REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie biura wybierają firmy?

PRESTIGE PR
Firmy wybierają głównie biura w parkach biznesowych zlokalizowanych poza centrum miasta. Fot. Villa Glass Studio
Firmy wybierają głównie biura w parkach biznesowych zlokalizowanych poza centrum miasta. Fot. Villa Glass Studio
Villa Glass Studio

REKLAMA

REKLAMA

Firmy wybierają głównie biura w parkach biznesowych zlokalizowanych poza centrum miasta. Takie biura są przede wszystkim tańsze i cieszą się największym zainteresowaniem przedsiębiorców.

REKLAMA

Siedziba przedsiębiorstwa często określa jego profil i skalę działania. Wybierana lokalizacja przeważnie różni się w zależności od tego, jaka firma potrzebuje biura. Jeśli powierzchnia biurowa poszukiwana jest przez firmę będącą filią międzynarodowej korporacji, to zwykle jej uwaga skupia się na najbardziej prestiżowych biurowcach klasy A znajdujących się w centrum miast. Tego typu budynki spełniają ujednolicone europejskie standardy. Poza tym podkreślają pozycję rynkową firmy. Przez korporacje chętnie wybierane są też biurowce, które spełniają normy Green Building. Zachodnie firmy kształtują w ten sposób swój wizerunek przedsiębiorstwa przyjaznego środowisku, a dodatkowo mogą zaoszczędzić na kosztach eksploatacji budynku.

REKLAMA

Mniejsze firmy i rodzimy biznes częściej lokują siedziby poza centrum miasta. W budynkach usytuowanych mniej centralnie można wynająć mniejszy metraż, bo powierzchnie, które są tam dostępne, rzadziej są typowym open space, który wymusza duże moduły. Plusem lokalizacji poza ścisłym centrum jest też możliwość parkowania poza strefą płatną i często łatwiejszy dojazd do pracy bez korków.   

Zobacz także: Stadion Miejski we Wrocławiu: GALERIA

Tańszy najem poza centrum

REKLAMA

Umieszczenie siedziby firmy poza centralnymi rejonami miasta wiąże się z obniżeniem kosztów najmu. W biurowcach znajdujących się w mniej eksponowanych dzielnicach miasta obowiązują bowiem niższe stawki czynszu i opłat eksploatacyjnych. O ile w ścisłym warszawskim Śródmieściu miesięczne stawki osiągają poziom 24–27 euro za mkw., o tyle poza centrum za najlepsze powierzchnie płaci się 15–17 euro za mkw. Dlatego kompleksy biurowe położone poza centrami miast są coraz bardziej popularne zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Największą dzielnicą biznesową w Europie jest położona pod Paryżem, słynna i ciągle rozwijająca się La Défense. Poza tym, że pełni rolę centrum biznesowego, jest też ośrodkiem handlowym, wystawienniczym i rozrywkowym. W Londynie ćwierć wieku temu w miejscu poprzemysłowych doków (Docklands) zaczęła rozbudowywać się interesująca dzielnica biznesowa, która obecnie ma status nowego centrum finansowego angielskiej stolicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Rynek lokali użytkowych


Podobnie jest w naszym kraju. W miastach regionalnych zaczynają powstawać duże parki biurowe, tworząc pozacentralne obszary biznesu, które często są odrębnymi strefami ekonomicznymi. Rozwój nowoczesnych dzielnic biznesu jest możliwy wtedy, gdy obszar dysponuje odpowiednią infrastrukturą umożliwiającą dogodną komunikację z innymi rejonami miasta, co stanowi także jedno z głównych kryteriów wyboru lokalizacji dla firm.

Parki biznesowe w Warszawie

W Warszawie największą popularnością wśród najemców cieszą się parki biznesowe położone poza centrum miasta. Jak twierdzą analitycy Cushman & Wakefield, ponad połowa wynajętej powierzchni w stolicy pochodzi z biurowców w tych lokalizacjach. Zainteresowanie parkami biznesowymi jest duże, a najchętniej wybierane są biurowce na Mokotowie i umiejscowione wzdłuż Alei Jerozolimskich, gdzie jest ich najwięcej.

Zobacz także: Stadion PGE Arena w Gdańsku: GALERIA

W innych dzielnicach jest już mniejszy wybór. Jedynym projektem biurowym powstającym na stołecznej Pradze jest Inwestycja Kijowska, której głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A. Jak przyznaje Andrzej Włodarski, partner w spółce Nuvalu komercjalizującej inwestycję, powierzchnie w biurowcu przy ul. Kijowskiej 5 cieszą się sporym zainteresowaniem najemców ze względu na niewygórowane stawki czynszowe kształtujące się na poziomie 58 zł/mkw. Twierdzi, że inwestycja, którą tworzą zabytkowa, odrestaurowana kamienica i bardzo interesujący pod względem architektonicznym nowo powstały budynek biurowy, stanowi alternatywę dla popularnych w Warszawie parków biznesowych. Niektóre firmy z zasady omijają bowiem tego typu getta biurowe. Agencje kreatywne, kancelarie prawnicze czy architektoniczne poszukują wyłącznie tego typu kameralnych inwestycji oferujących przestrzeń „z duszą” jak Inwestycja Kijowska, której realizacja ma się zakończyć na początku 2012 roku.          

W Warszawie wciąż notowany jest wysoki poziom popytu na powierzchnie biurowe. Jak obliczają analitycy Jones Lang LaSalle, w pierwszych trzech kwartałach tego roku w stolicy wynajęto 440 tys. mkw. biur. Oznacza to, że rekordowy poziom najmu zarejestrowany w 2010 r. ( 549 tys. mkw.) ma szansę być przekroczony. Odwrotnie ma się rzecz jeśli chodzi o ofertę. Nowa podaż w 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na stołeczny rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowe realizacje to m.in. inwestycje: Mokotów Nova (25 tys. mkw.) i Equator II (21,3 tys. mkw.), Pasaż Lipińskiego (3,5 tys. mkw.), Prosta Tower (5,4 mkw.) czy Nowy Dom Jabłkowskich (2,8 tys. mkw.).

Zobacz także: Rynek powierzchni biurowych stale się rozwija

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA