REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Modne dzielnice. Fot. Fotolia
Modne dzielnice. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Które dzielnice w Polsce są modne? Gdzie kupić mieszkanie? Czy mieszkanie w modnej dzielnicy będzie trafioną inwestycją?

Kupując mieszkanie, należy wziąć pod uwagę nie tylko wymarzoną lokalizację, lecz także cenę czy dostępność ofert. Jednocześnie lokalizacja nie powinna być najważniejszym kryterium przy wyborze nieruchomości. Często z pozoru nieciekawa dzielnica zyska w oczach klienta, kiedy okaże się, że tylko tam stać go na mieszkanie, a oferta jest na tyle bogata, że nabywca może wybierać spośród wielu lokali.  Home Broker sprawdził, jak preferencje klientów przekładają się na końcowe transakcje. Wzięto pod uwagę dane z rynku wtórnego z ostatnich dwunastu miesięcy. Badanie preferencji prowadzone było przed spotkaniem z doradcą ds. nieruchomości przedstawiającym oferty mieszkań.

REKLAMA

Zobacz także: Luksusowe dzielnice w Polsce

Wyniki badania potwierdzają, że na rynku nieruchomości istnieje kilka stereotypów. Udziały poszczególnych dzielnic w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniły się , ale te najchętniej wybierane właściwie się nie zmieniają. Tak jest w Poznaniu, we Wrocławiu czy w Warszawie. Znacząco sytuacja w rankingu ulubionych dzielnic zmieniła się w Krakowie. Moda na rynku zmienia się, ale w wolnym tempie.

Praga Południe czy Ursynów?

REKLAMA

Ulubioną dzielnicą warszawiaków nadal jest Mokotów. 15% klientów przebadanych w ciągu 12 miesiącach wskazało, że chce kupić mieszkanie właśnie na Mokotowie. 16% klientów faktycznie kupuje lokal w tej dzielnicy. Wynik zaskakuje, biorąc pod uwagę fakt, że to drogi rejon Warszawy. Jednak rynek nieruchomości na Mokotowie jest bardzo zróżnicowany. Znajdziemy tutaj zarówno przeciętne i stosunkowo niedrogie mieszkania w „wielkiej płycie”, jak i luksusowe, strzeżone osiedla. Poza tym to duża dzielnica, która obejmuje stary, prestiżowy Mokotów i nowe osiedla na Służewiu czy Służewcu.

Inaczej sytuacja wygląda na Ursynowie i na Żoliborzu. Obie dzielnice cieszą się relatywnie dużym zainteresowaniem na etapie wstępnych poszukiwań, ale potem zainteresowanie nimi maleje. Przyczyną mogą być wysokie ceny oraz rozwój infrastruktury transportowej  w innych częściach Warszawy. Dzielnice znajdujące się na obrzeżach miasta, które mają coraz lepsze połączenie z centrum, powoli zyskują przewagę nad innymi rejonami. Doskonale widać to na przykładzie Ursynowa, który do niedawna stanowił drugą, najpopularniejszą wśród kupujących dzielnicę (po Mokotowie), teraz ustąpił miejsca Pradze Południe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kup mieszkanie na EURO 2012 i zarób


Krowodrza i Dębniki w Krakowie

W Krakowie największą popularnością wśród kupujących cieszą się Nowa Huta i Krowodrza. W przypadku Nowej Huty chodzi o cenę. Krowodrza wyróżniają się prestiżem i bliskością centrum. Jednak preferencje nabywców znacznie różnią się od transakcji mieszkaniowych zawieranych w Krakowie. 16,5% nabywców w ciągu ostatniego roku kupiło używany lokal na terenie Dębników. Na drugim miejscu znalazł się Prądnik Czerwony (12%), a dopiero na trzecim – Krowodrza i Bieżanów Prokocim (po 10%). Na czwartym miejscu, z wynikiem 9%, znalazła się Nowa Huta.

Zobacz także: Sprzedajesz mieszkanie? Przygotuj się na rabat

W łodzi prym wiodą Bałuty

Najpopularniejszą dzielnicą w Łodzi są Bałuty. Co trzeci nabywca kupuje mieszkanie właśnie w tej części Łodzi. Większe rozwarstwienie pomiędzy preferencjami i transakcjami widoczne jest w przypadku pozostałych czterech dzielnic. Co piąta osoba poszukująca mieszkania jest zainteresowana zarówno Polesiem, jak i Widzewem. Te dzielnice mają odpowiednio 15-proc. i 11-proc. udział w ogólnej liczbie zawieranych transakcji. Inaczej sytuacja wygląda w dzielnicy Górnej i w przypadku Śródmieścia. Ta pierwsza pomimo kilkunastoprocentowego zainteresowania wśród poszukujących mieszkań przyciągnęła przeszło jedną na cztery transakcje. W przypadku Śródmieścia zawartych zostało ponad 14% transakcji mieszkaniami używanymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Psie Pole we Wrocławiu

We Wrocławiu w trzech dzielnicach wskazanych przez klientów w rzeczywistości zawiera się mniej transakcji. Krzyki przyciągają prawie 39% nabywców mieszkań, a zawiera się tam 31% transakcji. Ponad jeden na pięciu potencjalnych nabywców szuka mieszkania od Fabrycznej do Śródmieścia. Na terenie tych dzielnic mieszkanie kupuje jednak o 3 pkt. proc. mniej osób. Większa popularnością cieszy się Psie Pole. Lokale kupuje tam 20% osób, a szuka 13%. Na Starym Mieście mieszkania poszukuje niecałe 6%, a faktycznie kupuje 13% osób.

Stare miasto dla poznanian

Największym zainteresowaniem w Poznaniu cieszy się Stare Miasto. Przyjęto, że obszar ten rozciąga się od ścisłego centrum po północne krańce miasta (podział różni się od obowiązującego podziału administracyjnego). Na Starym Mieście chciałoby mieszkać prawie 45% kupujących. Zawiera się tam 29% transakcji. Podobny udział w transakcjach ma Nowe Miasto (28%) i Grunwald (21%). Jednak  wśród poszukujących mieszkania dzielnice te cieszą się 21-proc. i 17-proc. popularnością.

Zobacz także: Znalezienie taniego mieszkania nie musi być trudne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA