REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile lat trzeba pracować na dwa pokoje z kuchnią?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Redakcja Dom
Salon. Fot. Fotolia
Salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

To ile lat trzeba pracować na dwa pokoje z kuchnią zależy od wykonywanego zawodu – a tak naprawdę od osiąganych zarobków w danej branży. Ile lat muszą pracować na dwa pokoje z kuchnią informatycy, górnicy, finansiści, a ile pracownicy administracji?

Na dwa pokoje z kuchnią informatycy, finansiści i górnicy muszą pracować 4 lata, natomiast pracownicy administracji aż 11. Ale tak naprawdę sytuacja nie wygląda tak różowo – żeby było to możliwe każda z tych grup musiałaby odkładać cały swój dochód.

REKLAMA

Dane zaprezentowane przez GUS wykazały, że średnia krajowa zarobków w Polsce to 3,4 tys. zł brutto, co oznacza, że na konto wpływa ok. 2,4 tys. zł miesięcznie. Natomiast średnia cena mieszkania  obliczona dla 16 największych rynków wynosi 5,5 tys. zł (oczywiście kwota ta będzie dużo wyższa w Warszawie, w Krakowie i w Sopocie – tam jest w tej chwili najdrożej). W efekcie za równowartość miesięcznej pensji można kupić niewiele ponad 0,4 metra mieszkania.

Zobacz także: Dlaczego umowa na wyłączność jest dla klienta lepsza?

Pracownicy administracyjni

Do tej grupy GUS zalicza między innymi wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmach zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, działalnością w zakresie wynajmu i dzierżawy, ochrony, utrzymania porządku czy ogólnie pojętą pracą biurową. Przeciętne wynagrodzenie w tym sektorze wyniosło w zeszłym roku 2,3 tys. zł brutto miesięcznie, co odpowiada 1,7 tys. zł netto. Za równowartość jednego wynagrodzenia można więc pozwolić sobie na zakup zaledwie 0,3 mkw. przeciętnego używanego lokum w dużym mieście. W efekcie statystyczny pracownik administracji musiałby pracować aż 11 lat odkładając każdą zarobioną złotówkę, aby stać go było na zakup przeciętnego mieszkania dwupokojowego o powierzchni 40 mkw.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Taka analiza jest czystą abstrakcją, jednak dobrze pokazuje wysokość zarobków Polaków i możliwości zakupu mieszkania przez pracowników poszczególnych branży.

Hotelarstwo i gastronomia

Pracownicy hoteli, moteli, pensjonatów, restauracji i innych lokali gastronomicznych zarabiają przeciętnie 2,5 tys. zł brutto, co oznacza 1,8 tys. zł netto. Żeby mogli kupić 40-metrowe mieszkanie musieliby odkładać na nie przez ok. 10 lat.

Finansiści, informatycy i górnicy

Według danych GUS-u osoby zatrudnione w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym zarobili rok temu średnio ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie. Oznacza to kwotę netto 4,3 tys. zł, czyli co miesiąc mogli kupić prawie 0,8 mkw. przeciętnego mieszkania w dużym mieście. Na więcej mogli sobie pozwolić tylko pracownicy firm działających w przemyśle górniczym i wydobywczym oraz IT. Ich przeciętne zarobki w zeszłym roku wynosiły ponad 6,4 tys. zł brutto, czyli między 4,5 tys. zł a 4,6 tys. zł wpływało na ich konto. Tej grupie pracowników udałoby się kupić mieszkanie po ok. 4 latach.

Zobacz także: Gdzie znajdziesz tańsze mieszkanie?

Natomiast średni czas oczekiwania na własne mieszkanie dla całej gospodarki wynosi 7,6 lat. Poniżej tego czasu mieszkanie uda się zakupić pracownikom administracji publicznej, osobom posiadającym gospodarstwo rolne, a także pracownikom firm z sektora obsługi rynku nieruchomości, budownictwa i edukacji. Czas ten przekroczą pracownicy opieki zdrowotnej lub przetwórstwa przemysłowego.

Przedstawione powyżej dane są jedynie obliczeniami szacunkowymi. Opierają się one o dane Home Broker i Open Finance o cenach transakcyjnych mieszkań używanych na 16 największych rynkach nieruchomości (Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra). Informacje o wynagrodzeniach brutto pochodzą z biuletynu statystycznego GUS, w którym podane są średnie wynagrodzenia w firmach działających w poszczególnych sektorach gospodarki. Wynagrodzenia netto zostały oszacowane z pewnym uproszczeniem, a ponadto nie uwzględniają one różnić w ich poziomie pomiędzy pracownikami najniższych i najwyższych szczebli w tych przedsiębiorstwach.

Zobacz także: Ile miejsc postojowych przypada na mieszkanie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA