REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe normy energooszczędności budynków od 2021 r. Jak się przygotować?

Nowe normy energooszczędności budynków od 2021 r.
Nowe normy energooszczędności budynków od 2021 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe normy energooszczędności budynków, które wchodzą w życie w 2021 r., oznaczają bardziej rygorystyczne zasady związane z izolacją cieplną budynków. Będą one dotyczyć jedynie nowych i modernizowanych inwestycji. Zmiana wpłynie na wysokość opłat za energię, a mieszkańcy „starszego” budownictwa, którzy chcieliby zaoszczędzić na rachunkach bez poświęcania swojego komfortu, muszą szukać rozwiązań na własną rękę.

Standard WT2021, czyli budynki bardziej energooszczędne

Standard WT2021 jest trzecią i ostatnią fazą zapoczątkowanej w 2014 roku unijnej reformy. W związku z aktualizacją warunków technicznych, wszystkie budynki z pozwoleniem na budowę, rozbudowę lub modernizację wydanym po 31 grudnia 2020 roku będą cechować się: obniżoną wartością współczynnika przenikania ciepła, zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię podchodzącą ze źródeł nieodnawianych (np. węgiel) oraz rozwiązaniami wykorzystującymi ekologiczne czy odnawialne źródła energii (np. fotowoltaika).

REKLAMA

To, co od początku 2021 roku będzie standardem, dalekie jest od tego co znamy w dotychczasowym budownictwie. Bardzo duża część Polaków mieszka w budynkach, które powstawały wiele dekad temu, kiedy pojęcia energooszczędności czy odnawialnych źródeł energii nie były brane pod uwagę.

Co z mieszkaniami w „starszym budownictwie?

REKLAMA

Warto zacząć od wzmocnienia izolacji we własnym zakresie – użyć dodatkowych warstw materiałów termoizolacyjnych oraz zlokalizować i załatać miejsca, przez które do domu lub mieszkania dostaje się zimne powietrze. Dobrze jest wyposażyć się w łatwe w instalacji technologie, które pozwolą na dużo bardziej wydajne, a co za tym idzie, tańsze ogrzewanie. Dobrym przykładem są inteligentne termostaty, które włączają ogrzewanie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne.

- Dzięki harmonogramom ogrzewania i algorytmom sztucznej inteligencji, urządzenia te gwarantują optymalną temperaturę i zapobiegają nadmiernemu zużyciu energii – wyjaśnia Fred Potter, założyciel marki Netatmo – francuskiego producenta smart home.

Jak obniżyć rachunki za energię?

Zgodnie z sondażem Deloitte „Smart Home Customer Survey 2018” aż 38% użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup urządzeń inteligentnego domu, w pierwszej kolejności oczekuje od nich oszczędności na rachunkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Spodziewamy się, że w 2021 roku, odsetek ten wzrośnie. Lockdown sprawił, że więcej czasu spędzamy w domu, a to w oczywisty sposób generuje wyższe rachunki. W obliczu nadchodzących podwyżek cen prądu i niepewności finansowej wywołanej przez pandemię, troska o domowy budżet nabrała nowego, poważniejszego wymiaru, a rozwiązania smart home stają się potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – dodaje Potter.

Szacuje się, że średnie roczne rachunki za energię dla gospodarstwa domowego w Polsce mogą być w 2021 roku wyższe aż o 160-180 zł w porównaniu do 2020 roku (dla gospodarstwa domowego zużywającego średnio 200 kWh energii elektrycznej miesięcznie)[1]. Sytuacja pandemiczna znacząco wpływa na zapotrzebowanie na media, dlatego już teraz warto zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich usprawnień i nadchodzącą zimę rozpocząć bez obaw o domowy budżet.

Netatmo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA