REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rewitalizacja Nowej Huty – co się zmieni?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Kraków
Kraków

REKLAMA

REKLAMA

Nowa Huta w Krakowie od lat cieszy się złą sławą, kojarzy się z wysoką przestępczością i zanieczyszczeniem środowiska. Jednak policyjne statystyki i badania środowiska obalają te mity. W marcu 2013 roku podjęto decyzję o rewitalizacji Nowej Huty. Analitycy wskazują, że to ostatni moment na kupienie tam mieszkania w dobrej cenie.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych części Krakowa jest Dzielnica XVIII, czyli Nowa Huta. Z końcem lat 40. XX wieku rozpoczął się długotrwały proces zmian, który zaowocował obecnym układem urbanistycznym dzielnicy – pisz Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Centralnym punktem dzielnicy była Huta im. Lenina, która była swego rodzaju wizytówką obowiązującego ładu politycznego, aż do końca lat 80. XX wieku. Dopiero po roku 1989-tym, Dzielnica XVIII zaczęła stopniowo zmieniać swoje socrealistyczne oblicze. Warto podkreślić w tym względzie rolę krakowskich deweloperów, którzy budując kolejne inwestycje na terenie Nowej Huty, przyczyniają się do obalania szkodliwych stereotypów, jakie dotychczas mogły odstraszać potencjalnych nabywców.

Zobacz także: „Mieszkanie dla Młodych” – czy rzeczywiście pomoże Polakom?

Zła sława Nowej Huty

REKLAMA

W latach 50. i 60. Nowa Huta cieszyła się złą sławą przede wszystkim ze względu na wysoki odsetek najcięższych przestępstw. – Powody takiej sytuacji były głównie dwa. Po pierwsze, sporo kryminalistów werbowano przymusowo do prac budowlanych i to oni byli najczęściej sprawcami wielu wykroczeń. Po drugie, bardzo duże tempo migracji zarobkowej miało istotny wpływ na rozwój przestępczości. Tworzenie trwałych więzi społecznych było w takich warunkach zwyczajnie utrudnione – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Na szczęście ten mętny okres historii Nowej Huty należy do przeszłości. – Warto w tym miejscu przywołać statystyki Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, z których wynika, że na początku bieżącej dekady, Nowa Huta była wyjątkowo bezpieczna i cechowała się najniższą liczbą przestępstw w stosunku do liczby mieszkańców. Te dane zaskakują, zwłaszcza osoby, które mieszkają w dzielnicach o znacznie lepszej renomie – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com. Od lat najwyższe wskaźniki przestępczości należą do Starego Miasta i Śródmieścia. Potwierdza to niestety smutną prawdę, że obiegowe opinie nie zawsze mają coś wspólnego z rzeczywistością (w tym wypadku policyjnymi statystykami).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dwupoziomowe mieszkania na rynku nieruchomości

Inne mity

REKLAMA

Inny szkodliwy stereotyp o Dzielnicy XVIII, dotyczył zanieczyszczonego powietrza. W powszechnej opinii krakowski kombinat jest cały czas postrzegany jako główne źródło zanieczyszczeń w Krakowie. Tymczasem warto w tym miejscu podkreślić, że substancje, które emitują hutnicze kominy wędrują w przeciwnym kierunku. Jest to zgodne z rozkładem wiatrów, który był analizowany przez budowniczych w latach 40. XX wieku.

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com podkreśla też, że problem nadmiernej emisji zanieczyszczeń został przez krakowski kombinat rozwiązany w ostatnim czasie zamknięciem wydziałów, które były najbardziej szkodliwe dla środowiska. Również obecny właściciel huty, luksemburski koncern Arcelor Mittal, aktywnie dąży do dalszej redukcji zanieczyszczeń. Znów warto odwołać się do danych Małopolskiej Sieci Monitoringu Powietrza, z których wynika, że na terenie Nowej Huty stężenie szkodliwych substancji jest niższe niż w Śródmieściu czy Kurdwanowie.

Zobacz także: W jakich warunkach mieszkają Polacy?

Rewitalizacja Nowej Huty

Zmiany w Nowej Hucie mają jednak znacznie większy charakter. Z końcem marca 2013 roku zapadła decyzja o rewitalizacji dzielnicy. Jej szczegółowe cele określa plan „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” i obejmie teren o powierzchni 5500 hektarów. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej będzie możliwa ogromna inwestycja w zmiany, która pochłonie kwotę przekraczającą dwa miliardy złotych. Dzięki unijnym dotacjom krakowski magistrat już w 2014 roku zamierza sfinansować część prac.

Zobacz także: Mieszkanie od dewelopera okiem właściciela – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

– Rewitalizacja Nowej Huty jest najdroższym przedsięwzięciem tego rodzaju w Europie a zgodnie z planem, wschodnia część Krakowa ma zyskać zupełnie inny wygląd. Projekt przewiduje powstanie parku naukowo-technologicznego, a także Wielkoskalowego Centrum Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych, którego powierzchnia osiągnie 37 hektarów – mówi Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Spadek cen mieszkań – co wybrać: nowe czy używane?

Mieszkanie w dobrej cenie

Obecne, bardzo konkurencyjne ceny na terenie Nowej Huty, po zakończeniu tego ambitnego planu mogą przejść do historii. Według danych portalu RynekPierwotny.com, średnia cena metra kwadratowego lokalu deweloperskiego w Dzielnicy XVIII wynosi ok. 5523 zł (podobnie wygląda to w Bieżanowie-Prokocimiu, Czyżynach, Prądniku Czerwonym, a także Wzgórzach Krzesławickich). Warto jednak zwrócić uwagę na cenę przeciętną (tak zwaną medianę), która wynosi jedynie 4369 zł/mkw.

Niska cena mieszkań w Nowej Hucie jest jednocześnie głównym czynnikiem ich popularności. Trzeba jednak pamiętać, że ten stan rzeczy może się w niedługiej perspektywie zmienić, właśnie za sprawą wspomnianego planu rewitalizacji. Także krążące o Dzielnicy XVIII stereotypy powinny wkrótce zostać wyeliminowane – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Jakie działania marketingowe podejmują deweloperzy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA