mieszkaniowe

    Wyraźny wzrost na rynku kredytów hipotecznych. W II kwartale Polacy zaciągnęli je na 11 mld zł, ale wielu z nich wstrzymywało się z wnioskami do wejścia w życie w lipcu 2-proc. kredytu na pierwsze mieszkanie. Inni klienci, zainteresowani mieszkaniami z rynku wtórnego, czekali na jeszcze jedną korzystną zmianę – od 1 września od takiej transakcji nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

    Ile trzeba zapłacić deweloperowi za mieszkanie trzypokojowe we wrześniu 2023 roku?

    Ile kosztują aktualnie najtańsze nowe mieszkania trzypokojowe? W jakim metrażu? W których inwestycjach można je znaleźć? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.                       

    Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

    Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

    Bezpieczny Kredyt 2 proc. bije rekordy popularności. Kiedy zabraknie pieniędzy?

    Polacy zdążyli już pożyczyć na zakup mieszkań w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” blisko 3,7 mld złotych – tyle . I to w 11 tygodni! Popyt znacznie przekracza wstępne rządowe szacunki i to nie tylko te przewidziane na pierwsze tygodnie, ale na cały 2023 rok. Czy pieniędzy na ten program starczy do wiosny 2024 roku?

    REKLAMA

    Instalacje wodne w domu - jak ustrzec się legionelli? Na czym polega dezynfekcja termiczna?

    Problemy z występowaniem bakterii Legionella w instalacjach wody użytkowej występował już wcześniej w Polsce, ale ostatnio mamy więcej takich przypadków. Jednym z głównych powodów może być obniżanie temperatury w instalacjach ciepłej wody użytkowej aby ograniczyć koszty. Dlaczego właściwa temperatura w instalacji wodnej ma kluczowe znaczenie w walce z legionellą? Jak dezynfekować instalacje wodne i jak o nie dbać? Wyjaśnia Sebastian Brzoza, Dyrektor Działu Aplikacji i Wsparcia Technicznego z Danfoss Poland.

    Dziś wynajem mieszkania to nie konieczność tylko życiowa decyzja?

    Już nie tylko studenci szukają mieszkań na wynajem. Wiele rodzin wynajmuje mieszkanie z wyboru, bo w razie zmiany pracy, łatwo można zmienić też lokum. Poważną siłę stanowią imigranci zarobkowi. Czy bardziej opłaca się wynajmować niż kupić? 

    REKLAMA