REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy chętnie kupujemy mieszkanie na etapie „dziury w ziemi”?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Redakcja Dom
Budowa. Fot. Skaland sp. z o.o.
Budowa. Fot. Skaland sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania na etapie „dziury w ziemi” dla wielu osób jest przerażającą wizją, wiąże się to bowiem ze sporym ryzykiem. Jednak okazuje się, że pomimo tego rośnie popularność kupna mieszkania na etapie „dziury w ziemi” – zasadniczy wpływ na to zjawisko ma atrakcyjna cena i duży wybór lokali. Gdzie ludzie najczęściej wybierają takie rozwiązanie?

REKLAMA

Kupowanie mieszkania na etapie „dziury w ziemi” jeszcze kilka lat temu kojarzyło się z mało odpowiedzialną decyzją. Mniej więcej co trzecie mieszkanie sprzedane w dużym mieście przez pośrednika obecnie pochodzi od dewelopera. Damian Milibrand, prezes Home Brokera, prognozuje, że w najbliższych miesiącach odsetek ten wzrośnie przynajmniej do 40%. Będzie to możliwe dzięki dużej liczbie nowych inwestycji i intensywnej konkurencji na rynku, atrakcyjnym cenom nowych mieszkań (w porównaniu do mieszkań z rynku wtórnego), a także dużej elastyczności deweloperów w polityce sprzedaży. W ostatnich 12 miesiącach na największych rynkach przeciętna cena ofertowa spadła na rynku pierwotnym o około 6%.

REKLAMA

Na wzrost udziału nowych mieszkań w sprzedaży Home Brokera może mieć też wpływ uruchomiony w tym roku system sprzedaży mieszkań deweloperskich, czerpiący z idei zakupów grupowych. Ma on za zadanie udostępnianie nabywcom znacznie przecenionych (ale pełnowartościowych) lokali z rynku pierwotnego, pod warunkiem, że szybko zdecydują się na podpisanie umowy.

Zobacz także: Dlaczego umowa na wyłączność jest dla klienta lepsza?

Mniejsze ryzyko

Na pozytywną realizację założeń tego projektu wpływ ma szybkie tempo powstawania nowych inwestycji. Najwięcej jest w sprzedaży inwestycji, które dopiero zostaną oddane do użytku. Z taką formą zakupu wiążą się dla nabywcy różne niedogodności. Często zmuszeni jesteśmy do równoczesnego płacenia kredytu hipotecznego i opłaty za wynajęcie mieszkania, a mimo to decydujemy się na to. Paradoksalnie coraz więcej osób decyduje się na kupno mieszkania zanim staną fundamenty, czyli podejmują większe ryzyko. Różnice w cenie za metr kwadratowy i duży wybór lokali powodują, że spada sprzedaż mieszkań w inwestycjach oddanych do użytkowania. Co może trochę dziwić, ponieważ w kupno mieszkania od dewelopera w inwestycji oddanej do użytkowania jest bezpieczniejsze. A dodatkowo można wynegocjować dobrą cenę, zwłaszcza w przypadku ostatnich mieszkań w bloku – deweloperzy nie chcą ponosić kosztu utrzymania nieużywanego lokalu, dlatego chętniej obniżają cenę.

Zobacz także: Ekspert radzi: jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ustawa deweloperska

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie nazywana ustawą deweloperską sprawi, że kupujący będą lepiej chronieni. Jednak to czy ustawa spełni swoją funkcję okaże się dopiero w praktyce. A z drugiej strony ilość mieszkań na etapie „dziury w ziemi” jest już na tyle duża, że może to nie wpłynąć na kolejny wzrost.

Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez Internet?

Wysoka sprzedaż

Najwięcej transakcji na etapie „dziury w ziemi” jest zawieranych w dużych miastach, ale przede wszystkim w tych, w których cena za metr mieszkania jest najwyższa. Sytuacja taka obserwowana jest w Trójmieście, w Warszawie i w Krakowie. W tych miasta różnice między inwestycjami zrealizowanymi a niezrealizowanymi są na tyle duże, że warto podjąć ryzyko. Tutaj też najwięcej było zawieranych umów sprzedaży na pierwszym etapie realizacji inwestycji, czyli wtedy, gdy jeszcze nie pojawiły się nawet fundamenty. Zaś w Poznaniu i we Wrocławiu kupujący czekali aż budowa przybierze nieco bardziej namacalny kształt.

Zobacz także: Dokumenty niezbędne do zawarcia umowy przeniesienia własności

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA