REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkanie od dewelopera – jak dokonać dobrego zakupu?

Subskrybuj nas na Youtube
Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu inwestycji. Fot. Fotolia
Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu inwestycji. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli decydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu inwestycji. Negocjuj z deweloperem cenę nieruchomości i warunki umowy. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?

Opartą na faktach historię z filmu „Plac Zbawiciela” Agnieszki Holland powinien znać każdy, kto zamierza kupić własne „M”: bankructwo dewelopera, któremu bohaterowie powierzyli wszystkie swoje oszczędności, staje się początkiem rodzinnego dramatu.

REKLAMA

– Nabywcy, którzy działają nieświadomie, szybko mogą stać się ofiarami własnej niewiedzy – twierdzi Paweł Moszczyński z portalu RynekPierwotny.com. – Podpisana niedawno przez prezydenta ustawa deweloperska nie zawsze ochroni interes klientów. Warto więc, by ci ostatni sami zadbali o to, by dokonać bezpiecznej i pewnej transakcji – dodaje specjalista.

Sprawdź dewelopera

REKLAMA

Najpewniejsi są deweloperzy, którzy działają na rynku już od dłuższego czasu, bo możemy dowiedzieć się, czy zrealizowane przez nich inwestycje zostały oddane bez opóźnienia i jaki był standard wykonania oddanych mieszkań. Warto też osobiście zobaczyć jeden z gotowych projektów dewelopera, a nawet spróbować porozmawiać z mieszkańcami osiedla. Najlepiej wybrać firmę z polecenia.

Wiele nieoficjalnych informacji o deweloperze uzyskamy z forów internetowych. Pamiętajmy jednak, że wypowiadają się na nich zazwyczaj osoby niezadowolone. Mimo to jeśli znajdziemy dużo niepochlebnych opinii o wybranej przez nas firmie, powinniśmy poważnie rozważyć zmianę decyzji.

Zobacz także: Popyt na małe mieszkania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, żeby sprawdzić akta dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym.

– Dowiedzmy się przede wszystkim, czy przeciw danej firmie nie toczy się postępowanie upadłościowe. W tym celu należy skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów – radzi Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com.

Sprawdź, czy deweloper ma pozwolenie na budowę

REKLAMA

Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania dobrze jest sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Wystarczy wybrać się do odpowiedniego wydziału w urzędzie gminy. Na planie zobaczymy, czy w najbliższym czasie przy naszym wymarzonym mieszkaniu lub domu nie powstanie np. obwodnica miejska oraz czy pobliski park nie zamieni się w centrum handlowe.

Jeśli budowa wybranej przez nas nieruchomości jeszcze się nie rozpoczęła, warto sprawdzić, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę. Jeśli deweloper dopiero stara się o wydanie pozwolenia, sprawdźmy w urzędzie gminy, na jakim etapie toczy się postępowanie. Może się okazać, że urzędnicy mają jakieś zastrzeżenia i istnieje możliwość odrzucenia wniosku.

– Warto poprosić o przedstawienie pozwolenia na budowę nawet w sytuacji, kiedy nieruchomość jest już w trakcie budowy. Są deweloperzy, którzy rozpoczynają inwestycję, nie posiadając stosownych zezwoleń. Taka nieruchomość wedle prawa jest samowolą budowlaną i w przyszłości może zostać wydany nakaz jej rozbiórki – ostrzega Grzegorz Kurowski.

Dowiedzmy się także, jakie prawo do korzystania z nieruchomości ma deweloper.  Można to sprawdzić w sądzie rejonowym. Wcześniej zapytajmy dewelopera o numer księgi wieczystej.


Zadbaj o korzystną treść umowy

Wielu deweloperów posiłkuje się kredytami hipotecznymi. Sprawdźmy więc w księdze wieczystej, czy wybrana przez nas nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Jeśli tak jest, zadbajmy o to, aby informacja na ten temat znalazła się w podpisywanej przez nas umowie.

– Dopilnujmy, by deweloper zobowiązał się w niej do spłacenia hipoteki do momentu oddania mieszkania lub przedstawił nam dokument o bezciężarowym wyodrębnieniu lokalu – radzi Paweł Moszczyński.

Najlepiej, żeby umowa nie zawierała wzmianki o warunkach waloryzacji. W przeciwnym razie nie będziemy wiedzieć, ile ostatecznie wydamy na mieszkanie.

 Umowa powinna zawierać informację o przesunięciu terminu realizacji inwestycji oraz z jakich przyczyn termin jej oddania może się opóźnić. Niech to nie będzie ogólny zapis, w jakim przypadku deweloper będzie mógł pozwolić sobie na opóźnienie.

Bądź stanowczy i zdecydowany

Przed spotkaniem z deweloperem musimy wiedzieć, czego chcemy. Zastanówmy się, na czym zależy nam najbardziej. Na którym piętrze chcemy mieć mieszkanie, od której strony mają być okna, czy zależy nam na garażu podziemnym, a może wystarczy miejsce parkingowe przed blokiem? Jeśli mamy małe dziecko albo będziemy mieszać z osobą starszą, warto zaznaczyć, że szukamy mieszkania w bloku z windą.

Często przy kupnie mieszkania bierze udział kilka osób. Ważne jest, aby podczas rozmowy z deweloperem nabywcy prezentowali jedno stanowisko. Jeśli nawet w rzeczywistości każdy z członków rodziny ma trochę inne oczekiwania co do wymarzonego mieszkania, na czas spotkania warto ustalić jedną wersję. Jeśli deweloper zauważy jakiś konflikt między nabywcami, zapewne będzie starał się wykorzystać to na swoją korzyść. Pamiętajmy więc, aby przy deweloperze mówić zawsze jednym głosem.

Zobacz także: Deweloperzy budują mniejsze mieszkania

Sprawdź innych deweloperów

Przed spotkaniem z deweloperem dobrze jest sprawdzić ceny u konkurencji. Pamiętajmy jednak, że na cenę mieszania nie wpływa jedynie metraż. Duże znaczenie ma też położenie oraz wykończenie lokalu. Porównując ceny, weźmy pod uwagę oddalenie od centrum miasta i to, czy nieruchomość znajduje się w dobrej lokalizacji. Mieszkania położone w modnych dzielnicach zawsze będą droższe.

Zakup mieszkania to dla większości nabywców inwestycja na całe życie, nie warto więc ryzykować i zdawać się przy podejmowaniu decyzji o zakupie własnego „M” na wiedzę i przychylność dewelopera. Zdobycie wszelkich potrzebnych nam informacji, dokładne sprawdzenie firmy, od której zamierzamy kupić nieruchomość, oraz świadome współtworzenie umowy z deweloperem daje gwarancję, że nasza historia nie stanie się inspiracją do nakręcenia kolejnego dramatu społecznego.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA