REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkanie na ostatnim piętrze – wady i zalety

a bo
Mieszkanie na ostatnim piętrze ma swoje wady i zalety.
Mieszkanie na ostatnim piętrze ma swoje wady i zalety.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie na ostatnim piętrze ma swoje wady i zalety, które różnią się w zależności od typu budownictwa. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup mieszkania na ostatnim piętrze?

Zalety mieszkania na ostatnim piętrze:

REKLAMA

  • brak odgłosów z podwórka i hucznych ulic;
  • brak hałasów dochodzących z góry (nad nami nie ma sąsiadów);
  • pomieszczenia są lepiej nasłonecznione, a mieszkanie naturalnie oświetlone;
  • łatwiej utrzymać czystość na klatce schodowej;
  • większa prywatność.

Wady mieszkania na ostatnim piętrze:

  • mogą się pojawić problemy z nieszczelnym dachem;
  • konieczność wchodzenia po schodach w blokach bez windy lub gdy winda się popsuje;
  • latem pomieszczenia mogą się szybciej nagrzewać, a zimą szybciej wychładzać;
  • mieszkanie na ostatnim piętrze trudniej sprzedać na rynku wtórnym.

Poszczególne wady i zalety nie są regułą. Z mieszkania położonego na ostatnim piętrze zimą nie będzie uciekać ciepło, jeżeli deweloper lub zarządzający budynkiem zadbają o profesjonalną izolację. Naprawa przeciekającego dachu to obowiązek spółdzielni. Rzeczywistą barierą może być lęk wysokości lub brak windy w wysokich blokach, co jest szczególnie niewygodne dla starszych osób lub rodzin z małymi dziećmi. Jednak brak windy można także potraktować jako formę aktywności fizycznej, która przyniesie naszemu zdrowiu dodatkowe korzyści okupione niewielkim wysiłkiem.

Zobacz także: Kiedy mieszkanie można nazywać apartamentem?

Ciekawy pomysł na aranżację

Dla tych, którzy lubią samodzielność w aranżacji wnętrz, mieszkanie na ostatnim piętrze, na poddaszu może być ciekawym wyzwaniem. Nietypowy rozkład pomieszczeń często wymaga wykonania mebli na zamówienie. Zaaranżowanie mieszkania na poddaszu wymaga pomysłowości, ale końcowy efekt nada wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy pojawią się wątpliwości…

Najwięcej wątpliwości budzi mieszkanie z rynku wtórnego. Zanim zdecydujemy się na zakup takiego lokalu, dokładnie sprawdźmy stan techniczny budynku. W starym budownictwie mogą się pojawiać problemy z ciśnieniem ciepłej wody, a zimą – z ogrzewaniem (brak wody w kaloryferach).

Zobacz także: Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Jeżeli zakup mieszkania na ostatnim piętrze ma być długoletnią inwestycją, nie przejmujmy się, że trudniej będzie nam je sprzedać. Lokale w zadbanym bloku i w dobrej lokalizacji zawsze cieszą się zainteresowaniem klientów, dlatego znalezienie kupca wcale nie musi być problemem. Niewątpliwą zaletą tego typu mieszkań są ładne widoki, a poczucie, że mieszkamy na najwyższym piętrze może dać nam namiastkę luksusu na miarę ekskluzywnego penthouse’a.

Nie szukajmy wad na siłę

REKLAMA

Zamiast skupiać się na wymienianiu wad, postarajmy się znaleźć zalety. Nieszczelny dach można szybko naprawić. Niewykluczone, że mieszkając na niższych piętrach, nie zostaniemy zalani przez sąsiadów z wyższych kondygnacji. W większości nowych bloków są dwie windy. Mieszkania na wyższych piętrach kojarzą się z ciszą, poczuciem bezpieczeństwa i większą prywatnością.

Jeżeli mieszkanie położone jest w dobrej lokalizacji i ma niższą cenę niż taki sam lokal na niższym piętrze, nawet brak windy będzie dla nas mało znaczącą błahostką, a znalezione wcześniej wady szybko zamienimy w zalety.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA