Spada popularność mieszkań z wielkiej płyty
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mieszkania z wielkiej płyty tracą swą popularność na rzecz kamienic – sprzedaje się ich więcej o 9,9% w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku (wzrost wynika z danych opracowanych na podstawie transakcji zawartych w Krakowie, w Poznaniu, w Trójmieście, w Warszawie i we Wrocławiu). Mieszkania w budynkach wzniesionych z cegły do 2000 roku stanowiły 44% sprzedaży, mieszkania w blokach betonowych 32% - zanotowały spadek o 7,9 pkt. proc. Mieszkania współczesne, a więc te które zbudowano po 2000 roku, cieszyły się najmniejszą popularnością i stanowiły 24,6% całej sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym – spadek o 2 pkt. proc.
REKLAMA
Home Broker cyklicznie monitoruje strukturę transakcji zawieranych na rynku wtórnym w podziale na trzy segmenty: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 rokiem (w dużym uproszczeniu chodzi o kamienice, na potrzeby tego badania za kamienice uznaje się budynki z cegły do 2000 roku) oraz mieszkania współczesne w budynkach zbudowanych po 2000 roku. Badanie prowadzone jest na podstawie danych o transakcjach zawartych na pięciu największych rynkach.
Zobacz także: Krok po kroku: jak sprzedać nieruchomość bez pośrednika?
Spadek popularności
Mieszkania z wielkiej płyty cieszyły się największą popularnością w trzecim kwartale 2011 roku i stanowiły 40,7% transakcji mieszkań z rynku wtórnego. Rok później to już tylko 31,8%, czyli spadek stanowił 8 pkt. proc. Jeśli ten stan się utrzyma będzie można mówić o zmieniającej się tendencji rynkowej. Metr mieszkania w bloku z wielkiej płyty był tańszy w stosunku do innego rodzaju inwestycji, co oznaczało, że za tę samą kwotę można było kupić więcej metrów. Dziś różnice cenowe zaczynają się zmniejszać i w tym można upatrywać przyczyny zjawiska spadkowego.
Najbardziej popularność wielkiej płyty zmniejszyła się we Wrocławiu, w Poznaniu i w Trójmieście. Paradoksalnie w Warszawie nastąpił niewielki wzrost zainteresowania tymi nieruchomościami.
Źródło: Bartosz Turek, Home Broker
Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?
REKLAMA
REKLAMA