REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Poradnik studenta

Redakcja Dom
Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy.
Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynajęcie mieszkania dla wielu studentów to konieczność, nie otrzymali miejsca w akademiku, a stancja nie jest dla nich odpowiednim rozwiązaniem. Z wynajmem mieszkania wiąże się wiele kwestii, najważniejsza z nich to umowa najmu. Co powinno się w niej znaleźć i na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli już znaleźliśmy mieszkanie, które chcemy wynająć powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jakie kwestie powinniśmy ustalić z właścicielem mieszkania? Podstawową rzeczą jest podpisanie umowy, która będzie regulowała wszystkie co związane z najmem. Umowę należy zawrzeć nawet, gdy nie wynajmujemy całego mieszkania, a tylko pokój. W żadnym wypadku nie zgadzajmy się na jakiekolwiek opłaty przed jej podpisaniem. Zdarza się, że w czasie pierwszego kontaktu właściciel mieszkania wymaga zapłacenia zaliczki w zamian za rezerwację mieszkania. Nie należy dokonywać żadnych wpłat przed zobaczeniem mieszkania, możemy się potem bardzo zdziwić, a pieniądze mogą do nas nigdy nie wrócić. Umowę warto potwierdzić notarialnie, choć wiąże się to z dodatkowym kosztem, ale potem łatwiej będzie nam egzekwować jej postanowienia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

Co zawrzeć w umowie?

Razem z umową warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Należy w nim zawrzeć wszystkie elementy znajdujące się w mieszkaniu, uwzględniamy w jakim stanie znajdują się podłogi, ściany, szczegółowo opisujemy wszystkie sprzęty AGD i RTV, a także meble. Najlepiej jest wymieniać je po kolei, pralka, jej marka, obecny stan. Dzięki temu na koniec okresu najmu nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności finansowej za uszkodzenia nie ze swojej winy.

Bardzo ważne jest również spisanie stanu liczników w dniu odbioru mieszkania, dzięki temu nie będziemy ponosić opłat za poprzednich wynajmujących.

Zobacz także: Jakie mieszkanie wybrać? Poradnik dla studentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie trzeba też zawrzeć wysokość opłat z informacją za co płacimy, a także to czy całą kwotę przekazujemy właścicielowi, czy część z nich wykonujemy sami. Można rozbić całość na cenę za wynajem, czynsz, który jest płacony wspólnocie lub spółdzielni i opłaty za media. Właściciel może pobierać od nas kwotę tylko za najem – w takim wypadku resztą musimy zająć się sami. Ale też właściciel dla swojego bezpieczeństwa może chcieć pobierać od nas całą kwotę, łącznie z opłatami za wodę, prąd, gaz i Internet. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, należy szczegółowo opisać sytuację w umowie najmu.

Zobacz także: Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

REKLAMA

Z najmem mieszkania mogą wiązać się też dodatkowe opłaty, najpopularniejsza to kaucja. Jest to jednorazowa zwrotna opłata, najczęściej w wysokości miesięcznego czynszu. Trzeba ustalić warunki jej zwrotu i termin, najczęściej otrzymujemy ją z powrotem, po wyprowadzeniu się z mieszkania. Pamiętajmy, że właściciel mieszkania nie może zatrzymać kaucji, ani przeznaczyć jej na potencjalne usuwanie usterek. Dla własnego bezpieczeństwa wszystkie aspekty z tym związane również należy uwzględnić w umowie.

Niezwykle ważne jest zaznaczenie w umowie, kto w trakcie najmu, będzie usuwał wszelkie usterki i na czyj koszt. Warto też ustalić czy możemy dokonywać niewielkich zmian w mieszkaniu, np. pomalować ściany, powiesić własne szafki, obrazki, a także to czy możemy zamówić telewizję kablową i Internet na własne nazwisko.

Zobacz także: Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Ostatnia, ale niemniej ważna rzecz do ustalenia: czy i w jakim zakresie należy odświeżyć mieszkanie na koniec okresu najmu.

W umowie powinien znaleźć się okres, na jaki będzie zawarta umowa i jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje.

Co oprócz umowy?

Jeśli zależy nam na dostępie do Internetu sprawdźmy, jakie mamy możliwości. Większość dostawców Internetu dopuszcza tylko podpisanie umowy na konkretny lokal, w takim przypadku będziemy potrzebowali zgody właściciela mieszkania. Najczęściej umowy na czas określony są na dwa lata, dlatego również to powinniśmy wziąć pod uwagę. Oczywiście są firmy, które oferują je na krótszy czas albo na czas określony, jednak nie zawsze to wychodzi korzystnie finansowo. Niektóre firmy podpisują umowę „na osobę”, więc usługa będzie mogła przejść z nami do innego mieszkania, o ile tam też ją świadczą. Najlepiej jest przed wynajęciem mieszkania dokładnie zapoznać się z ofertami dostawców Internetu.

Zobacz także: Krok po kroku: jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

REKLAMA

Sprawdźmy też czy istnieje możliwość korzystania z piwnicy lub schowka, jest to przydatne zwłaszcza, jeśli mamy dużo rzeczy. Dla wielu studentów ważne jest również miejsce na rower, w nowych blokach często jest przewidziane na nie specjalne pomieszczenie, zapytajmy o taką możliwość.

Coraz częściej studenci zamiast z roweru korzystają z samochodu – jeśli należymy do tej grupy, ustalmy czy jest możliwość korzystania z parkingu, podziemnej hali parkingowej bądź garażu. Jeśli tak to należy ustalić zasady korzystania z miejsca, kto ponosi opłaty miesięczne i podatek od miejsca parkingowego naliczany raz w roku.

Wszystkie kwestie dotyczące najmu, nawet te najbardziej szczegółowe powinny być uwzględnione w umowie najmu, nie zgadzajmy się na żadne słowne ustalenia.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania do wynajęcia? Poradnik studenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA