REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycja w grunty rolne

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Inwestycja w grunty rolne to ciekawy sposób na lokatę kapitału.
Inwestycja w grunty rolne to ciekawy sposób na lokatę kapitału.

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja w grunty rolne to ciekawy sposób na lokatę kapitału. Czy inwestowanie w grunty rolne rzeczywiście się opłaca?

REKLAMA

Od początku ubiegłego roku średnia cena gruntów rolnych sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych wzrosła o blisko jedną piątą. W okresie od lipca do września najtaniej było w województwie lubelskim, gdzie przeciętna stawka wyniosła 11 016 zł/ha. Na drugim biegunie znajdowało się z kolei województwo kujawsko-pomorskie, gdzie na 1 ha gruntu rolnego trzeba było wydać średnio 25 400 zł. Dla porównania warto dodać, że jeszcze w 2004 roku przeciętna stawka za 1 ha dla całej Polski wynosiła zaledwie 4 682 zł. Należy zaznaczyć, że na atrakcyjność takiej lokaty kapitału wpływa fakt, że od 2016 roku również obcokrajowcy będą mogli nabyć grunty rolne w naszym kraju.

REKLAMA

Warto jednak zaznaczyć, że na opłacalność takiej inwestycji ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że jest to dobry pomysł dla osób cierpliwych. Nie należy się bowiem spodziewać, że wartość posiadanego gruntu znacznie wzrośnie na przestrzeni jednego kwartału. Jednak taka sytuacja oznacza konieczność poniesienia tzw. kosztu utraconych możliwości, ponieważ zamrożony kapitał nie może być wykorzystany w inny sposób. Poza tym trzeba zaznaczyć, że najwyższe ceny osiągają zwykle działki, których powierzchnia nie przekracza 5 ha. Zakup większego areału oznacza znaczne ograniczenie kręgu potencjalnych nabywców, którym będzie można ją w przyszłości odsprzedać. Trzeba również pamiętać o bieżących kosztach związanych z podatkiem rolnym.

Zobacz także: Osiedle Świerkowa Polana II pod Poznaniem

REKLAMA

Przed kupnem warto sprawdzić, jaka jest jakość gleby, co wiąże się z ostatecznym wyborem celu takiej lokaty kapitału. Jeżeli inwestor pragnie korzystać z unijnych dopłat bezpośrednich, to w grę wchodzą działki charakteryzujące się wyższymi klasami gleb, które osiągają znacznie wyższe ceny od przeciętnej. Z drugiej strony, jeśli celem inwestycji jest skorzystanie z programu zalesiania, to nie ma takiej potrzeby.

Największe zyski można oczywiście osiągnąć w przypadku przekształcenia działki rolnej na budowlaną. W tym wypadku należy zacząć od sprawdzenia przeznaczenia gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub jeżeli nie jest on opracowany – w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że bardzo ciężko będzie uzyskać zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów najwyższych klas. Jednak pomimo dużego ryzyka i sporego nakładu czasu udane przekwalifikowanie gruntów może zapewnić bardzo wysoki zwrot z takiej inwestycji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Duże zainteresowanie „Rodziną na Swoim”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA