REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rośnie zainteresowanie kompaktowymi mieszkaniami

PRESTIGE PR
Rośnie zainteresowanie kompaktowymi mieszkaniami. Fot. Fotolia
Rośnie zainteresowanie kompaktowymi mieszkaniami. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie kompaktowymi mieszkaniami i te potrzeby starają się realizować deweloperzy w swoich inwestycjach mieszkaniowych. Nowe mieszkania mają mniejszą powierzchnię i są bardziej funkcjonalne.

Mieszkanie oddawane do użytkowania przez dewelopera we wrześniu tego roku miało ponad 60 mkw. powierzchni. Jest to najniższy metraż od października 2007 roku, z wyjątkiem września 2010 roku, obliczają analitycy Home Broker. W porównaniu z sierpniem br., kiedy przeciętne lokum miało powierzchnię ponad 72 mkw., spadek średniej powierzchni nowego mieszkania we wrześniu wyniósł 12 mkw.   

REKLAMA

Zobacz także: Gdzie Polacy będą mieszkać w przyszłości?

Mimo kurczenia się powierzchni mieszkań w strukturach lokalowych w inwestycjach wprowadzanych teraz na rynek, deweloperzy wciąż budują mieszkania za duże względem oczekiwań nabywców. Kupujący w największych miastach w kraju poszukują bowiem obecnie lokali o średniej powierzchni 51,6 mkw., wynika z badania Home Broker.

Jakich mieszkań szukamy?

REKLAMA

Przy tym dla potencjalnych nabywców bardzo istotny jest rozkład mieszkania. Kupujący zainteresowani są funkcjonalnymi lokalami. Oznacza to, że mieszkanie powinno dać się tak urządzić, aby przestrzeń mogła zostać wykorzystana w jak największym stopniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku najbardziej dziś poszukiwanych mieszkań o niewielkiej powierzchni. Dlatego deweloperzy oferują teraz coraz więcej kompaktowych lokali, w których na najmniejszej możliwej powierzchni projektują maksymalną liczbę pokoi. Wśród kupujących największym powodzeniem cieszą się mieszkania dwupokojowe oraz niewielkie lokale z trzema pokojami.

– W III etapie realizacji Osiedla Alpha, którego budowę rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu, konstrukcja budynków i układ funkcjonalny mieszkań daje swobodę dowolnego planowania wnętrz. Wszystkie mieszkania oferujemy w kilku wariantach aranżacyjnych. Możemy wygospodarować w mieszkaniu dodatkowy pokój. Istnieje także możliwość łączenia lokali. Oferujemy mieszkania o maksymalnej powierzchni mieszkalnej przy minimalnym metrażu części wspólnych. W mieszkaniach o powierzchni już od 33 mkw. możemy zaoferować dwa pokoje. Lokum trzypokojowe można kupić o metrażu 49 mkw. – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopiero w kryzysowym 2009 roku nastąpił widoczny spadek przeciętnych powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Taki trend trwa do dziś. Jednak nie postępuje on szybko, bo specyfika prawie dwuletniego procesu budowy mieszkań wymusza taki okres dostosowawczy. Nie mniej w ciągu ostatnich trzech lat przeciętna wielkość mieszkania oddawanego do użytkowania przez dewelopera zmniejszyła się zaledwie o 3 metry.

Tańsze są mieszkania w budowie

W Warszawie najwięcej, bo aż 30 proc. nowych mieszkań znajdujących się w ofercie rynkowej stanowią  lokale wprowadzone do sprzedaży w pierwszej połowie 2011 roku (Emmerson). Z kolei jak obliczają analitycy redNet Consulting w stolicy można kupić ok. 4 tys. mieszkań, które będą gotowe za dwa lata.

Zobacz także: Mieszkania z wielkiej płyty sprzedają się najszybciej

Mieszkania w inwestycjach, których budowa dopiero się rozpoczęła, są tańsze od tych, które są już gotowe o 9–14 proc. (dane serwisu RynekPierwotny.com). Wynika to z tego, że ich ceny są niższe o ok. 3–5 proc. za każdy mkw., w porównaniu z cenami lokali ukończonymi w bieżącym roku. A dodatkowo mieszkania, które będą gotowe za dwa lata, mają mniejsze metraże niż te już wybudowane. Powierzchnia kawalerek jest w nich mniejsza przeciętnie o ok. 3 mkw., mieszkań dwupokojowych o ok. 4 mkw., a lokali trzypokojowych, których powierzchnia wynosi teraz średnio 53 mkw., aż o 6 mkw. (analiza portalu RynekPierwotny.com).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA