REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
W Warszawie i Krakowie największą popularnością cieszą się lokale mieszkalne z rynku pierwotnego.
W Warszawie i Krakowie największą popularnością cieszą się lokale mieszkalne z rynku pierwotnego.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie nowe czy stare? W Warszawie i Krakowie największą popularnością cieszą się lokale mieszkalne z rynku pierwotnego, wybudowane w ciągu kilku ostatnich lat. Inaczej wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu.

W poniższej tabeli przedstawione zostały udziały poszczególnych segmentów mieszkań ze względu na rok budowy, wśród transakcji sfinalizowanych w czasie krótszym niż 90 dni od podpisania umowy pośrednictwa. Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane firmy Emmerson S.A. za okres od stycznia do sierpnia 2011 roku.

REKLAMA

Zobacz także: Wynajmowanie lokali w ramach turystyki miejskiej

Teza sformułowana we wstępie znajduje potwierdzenie w Warszawie i Krakowie, wyjątek stanowi natomiast Wrocław, gdzie odsetek transakcji jednostkami mieszkalnymi wybudowanymi po 2000 r., od stycznia do sierpnia, był najniższy. Mieszkania, które zostały wzniesione w latach 1970–2000 były przedmiotem około jednej trzeciej transakcji w grodzie Kraka i we Wrocławiu. Z kolei w stolicy liczba zawartych umów kupna/sprzedaży takimi lokalami była najmniejsza. W tej grupie znajdują się mieszkania z tzw. wielkiej płyty, które nadal stanowią duży procent podaży na rynku. Na zakup takich nieruchomości decydują się często osoby młode, będące na dorobku. Wynika to ze stosunkowo atrakcyjnej relacji ceny całkowitej do powierzchni. Ponadto trzeba podkreślić, że osiedla budowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku obecnie zazwyczaj posiadają dogodne połączenia komunikacyjne z innymi rejonami miasta. Poza tym, na ich terenie znajduje się cała infrastruktura – przedszkola, szkoły, sklepy itp., której czasem brakuje w pobliżu nowych osiedli.

Najstarsze mieszkania, położone w budynkach wzniesionych przed 1970 rokiem, stanowią największy odsetek transakcji we Wrocławiu. Co ciekawe, takimi jednostkami mieszkalnymi najrzadziej handlowano w Krakowie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że mieszkania z najdłuższym rodowodem w większości przypadków kuszą bardzo dobrą, centralną lokalizacją oraz często niższą ceną. Decydując się na taki zakup, trzeba jednak nieraz liczyć się z niższym komfortem mieszkania, wynikającym choćby z przestarzałych instalacji. W takim wypadku wadą mogą być również składki na fundusz remontowy, a w ekstremalnej sytuacji wymóg zgody konserwatora zabytków na dokonywane remonty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Mieszkanie własnościowe dla studenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA