REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustawa deweloperska – korzyści dla kupujących

Subskrybuj nas na Youtube
Ogrody Ochota Warszawa. Fot. Dolcan
Ogrody Ochota Warszawa. Fot. Dolcan

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deweloperska weszła w życie 29 kwietnia 2012 r. – wg założeń miała to być ustawa, która regulowałaby stosunki prawne związane z nabywaniem nieruchomości na rynku pierwotnym. Ideą było zabezpieczenie interesów Inwestorów.

Głównym założeniem przy powstawaniu Ustawy deweloperskiej było zwiększenie bezpieczeństwa finansowego oraz prawnego osób, kupujących nieruchomości. Regulacje ustawy dotyczą w głównej mierze: umowy deweloperskiej, rachunku powierniczego i prospektu informacyjnego.

REKLAMA

Umowa między Inwestorem a Deweloperem

Nowa forma umowy zawierana pomiędzy Inwestorem a Deweloperem, wg nowej ustawy będzie zawierana w formie aktu notarialnego. W przypadku, gdy Deweloper chciałby uchylić się od przeniesienia praw własności na nowego właściciela, Inwestor będzie mógł dochodzić swoich praw drogą sądową. Umowa spisana w formie notarialnej umożliwi np. wpisanie przez Inwestora do księgi wieczystej nieruchomości gruntowej – swoich roszczeń.   

Ustawa dokładnie opisuje też przypadki, w których Inwestor, będzie mógł od umowy odstąpić. Będzie to możliwe np. w sytuacji, kiedy Deweloper będzie opóźniał się z budową lub gdy udzieli Inwestorowi nieprawdziwych informacji.

Zobacz także: Luksusowe dzielnice w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rachunek powierniczy – zabezpieczenie interesów klientów

REKLAMA

Niestety, ustawa deweloperska nie będzie chronić Inwestorów w sytuacji, kiedy Deweloper przerwie budowę lub w ogóle jej nie rozpocznie. Wszelkie roszczenia Inwestora co do lokalu, będą uwzględnione tylko w przypadku, kiedy budowa zostanie ukończona.

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn Deweloper przerwie budowę, istnieje ryzyko, że Inwestor straci zainwestowane przez siebie pieniądze. Nowo powstała ustawa dąży do tego, aby właśnie w takiej sytuacji zabezpieczyć interesy kupującego. W tym właśnie celu ustawa narzuca na Dewelopera obowiązek założenia rachunku powierniczego – na który to inwestor będzie wpłacać swoje pieniądze, przeznaczone na zakup nieruchomości. W ten sposób nie ma ryzyka, że pieniądze przepadną a my zostaniemy z niczym.

Przewidziano zarówno rachunki powiernicze otwarte, jak i zamknięte. W przypadku rachunków otwartych Inwestor będzie przekazywał pieniądze Deweloperowi – stopniowo. W przypadku rachunku zamkniętego, bank przeleje całą kwotę na konto Dewelopera, ale dopiero, kiedy budowa zostanie ukończona. Rachunek powierniczy obowiązuje dla wszystkich inwestycji oddanych do sprzedaży po 29 kwietnia 2012 r.

Prospekt informacyjny – co to takiego?

REKLAMA

Prospekt informacyjny to nic innego jak opracowane przez Dewelopera materiały dotyczące oferowanej przez niego inwestycji. W prospekcie powinny znajdować się wszystkie informacje prawne i finansowe dotyczące, konkretnej inwestycji. Ustawa wymusza na Deweloperach dostarczanie takiego prospektu klientom w formie drukowanej, lub w formie w elektronicznej.

W prospekcie poza informacjami prawnymi i finansowymi powinny znajdować się ogólne informacje na temat inwestycji oraz harmonogram prac budowlanych. Do prospektu powinny być także załączone wszelkie niezbędne informacje na temat konkretnego lokalu, który planuje nabyć Inwestor.

Ciekawe jest również to, że prospekcie będą znajdować się informacje o inwestycjach, które planowane są w pobliżu. Da to kupującym wyobrażenie o tym, jak okolica będzie wyglądać za kilka lat.

Zobacz także: Kalkulatory pomocne podczas zakupu nieruchomości

jz

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA