REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić wiarygodność pośrednika nieruchomości?

Subskrybuj nas na Youtube
nieruchomość Fot. Dolcan
nieruchomość Fot. Dolcan
Dolcan

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdzenie wiarygodności pośredników w obrocie nieruchomościami umożliwia Centralny Rejestr Pośredników i Zarządców Nieruchomości PFRN. Od jego uruchomienia minął dopiero miesiąc, dlatego do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości ciągle wpływają zapytania od klientów, którzy w rejestrze szukają informacji o pośrednikach i zarządcach nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchomiła Centralny Rejestr PFRN w drugiej połowie grudnia. Jest on integralną częścią systemu nadawania licencji zawodowych PFRN i odpowiedzią Federacji na deregulację zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości, która stała się faktem 1 stycznia 2014 roku. Osoby, które chcą uzyskać licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości, muszą spełnić wymagania regulaminu nadawania licencji i dobrowolnie przyjąć na siebie zobowiązania, wynikające z Kodeksu Etyki Pośrednika i Zarządcy Nieruchomości. Kodeks przyjęty przez PFRN został oparty na Europejskim Kodeksie Profesjonalistów Rynku Nieruchomości zatwierdzonym przez Europejską Radę Nieruchomości - CEPI.  Dokument definiuje profesję pośrednika i zarządcy nieruchomości, określa zakres czynności zawodowych oraz formułuje relacje z klientami.

Osoby z licencją PFRN posiadają własny profil w Centralnym Rejestrze PFRN na stronie www.rejestr.pfrn.pl.  Federacja kładzie duży nacisk, aby pośrednicy i zarządcy przekazywali pełne dane o sobie, dotyczące świadczonych usług. Szczególnie istotna jest informacja o posiadanym przez biura nieruchomości ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Jest to jedyny wymóg, który pozostał w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niestety bez określenia restrykcji w przypadku nie wypełnienia tego obowiązku.

Do PFRN wpływają zapytania od klientów, którzy nie znaleźli w rejestrze pośrednika, z którym chcą podpisać umowę.

"Pytają nas, dlaczego dany pośrednik czy zarządca nie figuruje w rejestrze. Informujemy, że system PFRN jest dla tych pośredników i zarządców nieruchomości, którzy dobrowolnie chcą przyjąć na siebie zobowiązania przestrzegania kodeksu etyki, a figurując w rejestrze chcą być wiarygodni dla swoich klientów. Mamy nadzieję, że rejestr będzie już wkrótce podstawowym źródłem informacji dla klientów, którzy chcą skorzystać z usług  w zakresie pośrednictwa lub  zarządzania nieruchomościami." - mówi Prezydent PFRN, Leszek A. Hardek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zmiany w prawie nieruchomości od 2014 roku

Zobacz także: Jak deregulacja wpłynie na rynek nieruchomości?

Zobacz także: Zawód pośrednika nieruchomości dostępny dla wszystkich

Źródło: Agnieszka Dąbrowska, dyrektor biura PFRN

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA