REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Fot. Fotolia
Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają mimo zapowiedzi nadchodzącego kryzysu.

W ostatnich 12 miesiącach oddano użytkowania łącznie 127,3 tys. jednostek mieszkalnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To o blisko 11,8 tys. (lub 8,5 proc.) mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Statystyki uległy jednak poprawie w ujęciu miesięcznym, gdzie zanotowano wzrost o 1,5 proc. To już trzeci wzrostowy miesiąc po dłuższej fali spadkowej, trwającej niemal nieprzerwanie od kwietnia 2010 roku (z małym wyjątkiem we wrześniu 2010, kiedy wystąpił symboliczny wzrost o 0,02 proc., który nie miał większego znaczenia).

REKLAMA

Zobacz także: Spółka Kajima wykończy II etap osiedla Centauris

Wzrost liczby oddawanych mieszkań wystąpił przede wszystkim w segmencie Przeznaczone na sprzedaż – o 1900 sztuk, czyli 4,1 proc. Jest to w większości zasługą firm deweloperskich. W ostatnich 12 miesiącach w tym segmencie oddano 47,7 tys. lokali. Gruszek w popiele nie zasypiają też inwestorzy indywidualni, którzy mogą pochwalić się, co prawda znacznie skromniejszym, ale jednak wzrostem o blisko 240 (0,3 proc.) oddanych lokali, licząc miesiąc do miesiąca. Cały czas są oni głównym rozgrywającym i w ciągu 12 miesięcy oddali 71,3 tys. inwestycji stanowiących 56 proc. ich ogólnej liczby.

Firmy deweloperskie wciąż wydają się być nie specjalnie zrażone widmem nadciągającego kryzysu. Sugerują to dane o liczbie rozpoczętych przez nie inwestycji, która utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. W samym październiku w segmencie Przeznaczone na sprzedaż rozpoczęto budowę blisko 6,5 tys. lokali, dzięki czemu w skali 12 miesięcy było to ponad 62,6 tys., czyli o niemal 1,4 tys. (2,2 proc.) więcej niż miesiąc wcześniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Polacy nadal mieszkają w złych warunkach

W sumie w ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto budowę 159,9 tys. lokali mieszkalnych, czyli o 1,3 tys. (0,8 proc.) więcej niż rok wcześniej. Z tego na inwestorów indywidualnych przypadło 89,4 tys. rozpoczętych inwestycji (wzrost o 1,6 proc.).

Deweloperzy wyróżniają się także pod względem otrzymywanych pozwoleń na budowę. Liczbę pozwoleń wydanych w ciągu 12 miesięcy Open Finance podliczył łącznie na 183,5 tys., zatem nieco mniej (0,2 proc.) niż przed miesiącem, ale wciąż o 5,6 proc. więcej niż przed rokiem. Aktywność firm deweloperskich jest na tym polu bardzo wysoka, co uwidacznia przeszło 25-procentowy wzrost liczby pozwoleń na budowę uzyskanych w tej grupie w okresie ostatniego roku (do poziomu 80,3 tys., oglądanego ostatnio w połowie 2009 roku). We wszystkich pozostałych segmentach rynku odnotowano spadek liczby wydawanych pozwoleń. W ujęciu ilościowym największy spadek wystąpił w segmencie Indywidualne (ponad 4,5 tys.), z kolei procentowo w segmencie Pozostałe (spadek o 37,7 proc.).

Zważywszy na liczbę inwestycji rozpoczynanych (zwłaszcza przez deweloperów) w pierwszej połowie ubiegłego roku, obserwowany wzrost liczby oddawanych lokali mieszkalnych jest jak najbardziej naturalny, a wręcz oczekiwany, o czym Open Finance wielokrotnie pisał w swoich wcześniejszych komentarzach. Nie zmienia to faktu, że cały rok 2011 prawdopodobnie będzie pod tym względem jednym ze słabszych, a liczba lokali oddanych do użytkowania może zawrzeć się w przedziale 130–135 tys. Nie powinno to jednak w żaden sposób martwić potencjalnych nabywców mieszkań, bo pomimo tej wyraźnej zapaści, w sprzedaży oferowanych jest – wg REAS – rekordowo wysoka, sięgająca ok. 48 tys. liczba lokali, z czego niecałe 30 proc. stanowią mieszkania gotowe. Jest więc z czego wybierać, a i pozycja przetargowa strony popytowej jest znacznie mocniejsza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA