REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe normy energooszczędności budynków od 2021 r. Jak się przygotować?

Subskrybuj nas na Youtube
Nowe normy energooszczędności budynków od 2021 r.
Nowe normy energooszczędności budynków od 2021 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe normy energooszczędności budynków, które wchodzą w życie w 2021 r., oznaczają bardziej rygorystyczne zasady związane z izolacją cieplną budynków. Będą one dotyczyć jedynie nowych i modernizowanych inwestycji. Zmiana wpłynie na wysokość opłat za energię, a mieszkańcy „starszego” budownictwa, którzy chcieliby zaoszczędzić na rachunkach bez poświęcania swojego komfortu, muszą szukać rozwiązań na własną rękę.

Standard WT2021, czyli budynki bardziej energooszczędne

Standard WT2021 jest trzecią i ostatnią fazą zapoczątkowanej w 2014 roku unijnej reformy. W związku z aktualizacją warunków technicznych, wszystkie budynki z pozwoleniem na budowę, rozbudowę lub modernizację wydanym po 31 grudnia 2020 roku będą cechować się: obniżoną wartością współczynnika przenikania ciepła, zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię podchodzącą ze źródeł nieodnawianych (np. węgiel) oraz rozwiązaniami wykorzystującymi ekologiczne czy odnawialne źródła energii (np. fotowoltaika).

REKLAMA

To, co od początku 2021 roku będzie standardem, dalekie jest od tego co znamy w dotychczasowym budownictwie. Bardzo duża część Polaków mieszka w budynkach, które powstawały wiele dekad temu, kiedy pojęcia energooszczędności czy odnawialnych źródeł energii nie były brane pod uwagę.

Co z mieszkaniami w „starszym budownictwie?

REKLAMA

Warto zacząć od wzmocnienia izolacji we własnym zakresie – użyć dodatkowych warstw materiałów termoizolacyjnych oraz zlokalizować i załatać miejsca, przez które do domu lub mieszkania dostaje się zimne powietrze. Dobrze jest wyposażyć się w łatwe w instalacji technologie, które pozwolą na dużo bardziej wydajne, a co za tym idzie, tańsze ogrzewanie. Dobrym przykładem są inteligentne termostaty, które włączają ogrzewanie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne.

- Dzięki harmonogramom ogrzewania i algorytmom sztucznej inteligencji, urządzenia te gwarantują optymalną temperaturę i zapobiegają nadmiernemu zużyciu energii – wyjaśnia Fred Potter, założyciel marki Netatmo – francuskiego producenta smart home.

Jak obniżyć rachunki za energię?

Zgodnie z sondażem Deloitte „Smart Home Customer Survey 2018” aż 38% użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup urządzeń inteligentnego domu, w pierwszej kolejności oczekuje od nich oszczędności na rachunkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Spodziewamy się, że w 2021 roku, odsetek ten wzrośnie. Lockdown sprawił, że więcej czasu spędzamy w domu, a to w oczywisty sposób generuje wyższe rachunki. W obliczu nadchodzących podwyżek cen prądu i niepewności finansowej wywołanej przez pandemię, troska o domowy budżet nabrała nowego, poważniejszego wymiaru, a rozwiązania smart home stają się potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – dodaje Potter.

Szacuje się, że średnie roczne rachunki za energię dla gospodarstwa domowego w Polsce mogą być w 2021 roku wyższe aż o 160-180 zł w porównaniu do 2020 roku (dla gospodarstwa domowego zużywającego średnio 200 kWh energii elektrycznej miesięcznie)[1]. Sytuacja pandemiczna znacząco wpływa na zapotrzebowanie na media, dlatego już teraz warto zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich usprawnień i nadchodzącą zimę rozpocząć bez obaw o domowy budżet.

Netatmo

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA