REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zarządzanie budżetem domowym – jak oszczędzać?

Subskrybuj nas na Youtube
Rozsądne zarządzanie budżetem domowym to szansa na ograniczenie zbędnych wydatków. Fot. Fotolia
Rozsądne zarządzanie budżetem domowym to szansa na ograniczenie zbędnych wydatków. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozsądne zarządzanie budżetem domowym to szansa na ograniczenie zbędnych wydatków i wdrożenie skutecznego planu oszczędzania. Jak zarządzać budżetem domowym, żeby przynosił on oszczędności?

Utrzymanie mieszkania

Podczas gdy w medialnych dyskusjach słychać głosy o wzrastających dochodach obywateli, wszyscy zmagamy się z widoczną drożyzną, która coraz śmielej przekracza progi naszych mieszkań. W ubiegłym roku w gospodarstwach domowych przeciętny miesięczny dochód na osobę był realnie wyższy o 4,3% od tego z roku 2009 (Główny Urząd Statystyczny). Jednak z raportu Home Broker, który także powołuje się na dane GUS, jasno wynika, że cały czas niebezpiecznie wzrastają koszty życia. Niezwykle istotnym ich elementem jest oczywiście utrzymanie mieszkania, które rośnie w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat i pochłania już ok. 840 złotych miesięcznie. Na taką kwotę składa się wiele pomniejszych wydatków jak energia czy woda. Po dodaniu do tego niemałych cen różnorodnych produktów codziennego użytku wiele rodzin jest w sytuacji, gdy domowe ognisko zabiera im znaczną część zarobków. Nie mamy wpływu na sytuację makroekonomiczną, dlatego musimy sami zadbać o swoje oszczędności.

REKLAMA

Zobacz także: Ile Polacy wydają na utrzymanie mieszkania?

REKLAMA

Kalkulowanie zysków i strat dotyczy w pewnym stopniu także zamożniejszej części społeczeństwa, ponieważ każdy chce mieć na danym pułapie gwarancje bezpieczeństwa finansowego. Dlatego aspekt racjonalnego zarządzania budżetem może się pojawiać zarówno w skromnych mieszkaniach, jak i w eleganckich apartamentach. Nie musi on przy tym zawsze wpływać bezpośrednio na jakość życia.

– Wśród wyznaczników naszych domowych wydatków niemałe znaczenie ma zużycie energii – zauważa Witold Sadowski, wrocławski deweloper realizujący apartametnowiec Aparthotel Invite – Dlatego nowoczesne trendy budowlane kładą tak duży nacisk na stosowanie energoszczędnych rozwiązań na etapie stawiania budynku oraz przy pracach wykończeniowych (np. okna).


Natomiast w starszych obiektach trzeba często we własnym zakresie zadbać o dodatkowe docieplenie ścian czy wymianę okien. Na dłuższą metę to jednak korzystna inwestycja. Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia wody jest instalacja w kuchni i łazience baterii bezdotykowych lub czasowych. Marnotrastwu prądu przeciwdziałają z kolei stosowane coraz powszechniej energooszczędne żarówki. W każdym przypadku liczy się także rozsądna eksploatacja poszczególnych zasobów, która obok korzyści materialnych wpływa pozytywnie na środowisko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zysk z wynajmu mieszkania

Ładne, funkcjonalne i energooszczędne mieszkanie może być źródłem realnych zysków dla osób inwestujących w nieruchomości. Dla potencjalnych najemców duże znaczenie mają bowiem tzw. Opłaty liczone często osobno obok podstawowej stawki za lokal. Nie bez znaczenia jest tu odpowiednie rozeznanie w zapotrzebowaniu na rynku wynajmu.

Zobacz także: Utrzymanie przeciętnej czteroosobowej rodziny kosztuje miesięcznie ok. 2300 zł

REKLAMA

– Małe, w pełni wyposażone mieszkania cieszą się dużą popularnością właśnie wśród klientów kupujących je pod inwestycję – mówi Witold Sadowski z Aparthotelu Invite – Mniej kosztują, są tańsze w utrzymaniu, stosunkowo łatwo znaleźć na nie lokatorów, a w razie potrzeby – również sprzedać.

Nie każdego oczywiście stać na posiadanie dodatkowego lokalu. Jednak dbałość o racjonalne wykorzystanie domowej przestrzeni jest wskazana w każdej sytuacji, a nie zawsze wymaga poważnych wyrzeczeń. Dlatego zwłaszcza w czasach zmiennej koniunktury warto pomyśleć o sposobach walki z różnymi formami marnotrastwa we własnym zakresie.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA