REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rynek wtórny: gdzie najtaniej kupimy dom i mieszkanie

Dom Fot. Fotolia
Dom Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny domów i mieszkań w poszczególnych województwach Polski znacznie się różnią. Najtańsze domy z rynku wtórnego kupimy w województwie opolskim, najdroższe natomiast na Mazowszu. W przypadku mieszkania najwięcej oszczędzimy kupując je w Częstochowie.

Dane o cenach nieruchomości z rynku wtórnego przygotował serwis Sprzedajemy.pl. Zestawienie przygotowano na podstawie analizy ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości zamieszczanych w serwisie.

REKLAMA

Ile zapłacimy za dom z drugiej ręki?

Za m kw. domu jednorodzinnego kupionego na rynku wtórnym w woj. mazowieckim zapłacimy średnio 5 311 zł. Nieco taniej jest w woj. pomorskim – m kw. to koszt ok. 4 179 zł. Następne miejsca w zestawieniu zajęły: woj. małopolskie – 3 902 zł/m kw., woj. zachodniopomorskie – 3 417 zł/m kw. oraz woj. dolnośląskie – 3 400 zł/m kw. Zestawienie zamyka woj. opolskie z ceną 2 313 zł za m kw.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: raport za sierpień

REKLAMA

Największe, ale i najdroższe domy z rynku wtórnego znajdziemy w woj. mazowieckim – średnia cena za mieszkanie o powierzchni 193 m kw. to 1 024 948 zł. Niemalże połowa sprzedawanych na Mazowszu domów ma powierzchnię nie mniejszą niż 180 m kw. Domy tej wielkości wystawione są na sprzedaż za cenę nie niższą niż 860 000 zł. Na Mazowszu co dziesiąty dom z drugiej ręki wart jest ponad 2 300 000 zł! Domy o wartości ponad miliona złotych sprzedaje również 10 proc. mieszkańców województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taniej dom kupimy w woj. pomorskim – średnio po 781 414 zł i w Małopolsce – 702 419 zł. Najtaniej jest w woj. opolskim – tam cena domu z rynku wtórnego wynosi średnio 356 276 zł oraz w woj. podkarpackim – gdzie cena kształtuje się na poziomie 371 448 zł. W woj. opolskim połowa domów sprzedawana jest już po 330 000 zł, a w woj. podkarpackim tylko 20 tys. drożej.

Ceny domów najwyższe są w miastach wojewódzkich. Najdroższe domy są w stolicy – średnio za dom zapłacimy tam 1 588 784 zł. Wysokie ceny odnotowano również w Gdyni – średnia cena to 1 186 350 zł i w Krakowie – 1 014 933 zł. We Wrocławiu i w Gdańsku – nieco poniższej miliona złotych. Najtaniej jest natomiast w Częstochowie – 564 593 zł i Białymstoku – 597 265 zł.

Zobacz także: Ile kosztuje budowa domu pod Warszawą?


Gdzie kupimy najtańsze mieszkanie?

Mieszkania z rynku wtórego w przeliczeniu ceny za m kw. są droższe – w woj. mazowieckim za m kw. zapłacimy 8 059 zł, w woj. małopolskim – 6 890 zł, ale już w woj. lubuskim tylko 2 895 zł.

Zobacz także: Ile Polacy chcą przeznaczyć na kupno mieszkania?

Najdroższe mieszkania znajdują się w woj. mazowieckim – średnia cena to 467 442 zł. Połowa sprzedawanych mieszkań ma wartość co najmniej 410 000 zł. Nieco taniej kupimy mieszkanie z drugiej ręki w woj. małopolskim – średnio wydamy na nie 378 924 zł. Powyżej 300 tys. kosztuje też mieszkanie w woj. pomorskim – średnia cena to 335 535 zł. Najtańsze mieszkania są natomiast w woj. lubuskim – 162 128 zł i woj. śląskim – 177 648 zł.

REKLAMA

Najdroższe mieszkania usytuowane są w Warszawie – średnio za mieszkanie z rynku wtórnego zapłacimy 498 307 zł oraz w Krakowie – 391 817 zł. Nieco taniej kupimy mieszkanie w Gdyni – 363 730 zł i we Wrocławiu – 354 042 zł. Najtaniej jest w Częstochowie – 158 081 zł i w Łodzi – 205 698 zł.

– W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu cena za m kw. jest najwyższa w przypadku najmniejszych lokali. We wszystkich miastach za wyjątkiem stolicy najniższe ceny odnotowano dla największych jednostek mieszkalnych – mówi Łukasz Kołakowski, Szef Działu Analiz w serwisie Sprzedajemy.pl. Na rynku nieruchomości powszechna jest więc zależność – im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena jednostkowa za m kw. – Relatywnie wysoką stawkę za największe lokale w Warszawie należy tłumaczyć specyfiką tego miasta, z racji pełnienia funkcji reprezentacyjnej dostępna jest tutaj większa oferta mieszkań apartamentowych o dużej powierzchni i takiej też cenie, które zdecydowanie mają zawężony krąg zainteresowanych – podsumowuje Kołakowski.

Analiza 50 tys. ofert dotyczących sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego za pośrednictwem serwisu Sprzedajemy.pl została przeprowadzona w dniach 23–31 sierpnia 2012 r.

Zobacz także: Ile kosztują najdroższe apartamenty w Warszawie?

Źródło: Sprzedajemy.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA