REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.
Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów.

REKLAMA

REKLAMA

Bogata oferta mieszkaniowa na rynku to wynik dużej aktywności deweloperów, którzy rozpoczynają kolejne budowy. Oferta mieszkaniowa obfituje także w kompaktowe mieszkania najbardziej pożądane przez nabywców.

Dane GUS o budownictwie mieszkaniowym za listopad są pozytywne. Względem analogicznego okresu przed rokiem polepszyły się wyniki w dwóch najważniejszych obszarach – liczby mieszkań oddawanych do użytkowania (o 9,5%) i liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 12,6%). W tych kategoriach największą dynamikę prezentuje sektor reprezentowany przez deweloperów. Faktycznie buduje się więc coraz więcej, a do tego widać wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Mniej realna sfera, która pokazuje co może na rynku dopiero nastąpić, czyli liczba wydanych pozwoleń na budowę, zanotowała w listopadzie spadek o 6,7% względem 11 miesiąca ubiegłego roku. Rozważając jednak dane w dłuższej,  dwunastomiesięcznej perspektywie, wnioski byłyby zgoła odmienne. Dane sugerowałyby wtedy niewielki wzrost liczby wydanych pozwoleń i spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wobec danych skumulowanych za 12 miesięcy, licząc wstecz od listopada 2010 roku.

REKLAMA

Zobacz także: Promocyjne ceny mieszkań na Boże Narodzenie

Mniejsze mieszkania

REKLAMA

Koniec roku jest tradycyjnie okresem, w którym mamy do czynienia z kumulacją nieruchomości oddawanych do użytkowania. Listopad tego roku był jednak lepszy niż rok temu. W zeszłym miesiącu oddano do użytkowania 13,4 tys. lokali, czyli o 9,5% więcej niż w 11 miesiącu 2010. Początek tego roku był pod tym względem gorszy niż poprzedni. Gdyby bowiem rozważyć skumulowane dane za pierwszych jedenaście miesięcy 2011, wciąż widoczny jest spadek względem 2010 (o 6,2%). Z miesiąca na miesiąc skala tego spadku jest coraz mniejsza. Najprawdopodobniej jednak w tym roku powstanie mniej mieszkań niż w zeszłym.

Największy wpływ na poprawę wyników w omawianym obszarze mają deweloperzy. Zgodnie z danymi GUS, w listopadzie oddali oni do użytkowania 5,9 tys. lokali, czyli o 15,2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W ujęciu skumulowanym w ciągu jedenastu miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 42,9 tys. lokali, czyli wciąż o 11,1% mniej niż przed rokiem. Dane urzędu statystycznego pokazują, że w ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów. Są to w dużej mierze lokale, których budowa została rozpoczęta już po kryzysie. Potwierdza to fakt, że przeciętna powierzchnia takich lokali we wrześniu i październiku nieznacznie przekraczała 60 mkw. Dla porównania średnia wielkość lokali zbudowanych przez deweloperów w ostatnich 12 miesiącach to 65 mkw.

Zobacz także: Rynek nieruchomości w listopadzie – raport

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deweloperzy nie boją się kryzysu

Pozytywne dynamiki widoczne są także od miesięcy w obszarze liczby mieszkań, których budowa jest rozpoczynana. W listopadzie było ich o 12,6% więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 11,4 tys. nowo rozpoczętych lokali. Ta liczba może wydawać się skromna, gdyby porównać ją do średniej z ostatnich 12 miesięcy, która wynosi 13,3 tys. sztuk. Nie można jednak ulegać temu złudzeniu, które jest pokłosiem sezonowości. Tak jak w czwartym kwartale do użytkowania oddawanych jest więcej mieszkań niż w innych okresach roku, tak też właśnie w ostatnim kwartale rozpoczyna się relatywnie niewiele budów.

Zobacz także: Warszawskie apartamenty na tle Europy

REKLAMA

Niewielką dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów widać też na podstawie danych skumulowanych za okres od stycznia do listopada tego roku. Łącznie rozpoczęto w tym czasie budowę 153 tys. mieszkań, czyli 2% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W tej kategorii motorem napędowym także są deweloperzy. W ich przypadku względem 11 miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie aż 32,8%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 6,5 tys. nowych lokali. Sytuacja taka wpływa na zaostrzanie się konkurencji i prowadzi do obniżek cen nowych mieszkań. Potwierdza to także, że deweloperzy nie wierzą w najczarniejsze scenariusze kreślone dla rodzimego rynku nieruchomości.

Znowu mniej pozwoleń na budowę

Jedynie w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, widoczne było niewielkie spowolnienie w listopadzie. Jest to miara o najbardziej prognostycznym charakterze spośród wszystkich poruszanych przez GUS w dzisiejszej publikacji. Wydane pozwolenia nie muszą bowiem przełożyć się na faktycznie rozpoczęte budowy, a tym bardziej na powstanie nowych nieruchomości. Pozwoleń wydano w listopadzie o 6,7% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W sumie było ich w 11 miesiącu 12,6 tysięcy. Zupełnie inny wydźwięk miałyby dane skumulowane od początku roku. Zgodnie z nimi organy administracyjne pozwoliły na budowę 168,8 tys. mieszkań, a więc o 4,8% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Zobacz także: Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

REKLAMA