REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycja w nieruchomości komercyjne

PRESTIGE PR
Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału.
Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału.
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału. Zainteresowanie tego typu inwestycjami stale rośnie. Czy lokata kapitału w nieruchomości komercyjne rzeczywiście się opłaca?

Polski rynek nieruchomości komercyjnych cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów w naszym regionie Europy. W pierwszej połowie tego roku zostały na nim zawarte transakcje o wartości 960 mln euro, a to o 23 proc. więcej niż przed rokiem.  Z raportu firmy Cushman & Wakefield  MarketBeat Polska-Jesień 2011 możemy się też dowiedzieć, że najbardziej atrakcyjny dla inwestorów jest sektor biurowy i handlowy. Szczególnie poszukiwane były nieruchomości biurowe, które stanowiły 55 proc. ogólnego wolumenu transakcji.

REKLAMA

Wśród nabywców budynków biurowych dominowali inwestorzy niemieccy i austriaccy. Obiekty handlowe kupowali głównie inwestorzy brytyjscy i holenderscy. Rodzime podmioty miały marginalny udział w rynku.

Dobra inwestycja

Obecnie inwestorzy w Europie są bardziej skłonni kupować obiekty handlowe czy biura, zamiast lokować pieniądze w papiery wartościowe. Inwestowanie w tego typu nieruchomości uważane jest za bezpieczną alternatywę w czasie niepewnej sytuacji panującej na rynkach finansowych. Autorzy raportu MarketBeat Polska-Jesień 2011 uważają, że przy założeniu utrzymania się pozytywnego klimatu inwestycyjnego, w 2011 roku jest szansa na większą wartość transakcji niż w 2010 r., kiedy wynosiła 2 mld euro. Co więcej, według ekspertów CB Richard Ellis, obecnie w negocjacjach jest tyle transakcji, że roczne zakupy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych mogą osiągnąć wartość nawet 2,5–3 mld euro.

Zobacz także: Lion’s House – prestiżowe doradztwo nieruchomości

Mała ilość nowych biur

REKLAMA

Zainteresowanie inwestowaniem w biurowce wzrasta, bo nasz rynek jest obecnie w dobrej kondycji. Współczynnik powierzchni niewynajętej na największym w kraju warszawskim rynku powierzchni biurowych spadł, jak podają analizy Jones Lang LaSalle, do poziomu 6,2 proc. Wobec ograniczonej podaży nowych powierzchni, eksperci spodziewają się dalszego spadku wskaźnika pustostanów i prognozują wzrost stawek czynszowych w stołecznych nieruchomościach biurowych.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od stycznia do czerwca w Warszawie oddano do użytku tylko cztery budynki o łącznej powierzchni 28,3 tys. mkw. To efekt spowolnienia gospodarczego w latach 2008–2009. Zdaniem analityków Jones Lang LaSalle do końca roku w Warszawie przybędzie 111,6 tys. mkw. biur. Jak oblicza DTZ do końca 2013 roku na stołeczny rynek trafi blisko 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.


Powierzchnie biurowe w Warszawie

Warszawa bezapelacyjnie zdominowała rynek biur w naszym kraju. Zasoby powierzchni biurowej w mieście sięgają 3,5 mln mkw. i są o ok. 80 proc. większe od powierzchni biurowej na wszystkich głównych rynkach regionalnych razem wziętych, obliczają analitycy Cushman & Wakefield. W Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi jest łącznie ponad 1,9 mln mkw. biur. Realizowane jest obecnie kolejne 250 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W raporcie tej firmy znajdziemy informacje, że popyt na powierzchnie biurowe wzrósł o 36 proc., biorąc pod uwagę średnią z ostatnich pięciu lat. Dlatego właśnie aktywność deweloperów w tym segmencie rynku komercyjnego nasila się.

Zobacz także: Galeria Łodygowa – nowa inwestycja dewelopera Dolcan

– Na warszawskim rynku wciąż panuje deficyt powierzchni biurowych. Szczególnie takich, których stawki nie są wygórowane tak jak w ścisłym centrum miasta. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację projektu, którego budowa zostanie zakończona w ostatnim kwartale bieżącego roku. Realizacja pierwszego etapu Inwestycji Kijowska kosztowała 42 mln zł.  Niebawem oddana zostanie do użytku powierzchnia biurowa w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy (3 tys. mkw.) przy ul. Kijowskiej 5 i przylegającym do niej nowoczesnym budynku biurowym (5 tys. mkw.) – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development – W przyszłym roku zamierzamy kontynuować realizację kompleksu, choć bierzemy pod uwagę także sprzedaż nieruchomości – dodaje.     

Inwestycje komercyjne w Europie

REKLAMA

Aktywność inwestorów w przypadku inwestycji komercyjnych daje się zauważyć też w naszej części Europy. Na przestrzeni ostatniego roku wartość inwestycji w tym segmencie rynku nieruchomości w Europie Środowo-Wschodniej wzrosła o 4,4 miliarda euro (dane z najnowszego raportu CB Richard Ellis). W pierwszych pięciu miesiącach 2011 roku w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej nastąpił wzrost aż o 180 proc. wartości zainwestowanych pieniędzy w nieruchomości komercyjne w tej części Europy, głównie w Polsce, Czechach i Rosji.

Analitycy Deutsche Bank Research także wskazują na gwałtowny wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w całej Europie na przestrzeni ostatnich lat. W 2010 roku obroty na tym rynku wzrosły o około 40 proc. To efekt szerszego trendu, jaki można zaobserwować wśród inwestorów, którzy wrócili do inwestycji w obszarze nieruchomości komercyjnych po trudnych latach 2008–2009, gdy wielkość transakcji spadła aż o 75 proc.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA