REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Inwestycja w nieruchomości komercyjne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PRESTIGE PR
Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału.
Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału.
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału. Zainteresowanie tego typu inwestycjami stale rośnie. Czy lokata kapitału w nieruchomości komercyjne rzeczywiście się opłaca?

Polski rynek nieruchomości komercyjnych cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów w naszym regionie Europy. W pierwszej połowie tego roku zostały na nim zawarte transakcje o wartości 960 mln euro, a to o 23 proc. więcej niż przed rokiem.  Z raportu firmy Cushman & Wakefield  MarketBeat Polska-Jesień 2011 możemy się też dowiedzieć, że najbardziej atrakcyjny dla inwestorów jest sektor biurowy i handlowy. Szczególnie poszukiwane były nieruchomości biurowe, które stanowiły 55 proc. ogólnego wolumenu transakcji.

REKLAMA

Wśród nabywców budynków biurowych dominowali inwestorzy niemieccy i austriaccy. Obiekty handlowe kupowali głównie inwestorzy brytyjscy i holenderscy. Rodzime podmioty miały marginalny udział w rynku.

Dobra inwestycja

Obecnie inwestorzy w Europie są bardziej skłonni kupować obiekty handlowe czy biura, zamiast lokować pieniądze w papiery wartościowe. Inwestowanie w tego typu nieruchomości uważane jest za bezpieczną alternatywę w czasie niepewnej sytuacji panującej na rynkach finansowych. Autorzy raportu MarketBeat Polska-Jesień 2011 uważają, że przy założeniu utrzymania się pozytywnego klimatu inwestycyjnego, w 2011 roku jest szansa na większą wartość transakcji niż w 2010 r., kiedy wynosiła 2 mld euro. Co więcej, według ekspertów CB Richard Ellis, obecnie w negocjacjach jest tyle transakcji, że roczne zakupy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych mogą osiągnąć wartość nawet 2,5–3 mld euro.

Zobacz także: Lion’s House – prestiżowe doradztwo nieruchomości

Mała ilość nowych biur

REKLAMA

Zainteresowanie inwestowaniem w biurowce wzrasta, bo nasz rynek jest obecnie w dobrej kondycji. Współczynnik powierzchni niewynajętej na największym w kraju warszawskim rynku powierzchni biurowych spadł, jak podają analizy Jones Lang LaSalle, do poziomu 6,2 proc. Wobec ograniczonej podaży nowych powierzchni, eksperci spodziewają się dalszego spadku wskaźnika pustostanów i prognozują wzrost stawek czynszowych w stołecznych nieruchomościach biurowych.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od stycznia do czerwca w Warszawie oddano do użytku tylko cztery budynki o łącznej powierzchni 28,3 tys. mkw. To efekt spowolnienia gospodarczego w latach 2008–2009. Zdaniem analityków Jones Lang LaSalle do końca roku w Warszawie przybędzie 111,6 tys. mkw. biur. Jak oblicza DTZ do końca 2013 roku na stołeczny rynek trafi blisko 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.


Powierzchnie biurowe w Warszawie

Warszawa bezapelacyjnie zdominowała rynek biur w naszym kraju. Zasoby powierzchni biurowej w mieście sięgają 3,5 mln mkw. i są o ok. 80 proc. większe od powierzchni biurowej na wszystkich głównych rynkach regionalnych razem wziętych, obliczają analitycy Cushman & Wakefield. W Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi jest łącznie ponad 1,9 mln mkw. biur. Realizowane jest obecnie kolejne 250 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W raporcie tej firmy znajdziemy informacje, że popyt na powierzchnie biurowe wzrósł o 36 proc., biorąc pod uwagę średnią z ostatnich pięciu lat. Dlatego właśnie aktywność deweloperów w tym segmencie rynku komercyjnego nasila się.

Zobacz także: Galeria Łodygowa – nowa inwestycja dewelopera Dolcan

– Na warszawskim rynku wciąż panuje deficyt powierzchni biurowych. Szczególnie takich, których stawki nie są wygórowane tak jak w ścisłym centrum miasta. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację projektu, którego budowa zostanie zakończona w ostatnim kwartale bieżącego roku. Realizacja pierwszego etapu Inwestycji Kijowska kosztowała 42 mln zł.  Niebawem oddana zostanie do użytku powierzchnia biurowa w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy (3 tys. mkw.) przy ul. Kijowskiej 5 i przylegającym do niej nowoczesnym budynku biurowym (5 tys. mkw.) – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development – W przyszłym roku zamierzamy kontynuować realizację kompleksu, choć bierzemy pod uwagę także sprzedaż nieruchomości – dodaje.     

Inwestycje komercyjne w Europie

REKLAMA

Aktywność inwestorów w przypadku inwestycji komercyjnych daje się zauważyć też w naszej części Europy. Na przestrzeni ostatniego roku wartość inwestycji w tym segmencie rynku nieruchomości w Europie Środowo-Wschodniej wzrosła o 4,4 miliarda euro (dane z najnowszego raportu CB Richard Ellis). W pierwszych pięciu miesiącach 2011 roku w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej nastąpił wzrost aż o 180 proc. wartości zainwestowanych pieniędzy w nieruchomości komercyjne w tej części Europy, głównie w Polsce, Czechach i Rosji.

Analitycy Deutsche Bank Research także wskazują na gwałtowny wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w całej Europie na przestrzeni ostatnich lat. W 2010 roku obroty na tym rynku wzrosły o około 40 proc. To efekt szerszego trendu, jaki można zaobserwować wśród inwestorów, którzy wrócili do inwestycji w obszarze nieruchomości komercyjnych po trudnych latach 2008–2009, gdy wielkość transakcji spadła aż o 75 proc.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA