REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na rynku pojawiło się więcej apartamentów

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Na rynku pojawiło się więcej apartamentów. Fot. materiały prasowe
Na rynku pojawiło się więcej apartamentów. Fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku pojawiło się więcej apartamentów. Mimo tendencji wzrostowej deweloperzy ostrożnie podchodzą do budowy luksusowych mieszkań. Gdzie buduje się najwięcej apartamentów?

Wynika to z faktu, że liczba wprowadzanych na rynek apartamentów rosła w ostatnim czasie wolniej od całkowitej oferty nowych mieszkań. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wydarzenia na rynku nieruchomości w dużej mierze zależą od ogólnej sytuacji gospodarczej. Właśnie w tym należy więc upatrywać przyczyn gwałtownych zmian w tej branży, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lata. Od szybkiego wzrostu cen jeszcze pod koniec 2007 r., po pęknięcie bańki cenowej w pierwszej połowie 2008 r., zastój w 2009 r. oraz stabilizację w ciągu ubiegłych dwunastu miesięcy. Z kolei od początku bieżącego roku można zauważyć stopniową poprawę koniunktury na rynku. Dotyczy to również segmentu najdroższych lokali mieszkalnych, z wyższej półki.

REKLAMA

Zobacz także: Gdzie można kupić najdroższe mieszkania?

Obecnie część projektów o charakterze apartamentowym,  wstrzymanych w czasach kryzysu, jest odświeżana i trafia na rynek. Trzeba jednak dodać, że firmy deweloperskie starają się dzisiaj być bardziej ostrożne. W pamięci mają jeszcze rok 2009, kiedy to sprzedaż mieszkań w naszym kraju wyraźnie spadła. Wówczas to część przedstawicieli branży w wyniku nie do końca przemyślanych inwestycji znalazła się w tarapatach. W kilku skrajnych przypadkach doszło nawet do bankructwa przedsiębiorstw. Mając to na uwadze, rozpoczynając nowe projekty, deweloperzy skłaniają się raczej ku tym najbardziej pewnym. Skutkiem tego większość obecnie realizowanych inwestycji składa się z najbardziej popularnych dwupokojowych oraz trzypokojowych jednostek mieszkaniowych, w średnich cenach. W związku z tym wydaje się, że w najbliższej przyszłości należy się spodziewać dalszej kontynuacji obecnej tendencji – powolnego przyrostu oferty lokali z wyższej półki cenowej. Większa liczba apartamentów trafi na rynek zapewne dopiero wtedy, gdy sytuacja gospodarcza ulegnie trwałej poprawie, a Polacy będą bardziej skłonni do zakupów.


Gdzie jest najwięcej apartamentów?

Wydaje się, że najwięcej apartamentów powinno być zlokalizowanych w centralnej, najbardziej reprezentatywnej dzielnicy miasta. W rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej. W Warszawie najwięcej tego typu lokali zlokalizowanych jest nie w Śródmieściu, ale na Mokotowie. Podobnie jest w Krakowie, gdzie pierwsze miejsce pod względem liczby dostępnych lokali z wyższej półki zajmują Grzegórzki, a nie Stare Miasto. Wynika to z faktu, że w samym ścisłym centrum największych miast obecnie zazwyczaj znajduje się już najbardziej zwarta, a często również zabytkowa zabudowa. Poza tym grunty w tych rejonach osiągają nieraz bardzo wysokie ceny. W związku z tym łatwiej znaleźć odpowiednie tereny pod nowe inwestycje w sąsiednich dzielnicach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czteropokojowe mieszkanie w Warszawie

Co to jest apartament?

REKLAMA

Przed złożeniem podpisu na umowie kupna lokalu apartamentowego warto pamiętać, że nie istnieje jeden ogólnie przyjęty standard dla tego typu lokali, który byłby akceptowany przez wszystkich deweloperów. Obecnie nieraz zdarza się, że określane tym mianem są mieszkania jedynie o nieco podwyższonym standardzie. Jest to swego rodzaju chwyt reklamowy – w ten sposób inwestor opisując swój projekt jako apartamentowy, stara się wyróżnić go spośród innych ofert znajdujących się na rynku. W związku z tym, aby uniknąć przykrych niespodzianek, osoby zainteresowane tego typu lokalami, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinny dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę kryje się pod przyciągającym uwagę słowem apartament.

Wysoka cena, którą trzeba zapłacić, aby stać się właścicielem takiego lokum, sprawia, że w zamian można oczekiwać przede wszystkim odpowiedniego standardu, wykorzystania najwyższej klasy materiałów, dbałości o szczegóły. Ważna jest również lokalizacja. Tego rodzaju budynki z jednej strony nie powinny znajdować się daleko od centrum, ale jednocześnie powinny zapewniać kameralny charakter całego obiektu. Dzisiaj, oprócz wymienionych kwestii, duże znaczenie ma również prestiż całej inwestycji. Deweloperzy, aby zachęcić nabywców, oferują obecnie w tego rodzaju projektach dodatkowe usługi. Warto tu wymienić pomoc specjalistów przy aranżacji lokalu. Poza tym aktualnie coraz częściej można spotkać się ze stałą obecnością concierge – osoby łączącej funkcje recepcjonisty, kamerdynera, doradcy i sekretarza.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA