Lofty – więcej przestrzeni czy fanaberia bogaczy?
REKLAMA
REKLAMA
Moda na lofty zawitała do Polski już kilkanaście lat temu. Słowo 'loft' pochodzi z języka angielskiego i oznacza poddasze lub strych. Częściej jednak kojarzone jest z zabytkowymi obiektami przemysłowymi lub innymi obiektami użyteczności publicznej, którym została nadana nowa funkcja.
REKLAMA
Lofty najczęściej aranżuje się na mieszkania, rzadziej na biura, zachowując przy tym ich zabytkowy i industrialny styl. Pierwszy loft w Polsce powstał w Bytomiu w 2002 roku. Następnie przywędrowały one do Łodzi, Warszawy, Zielonej Górze i na Górny Śląsk.
Lofty są kojarzone z ekstrawaganckim stylem życia i niemałym wydatkiem. Typ architektury daje nam duże możliwości w aranżacji wnętrza. Niestety, nie będziemy mogli posiadać tarasu czy balkonu, także miejsca parkingowe są ograniczone.
Zobacz także: Moda na lofty w Polsce
Zalety loftów
REKLAMA
Zaletą na pewno jest duża przestrzeń w oryginalnym stylu. Za ten styl trzeba będzie słono zapłacić. Mieszkania w pofabrycznych obiektach nie są tanią rozrywką. Obecnie coraz mniej chętnych chce inwestować w takie lokum. Trzeba mieć na uwadze fakt, że Polska nie jest przygotowana na tego typu mieszkania. Polacy wybierają raczej tradycyjne rozwiązania, szczególnie ze względów ekonomicznych. Zainteresowani tym typem budownictwa to zwykle osoby powyżej trzydziestego roku życia, zazwyczaj związani ze środowiskiem artystycznym.
Lofty są lokalami dla koneserów. Nie są to jednak tylko mieszkania. Powierzchnię można zaadaptować także na biuro, restaurację czy punkt usługowy. W naszym kraju nie brakuje obiektów mogących służyć za lofty. To również szansa na to, że stare, często atrakcyjne wizualnie budynki nie zostaną zrównane z ziemią. Dzięki odważnym inwestorom mają szansę na odzyskanie dawnego blasku i ponowne wpisanie się w przestrzeń miasta.
Zobacz także: Lofty zyskują na popularności
Czym są soft lofty?
Oprócz adaptacji starych obiektów obecnie budowane są tzw. soft lofty, czyli budynki budowane od podstaw, ale nawiązujące do stylu industrialnego.
Lofty przez wiele osób uważane są za znakomitą lokatę kapitału.Tutaj najbardziej liczy się lokalizacja i oryginalna architektura. Mimo spadku zawieranych transakcji, który spowodował kryzys gospodarczy, lofty cieszą się popularnością, ale tylko w pewnych grupach społecznych.
REKLAMA
REKLAMA