Na rynku pojawiło się więcej apartamentów
REKLAMA
REKLAMA
Wynika to z faktu, że liczba wprowadzanych na rynek apartamentów rosła w ostatnim czasie wolniej od całkowitej oferty nowych mieszkań. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wydarzenia na rynku nieruchomości w dużej mierze zależą od ogólnej sytuacji gospodarczej. Właśnie w tym należy więc upatrywać przyczyn gwałtownych zmian w tej branży, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lata. Od szybkiego wzrostu cen jeszcze pod koniec 2007 r., po pęknięcie bańki cenowej w pierwszej połowie 2008 r., zastój w 2009 r. oraz stabilizację w ciągu ubiegłych dwunastu miesięcy. Z kolei od początku bieżącego roku można zauważyć stopniową poprawę koniunktury na rynku. Dotyczy to również segmentu najdroższych lokali mieszkalnych, z wyższej półki.
REKLAMA
Zobacz także: Gdzie można kupić najdroższe mieszkania?
Obecnie część projektów o charakterze apartamentowym, wstrzymanych w czasach kryzysu, jest odświeżana i trafia na rynek. Trzeba jednak dodać, że firmy deweloperskie starają się dzisiaj być bardziej ostrożne. W pamięci mają jeszcze rok 2009, kiedy to sprzedaż mieszkań w naszym kraju wyraźnie spadła. Wówczas to część przedstawicieli branży w wyniku nie do końca przemyślanych inwestycji znalazła się w tarapatach. W kilku skrajnych przypadkach doszło nawet do bankructwa przedsiębiorstw. Mając to na uwadze, rozpoczynając nowe projekty, deweloperzy skłaniają się raczej ku tym najbardziej pewnym. Skutkiem tego większość obecnie realizowanych inwestycji składa się z najbardziej popularnych dwupokojowych oraz trzypokojowych jednostek mieszkaniowych, w średnich cenach. W związku z tym wydaje się, że w najbliższej przyszłości należy się spodziewać dalszej kontynuacji obecnej tendencji – powolnego przyrostu oferty lokali z wyższej półki cenowej. Większa liczba apartamentów trafi na rynek zapewne dopiero wtedy, gdy sytuacja gospodarcza ulegnie trwałej poprawie, a Polacy będą bardziej skłonni do zakupów.
Gdzie jest najwięcej apartamentów?
Wydaje się, że najwięcej apartamentów powinno być zlokalizowanych w centralnej, najbardziej reprezentatywnej dzielnicy miasta. W rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej. W Warszawie najwięcej tego typu lokali zlokalizowanych jest nie w Śródmieściu, ale na Mokotowie. Podobnie jest w Krakowie, gdzie pierwsze miejsce pod względem liczby dostępnych lokali z wyższej półki zajmują Grzegórzki, a nie Stare Miasto. Wynika to z faktu, że w samym ścisłym centrum największych miast obecnie zazwyczaj znajduje się już najbardziej zwarta, a często również zabytkowa zabudowa. Poza tym grunty w tych rejonach osiągają nieraz bardzo wysokie ceny. W związku z tym łatwiej znaleźć odpowiednie tereny pod nowe inwestycje w sąsiednich dzielnicach.
Zobacz także: Czteropokojowe mieszkanie w Warszawie
Co to jest apartament?
REKLAMA
Przed złożeniem podpisu na umowie kupna lokalu apartamentowego warto pamiętać, że nie istnieje jeden ogólnie przyjęty standard dla tego typu lokali, który byłby akceptowany przez wszystkich deweloperów. Obecnie nieraz zdarza się, że określane tym mianem są mieszkania jedynie o nieco podwyższonym standardzie. Jest to swego rodzaju chwyt reklamowy – w ten sposób inwestor opisując swój projekt jako apartamentowy, stara się wyróżnić go spośród innych ofert znajdujących się na rynku. W związku z tym, aby uniknąć przykrych niespodzianek, osoby zainteresowane tego typu lokalami, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinny dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę kryje się pod przyciągającym uwagę słowem apartament.
Wysoka cena, którą trzeba zapłacić, aby stać się właścicielem takiego lokum, sprawia, że w zamian można oczekiwać przede wszystkim odpowiedniego standardu, wykorzystania najwyższej klasy materiałów, dbałości o szczegóły. Ważna jest również lokalizacja. Tego rodzaju budynki z jednej strony nie powinny znajdować się daleko od centrum, ale jednocześnie powinny zapewniać kameralny charakter całego obiektu. Dzisiaj, oprócz wymienionych kwestii, duże znaczenie ma również prestiż całej inwestycji. Deweloperzy, aby zachęcić nabywców, oferują obecnie w tego rodzaju projektach dodatkowe usługi. Warto tu wymienić pomoc specjalistów przy aranżacji lokalu. Poza tym aktualnie coraz częściej można spotkać się ze stałą obecnością concierge – osoby łączącej funkcje recepcjonisty, kamerdynera, doradcy i sekretarza.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.