Wykupienie mieszkania lokatorskiego: istotne informacje
REKLAMA
REKLAMA
Formy prawa spółdzielczego
Prawo spółdzielcze do lokalu występuje w dwóch formach. Pierwsza to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które potocznie nazywa się własnościowym lub spółdzielczym hipotecznym. Druga forma to spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, nazywane zwyczajowo lokatorskim. To pierwsze jest korzystniejsze. Pozwala na założenie księgi wieczystej, można je obciążyć hipoteką, sprzedać i dziedziczyć. Jest to prawo zbliżone do pełnej własności.
REKLAMA
Prawo własności do mieszkania, będącego przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przysługuje w rzeczywistości spółdzielni. Dopiero przekształcenie spółdzielczego własnościowego we własność zmienia stan rzeczy.
Mniej możliwości mają osoby ze spółdzielczym lokatorskim prawem do mieszkania. Nie można takie mieszkania sprzedać, nie można założyć księgi wieczystej i nie przechodzi ono na spadkobierców. Tę formę można porównać do najmu.
Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?
Coraz mniej czasu
Jednak nic straconego, lokatorskie prawo można przekształcić we własnościowe prawo lokatorskie. Za cały proces zapłacimy nie więcej niż tysiąc złotych. Nie zawsze jednak możliwe jest przekształcenie w prawo pełnej własności. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy sama spółdzielnia nie posiada prawa własności lub użytkowania wieczystego do gruntu pod budynkiem. Wtedy prawo spółdzielcze lokatorskie można przekształcić tylko w spółdzielcze własnościowe. Dodatkowo trzeba pamiętać, że jest na to czas do 31 grudnia 2012 roku.
Zobacz także: Czy feng shui może pomóc w sprzedaży domów?
Jakie trzeba spełnić wymagania?
Żeby móc starać się o przekształcenie prawa lokatorskiego w prawo własnościowe nie można zalegać z opłatami w spółdzielni (czynsz). Wniosek o przekształcenie kierujemy do spółdzielni, ma ona 6 miesięcy na ustosunkowanie się do naszej prośby. Cały proces w można określić jako bezkosztowy. Przekształcenie finalizuje się w formie umowy pisemnej, nie wymaga to korzystania z usług notariusza (koszt operacji to 375 zł). Nie ma też obowiązku zakładania księgi wieczystej, więc nie poniesiemy również kosztów sądowych. Jednak można to zrobić i kosztuje to 260 zł.
Co jeśli spółdzielnia się sprzeciwia?
Może dojść do sytuacji, w której spółdzielnia nie wyrazi zgody na przekształcenie. W praktyce dla nas to oznacza jedynie wydłużenie całego procesu, ponieważ dalej postępowanie toczy się w sądzie. Musimy wnieść pozew przeciw spółdzielni, dla nas postępowanie jest pozbawione kosztów – dopłaty dokonuje spółdzielnia. Dokument wydany przez sąd pozwala nam dokonać wpisu w księdze wieczystej, na jego podstawie stajemy się właścicielem lokalu.
Źródło: Bartosz Turek
Wsp. Marcin Żak
Home Broker
Zobacz także: Gdzie można kupić luksusowe nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA