REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialni konsumenci wspierają zrównoważone budownictwo

Subskrybuj nas na Youtube
Odpowiedzialni konsumenci wspierają zrównoważone budownictwo
Odpowiedzialni konsumenci wspierają zrównoważone budownictwo

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prezentuje szóstą broszurę informacyjną z cyklu „Odpowiedzialny konsument”. Tym razem podpowiada, jak odpowiedzialne wybory konsumenckie wspierają zrównoważone budownictwo.

REKLAMA

Wchodzące w skład cyklu „Odpowiedzialny konsument” broszury i animacje: „Zakupy i konsumpcja”, „Zdrowie”, „Życie w domu”, „Transport”, „Produkty finansowe”, wraz z aktualnie wydaną broszurą „Zrównoważone budownictwo” stanowią kompleksowy zestaw informacji i wskazówek, jak poprzez codzienne wybory świadomy konsument może podejmować decyzje korzystne dla środowiska. W obliczu realnego kryzysu klimatycznego i skutków, jakie z tego powodu odczuwamy, takie decyzje wydają się być konieczne. Upowszechnieniu tej zmiany mają służyć materiały z cyklu „Odpowiedzialny konsument”, aktualnie uzupełnione o tematykę zrównoważonego budownictwa.

- Broszura ”Zrównoważone budownictwo” wraz z towarzyszącą jej animacją służą zwróceniu uwagi na istotną rolę, jaką sektory budownictwa i mieszkalnictwa odgrywają w ograniczaniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Poprzez decyzje związane z budową lub późniejszym użytkowaniem zarówno inwestorzy, użytkownicy budynków, jak i projektanci oraz wykonawcy mogą wnieść swój wkład w poprawę jakości środowiska naturalnego – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

REKLAMA

- Osoby planujące budowę, remont czy termomodernizację domu znajdą w tym materiale wiele praktycznych wskazówek. Zachęcamy do wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budynków oraz ograniczających zużycie surowców i materiałów. Korzyści dla środowiska okazują się jednocześnie korzyściami dla domowych budżetów – o czym można się przekonać korzystając z polecanego przez nas kalkulatora oszczędności. Wsparciem dla osób planujących proekologiczne inwestycje będą programy rządowe, o których również przypominamy – dodaje szefowa MFiPR.

Broszura i animacja na temat zrównoważonego budownictwa zostały opracowane przez Grupę Roboczą ds. Konsumenckich w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, który stanowi otwarte forum dialogu przy Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Współautorami są organizacje społeczeństwa obywatelskiego, instytucje publiczne oraz firmy. Rolę koordynatora grupy roboczej pełniło Forum Odpowiedzialnego Biznesu, natomiast rolę koordynatora broszury - Ministerstwo Rozwoju.

Kampanię promującą zrównoważone budownictwo prowadzimy we współpracy z biznesem i partnerami społeczno-gospodarczymi. Głównym partnerem kampanii jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

- Poprawa jakości środowiska naturalnego zależy od wyborów inwestycyjnych i konsumenckich, wreszcie regulacji administracyjnych. Choć oczywiście różne są skala wpływu i szybkość oddziaływania, to konieczne jest zaangażowanie (i współpraca) wszystkich interesariuszy. Cykl broszur „Odpowiedzialny konsument” pokazuje, jak szerokie jest pole działania dla przedsiębiorstw, instytucji, organizacji, ale także dla każdego z nas indywidualnie – mówi Marzena Strzelczak, prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – W najnowszej publikacji podejmujemy temat zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym, który odpowiada za 39 proc. emisji dwutlenku węgla oraz za zużycie 36 proc. w skali globalnej (według danych UNEP). Pilne i konieczne są więc kolejne inicjatywy prośrodowiskowe w tym sektorze – dodaje.

Planując termomodernizację, można skorzystać z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, Programu Stop Smog, programu Czyste Powietrze lub z ulgi termomodernizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- https://www.bgk.pl/fundusze-i-programy/fundusz-termomodernizacji-i-remontow-ftir/

- https://www.gov.pl/web/rozwoj/stop-smog

- http://powietrze.mos.gov.pl/

- https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-dot-nowych-preferencji-w-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych-wspierajacych-przedsiewziecia-termomodernizacyjne

Kampania informacyjna będzie prowadzona w mediach społecznościowych w okresie 10 - 14 sierpnia.

Broszura i animacja na temat zrównoważonego budownictwa dostępne są na stronie internetowej ministerstwa oraz partnerów współpracujących.

Zapraszamy:

- https://www.gov.pl/fundusze-regiony/grupa-robocza-ds-konsumenckich

- facebook.com/MinisterstwoFunduszyiPolitykiRegionalnej

- twitter.com/MFIPR_GOV_PL

- na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA