REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zawód pośrednika nieruchomości dostępny dla wszystkich

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deregulacja Gowina uwalnia zawody, w tym także zawód pośrednika nieruchomości. Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem nieruchomości będzie mógł zostać każdy, nie będzie już wymagane posiadanie licencji pośrednika nieruchomości.

Od 1 stycznia 2014 roku praktycznie każdy będzie mógł wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niemal wszystkie obecne wymogi stawiane pośrednikom zostaną zlikwidowane za sprawą ustawy o deregulacji zawodów – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że w założeniu proponowane zmiany powinny ułatwić dostęp do zawodu pośrednia w obrocie nieruchomościami, a także zwiększyć ilość osób, które wykonują ten zawód.

Według uchwalonej przez Sejm 13 czerwca bieżącego roku ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów nie będzie już wymagane posiadanie licencji pośrednika nieruchomości. Czynności pośrednictwa, a także ich zakres będzie od teraz określała umowa pośrednictwa, która obowiązkowo – pod rygorem nieważności – będzie wymagała formy pisemnej.

Zobacz także: Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

REKLAMA

Ustawa ma także zlikwidować przepis, według którego pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie musiał wykonywać czynności zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa, a także wg standardów zawodowych i etyki zawodowej. Pośrednik nie będzie też miał obowiązku stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, a także kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na rzecz których wykonuje te czynności – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami wciąż będzie obowiązkowe. Równocześnie, jeśli pośrednik będzie nadzorował inne osoby wykonujące jego czynności w obrocie nieruchomościami, wówczas obowiązkowe będzie także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za ew. szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com podkreśla, że ustawa przewiduje także usunięcie obowiązujących obecnie wymogów stawianych pośrednikom.

– Pośrednik nie będzie musiał posiadać pełnej zdolności do czynności prawnych, nie będzie też wymogu o niekaralności za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe – wylicza Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Znikną także wymogi dotyczące posiadania przez pośrednika wyższego wykształcenia, ukończenia studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także odbycia praktyki zawodowej. Nie będzie także odpowiedzialności zawodowej pośredników, co oznacza, że za wyrządzone szkody podczas wykonywania swoich czynności odpowie on jedynie na drodze sądowej.

Ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów wejdzie częściowo w życie 23 sierpnia 2013, a częściowo 1 stycznia 2014 r. Omawiane zmiany dotyczące uwolnienia dostępu do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami wejdą zaś w życie 1 stycznia 2014 r. – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jakie działania marketingowe podejmują deweloperzy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA