REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem mieszkania – ile kosztuje w Polsce?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Wynajem mieszkania. Fot. www.innemeble.pl
Wynajem mieszkania. Fot. www.innemeble.pl
www.innemeble.pl

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce wynajem mieszkania kosztuje dwuosobową rodzinę 30% jej miesięcznych dochodów. Wynajem mieszkania jest znacznie tańszy w innych państwach europejskich, m.in. w Niemczech. Jak kształtuje się rynek wynajmu mieszkań w Polsce?

Stosunek ceny nieruchomości do wynagrodzeń nabywców pozwala ocenić, ile kosztuje lokal mieszkalny w danym kraju. Na rynku transakcji kupna-sprzedaży można szacować, ile metrów mieszkania można kupić za miesięczną pensję, a na rynku najmu – jaką część dochodów pochłania wynajmowanie lokalu.

REKLAMA

Zobacz także: Rynek najmu zaczyna się rozwijać?

Polska na drugim miejscu

Biorąc pod uwagę powyższe szacunki, Polska jest jednym z najdroższych krajów w Europie. Dwuosobowa rodzina wydaje na wynajem mieszkania aż 30% swoich dochodów – ocenia Eurostat. Podobny wynik odnotowano w 2010 r. w Hiszpanii. Gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii. Według danych Eurostatu wynajęcie mieszkania kosztuje rumuńską rodzinę prawie 39% dochodów netto. Eurostat podkreśla jednak, że te opinie nie są w pełni wiarygodne. Unijna średnia wynosi 21,3% (według szacunków europejskiego urzędu skarbowego). Wśród nowych krajów członkowskich jest to przeciętnie 23,2%, a „starych” krajów UE 21,2%.

Drogo w Niemczech

Jak wygląda sytuacja w takich państwach jak Niemcy, Austria, Słowacja czy Malta? Powszechnie uznaje się, że niemiecki rynek najmu mieszkań oferuje bardzo przystępne ceny. Opinie te są potwierdzone przez dane Eurostatu, z których wynika, że najem po cenach rynkowych pochłania tylko 18,2% dochodów dwuosobowej rodziny. To wynik wyższy niż średnia dla starej Unii, ale jednocześnie najniższy spośród wszystkich państw wspólnoty. Modelowa rodzina z Austrii wydaje na wynajem mieszkania 16,5% swoich dochodów. Na Słowacji jest to 11,1%, a na Łotwie 10,6%. Najtaniej jest na Malcie, gdzie, zgodnie z danymi Eurostatu, dwuosobowa rodzina wydała w 2010 r. na najem lokalu zaledwie 5,2% swoich dochodów.

Zobacz także: Wynajem mieszkania czy kredyt?


Najwięcej wydają single

Z danych dla większości krajów europejskich wynika, że wynajem mieszkania kosztuje singli więcej niż gospodarstwa domowe. Na przykład w Wielkiej Brytanii dwuosobowa rodzina wydaje na najem 26,8% dochodów, a singiel 40,6%. Inaczej sytuacja wygląda w Polsce i w Irlandii. Zgodnie z danymi Eurostatu, w tych krajach statystyczny singiel wydaje na wynajem lokalu mniej dwuosobowa rodzina. Z czego to wynika? Rynek najmu w Polsce jest bardzo mały (korzysta z niego jedynie 2,5 Polaków). Mieszkań do wynajęcia poszukują głównie studenci. Z danych Home Broker wynika, że wynajmują oni przeważnie mieszkania trzypokojowe, czynsz opłacają w kilka osób, przez co minimalizują koszty. Możliwe więc, że Eurostat uwzględnia jako oddzielne gospodarstwa domowe wspólnie zamieszkujących studentów.

Zobacz także: W 2012 r. prąd zdrożeje o 5%

Ile miesięcznie za wynajem?

W 2010 r. w Polsce dwuosobowa rodzina wydała na wynajem ok. 4,4 tys. euro, czyli ok. 18 tys. zł (1,5 tys. zł miesięcznie). W takim ujęciu Polska nie byłaby już więc na drugim miejscu wśród najdroższych krajów, ale mniej więcej w środku europejskiej stawki. Nie są to jednak pozytywne dane. Oznaczają raczej to, że wynagrodzenia w Polsce są zbyt niskie, a nie to, że najem w Polsce jest tani. Zgodnie z danymi Eurostatu, dwuosobowa rodzina, w której małżeństwo pracuje, miała w Polsce do dyspozycji 14,8 tys. euro netto, a średnia dla Unii wynosi 47,5 tysiąca. Najwięcej w Europie na najem wydają rocznie modelowe rodziny w Szwajcarii i w Norwegii. Na czynsze przeznaczyły one przeciętnie w 2010 roku odpowiednio równowartość 23,6 tys. i 20,5 tys. euro. Są to dosyć duże wyniki, ale dwie osoby zarabiają „na rękę” w Szwajcarii równowartość 97,3 tys. euro, a w Norwegii 84,1 tysięcy rocznie. Po drugiej stronie znajdują się Łotwa i Bułgaria. W 2010 roku modelowa rodzina wydała tam przeciętnie 1,3 i 1,4 tys. euro na najem przy zarobkach odpowiednio 12,2 i 6,6 tysiąca euro.

Zobacz także: Mieszkania tanieją, wynajem coraz mniej opłacalny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA