REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Poradnik studenta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Redakcja Dom
Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy.
Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynajęcie mieszkania dla wielu studentów to konieczność, nie otrzymali miejsca w akademiku, a stancja nie jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem. Z wynajmem mieszkania wiąże się wiele kwestii, najważniejsza z nich to umowa najmu. Co powinno się w niej znaleźć i na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli już znaleźliśmy mieszkanie, które chcemy wynająć powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jakie kwestie powinniśmy ustalić z właścicielem mieszkania? Podstawową rzeczą jest podpisanie umowy, która będzie regulowała wszystkie co związane z najmem. Umowę należy zawrzeć nawet, gdy nie wynajmujemy całego mieszkania, a tylko pokój. W żadnym wypadku nie zgadzajmy się na jakiekolwiek opłaty przed jej podpisaniem. Zdarza się, że w czasie pierwszego kontaktu właściciel mieszkania wymaga zapłacenia zaliczki w zamian za rezerwację mieszkania. Nie należy dokonywać żadnych wpłat przed zobaczeniem mieszkania, możemy się potem bardzo zdziwić, a pieniądze mogą do nas nigdy nie wrócić. Umowę warto potwierdzić notarialnie, choć wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale potem łatwiej będzie nam egzekwować jej postanowienia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

Co zawrzeć w umowie?

Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Należy w nim zawrzeć wszystkie elementy znajdujące się w mieszkaniu, uwzględniamy w jakim stanie znajdują się podłogi, ściany, szczegółowo opisujemy wszystkie sprzęty AGD i RTV, a także meble. Najlepiej jest wymieniać je po kolei, pralka, jej marka, obecny stan. Dzięki temu na koniec okresu najmu nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia nie ze swojej winy.

Bardzo ważne jest również spisanie stanu liczników w dniu odbioru mieszkania, dzięki temu nie będziemy ponosić opłat za poprzednich wynajmujących.

Zobacz także: Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie trzeba też zawrzeć wysokość opłat z informacją za co płacimy, a także to czy całą kwotę przekazujemy właścicielowi, czy część z nich wykonujemy sami. Można rozbić całość na cenę za wynajem, czynsz, który jest płacony wspólnocie lub spółdzielni i opłaty za media. Właściciel może pobierać od nas kwotę tylko za najem – w takim wypadku resztą musimy zająć się sami. Ale też właściciel dla swojego bezpieczeństwa może chcieć pobierać od nas całą kwotę, łącznie z opłatami za wodę, prąd, gaz i Internet. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, należy szczegółowo opisać sytuację w umowie najmu.

Zobacz także: Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

REKLAMA

Z najmem mieszkania mogą wiązać się też dodatkowe opłaty, najpopularniejsza to kaucja. Jest to jednorazowa zwrotna opłata, najczęściej w wysokości miesięcznego czynszu. Trzeba ustalić warunki jej zwrotu i termin, najczęściej otrzymujemy ją z powrotem, po wyprowadzeniu się z mieszkania. Pamiętajmy, że właściciel mieszkania nie może zatrzymać kaucji, ani przeznaczyć jej na potencjalne usuwanie usterek. Dla własnego bezpieczeństwa wszystkie aspekty z tym związane również należy uwzględnić w umowie.

Niezwykle ważne jest zaznaczenie w umowie, kto w trakcie najmu, będzie usuwał wszelkie usterki i na czyj koszt. Warto też ustalić czy możemy dokonywać niewielkich zmian w mieszkaniu, np. pomalować ściany, powiesić własne szafki, obrazki, a także to czy możemy zamówić telewizję kablową i Internet na własne nazwisko.

Zobacz także: Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Ostatnia, ale niemniej ważna rzecz do ustalenia: czy i w jakim zakresie należy odświeżyć mieszkanie na koniec okresu najmu.

W umowie powinien znaleźć się okres, na jaki będzie zawarta umowa i jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje.

Co oprócz umowy?

Jeśli zależy nam na dostępie do Internetu sprawdźmy, jakie mamy możliwości. Większość dostawców Internetu dopuszcza tylko podpisanie umowy na konkretny lokal, w takim przypadku będziemy potrzebowali zgody właściciela mieszkania. Najczęściej umowy na czas określony są na dwa lata, dlatego również to powinniśmy wziąć pod uwagę. Oczywiście są firmy, które oferują je na krótszy czas albo na czas określony, jednak nie zawsze to wychodzi korzystnie finansowo. Niektóre firmy podpisują umowę „na osobę”, więc usługa będzie mogła przejść z nami do innego mieszkania, o ile tam też ją świadczą. Najlepiej jest przed wynajęciem mieszkania dokładnie zapoznać się z ofertami dostawców Internetu.

Zobacz także: Krok po kroku: jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

REKLAMA

Sprawdźmy też czy istnieje możliwość korzystania z piwnicy lub schowka, jest to przydatne zwłaszcza, jeśli mamy dużo rzeczy. Dla wielu studentów ważne jest również miejsce na rower, w nowych blokach często jest przewidziane na nie specjalne pomieszczenie, zapytajmy o taką możliwość.

Coraz częściej studenci zamiast z roweru korzystają z samochodu – jeśli należymy do tej grupy, ustalmy czy jest możliwość korzystania z parkingu, podziemnej hali parkingowej bądź garażu. Jeśli tak to należy ustalić zasady korzystania z miejsca, kto ponosi opłaty miesięczne i podatek od miejsca parkingowego naliczany raz w roku.

Wszystkie kwestie dotyczące najmu, nawet te najbardziej szczegółowe powinny być uwzględnione w umowie najmu, nie zgadzajmy się na żadne słowne ustalenia.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania do wynajęcia? Poradnik studenta

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA