REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustawa deweloperska – korzyści dla kupujących

Ogrody Ochota Warszawa. Fot. Dolcan
Ogrody Ochota Warszawa. Fot. Dolcan

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deweloperska weszła w życie 29 kwietnia 2012 r. – wg założeń miała to być ustawa, która regulowałaby stosunki prawne związane z nabywaniem nieruchomości na rynku pierwotnym. Ideą było zabezpieczenie interesów Inwestorów.

Głównym założeniem przy powstawaniu Ustawy deweloperskiej było zwiększenie bezpieczeństwa finansowego oraz prawnego osób, kupujących nieruchomości. Regulacje ustawy dotyczą w głównej mierze: umowy deweloperskiej, rachunku powierniczego i prospektu informacyjnego.

REKLAMA

Umowa między Inwestorem a Deweloperem

Nowa forma umowy zawierana pomiędzy Inwestorem a Deweloperem, wg nowej ustawy będzie zawierana w formie aktu notarialnego. W przypadku, gdy Deweloper chciałby uchylić się od przeniesienia praw własności na nowego właściciela, Inwestor będzie mógł dochodzić swoich praw drogą sądową. Umowa spisana w formie notarialnej umożliwi np. wpisanie przez Inwestora do księgi wieczystej nieruchomości gruntowej – swoich roszczeń.   

Ustawa dokładnie opisuje też przypadki, w których Inwestor, będzie mógł od umowy odstąpić. Będzie to możliwe np. w sytuacji, kiedy Deweloper będzie opóźniał się z budową lub gdy udzieli Inwestorowi nieprawdziwych informacji.

Zobacz także: Luksusowe dzielnice w Polsce

Rachunek powierniczy – zabezpieczenie interesów klientów

REKLAMA

Niestety, ustawa deweloperska nie będzie chronić Inwestorów w sytuacji, kiedy Deweloper przerwie budowę lub w ogóle jej nie rozpocznie. Wszelkie roszczenia Inwestora co do lokalu, będą uwzględnione tylko w przypadku, kiedy budowa zostanie ukończona.

Jeśli z jakichkolwiek przyczyn Deweloper przerwie budowę, istnieje ryzyko, że Inwestor straci zainwestowane przez siebie pieniądze. Nowo powstała ustawa dąży do tego, aby właśnie w takiej sytuacji zabezpieczyć interesy kupującego. W tym właśnie celu ustawa narzuca na Dewelopera obowiązek założenia rachunku powierniczego – na który to inwestor będzie wpłacać swoje pieniądze, przeznaczone na zakup nieruchomości. W ten sposób nie ma ryzyka, że pieniądze przepadną a my zostaniemy z niczym.

Przewidziano zarówno rachunki powiernicze otwarte, jak i zamknięte. W przypadku rachunków otwartych Inwestor będzie przekazywał pieniądze Deweloperowi – stopniowo. W przypadku rachunku zamkniętego, bank przeleje całą kwotę na konto Dewelopera, ale dopiero, kiedy budowa zostanie ukończona. Rachunek powierniczy obowiązuje dla wszystkich inwestycji oddanych do sprzedaży po 29 kwietnia 2012 r.

Prospekt informacyjny – co to takiego?

REKLAMA

Prospekt informacyjny to nic innego jak opracowane przez Dewelopera materiały dotyczące oferowanej przez niego inwestycji. W prospekcie powinny znajdować się wszystkie informacje prawne i finansowe dotyczące, konkretnej inwestycji. Ustawa wymusza na Deweloperach dostarczanie takiego prospektu klientom w formie drukowanej, lub w formie w elektronicznej.

W prospekcie poza informacjami prawnymi i finansowymi powinny znajdować się ogólne informacje na temat inwestycji oraz harmonogram prac budowlanych. Do prospektu powinny być także załączone wszelkie niezbędne informacje na temat konkretnego lokalu, który planuje nabyć Inwestor.

Ciekawe jest również to, że prospekcie będą znajdować się informacje o inwestycjach, które planowane są w pobliżu. Da to kupującym wyobrażenie o tym, jak okolica będzie wyglądać za kilka lat.

Zobacz także: Kalkulatory pomocne podczas zakupu nieruchomości

jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA