REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć płacenia odsetek od mieszkania, którego jeszcze nie użytkujemy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Sokołowska
Deweloperzy oferują swoim przyszłym nabywcom specjalne formy płatności - 10/90 lub 15/85. Osiedle Alpha Fot. RED Real Estate Development
Deweloperzy oferują swoim przyszłym nabywcom specjalne formy płatności - 10/90 lub 15/85. Osiedle Alpha Fot. RED Real Estate Development

REKLAMA

REKLAMA

Osoby chcące zakupić nowe mieszkanie często decydują się na nie jeszcze na etapie budowy osiedla. Jeśli kupno nieruchomości finansowane jest z kredytu hipotecznego, to wówczas do czasu aż budynek zostanie oddany do użytkowania a na mieszkaniu ustanowiona hipoteka, jesteśmy zmuszeni do płacenia odsetek oraz kosztów ubezpieczenia. Może być to wydatek nawet kilku tysięcy złotych w ciągu miesiąca. Na szczęście można znaleźć oferty które pomogą nam uniknąć takiej sytuacji.

Sprzedaż mieszkań, które są dopiero w fazie planów stało się już normą. Deweloperzy bardzo często finansują część swoich inwestycji z pieniędzy przyszłych mieszkańców. Żeby cały proces inwestycyjny był łatwiejszy, deweloperzy oferują swoim przyszłym nabywcom specjalne formy płatności.

REKLAMA

Formy płatności oferowane przez deweloperów, 15/85 czy 10/91

REKLAMA

System ten polega na rozłożeniu wpłaty za mieszkanie na “15/85” bądź „10/90”.  Jest to stosunek spłaty rat. Pierwszą część 15% lub10% kwoty nieruchomości wpłacamy przy podpisaniu wstępnej umowy z deweloperem, resztę pieniędzy będziemy musieli wpłacić dopiero odbierając klucze do mieszkania. Taka opcja pozwala na odłożenie w czasie zaciągnięcia kredytu, ponieważ 10% możemy wyłożyć  z własne kieszeni.

Taka forma płatności daje nabywcy wymierne korzyści finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy spłacać odsetek kredytu w terminie, kiedy trwa jeszcze budowa, a my dopiero czekamy na odbiór swojego M. Warto podkreślić, że od momentu podpisania umowy do chwili odebrania mieszkania może mogą minąć nawet 2 lata. Poza tym ten okres czasu daje kupującemu dodatkowy czas na zgromadzenie pozostałej sumy, bądź na dogadanie się z bankiem. Kolejną zaletą jest to, że koszty związane z ubezpieczeniem pomostowym ponosimy przez krótszy okres czasu, bo kredyt zaciągamy dopiero wtedy, gdy mieszkanie jest oddawane do użytku. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla nabywców ponieważ  podpisując pierwszą umowę zyskujemy prawo do lokalu, które możemy następnie z zyskiem sprzedać, gdyby cena  nie wybudowanego mieszkania wzrosła .

Zobacz także: Czy możliwy jest kredyt bez odsetek?

Należy pamiętać, że taki sposób płatności wiąże się z określonymi kosztami np. wyższą ceną za metr. Kupując mieszkanie pamiętajmy o tym, że bardzo ważna jest jego funkcjonalność. Aby zmniejszyć koszt kupna mieszkania możemy nabyć lokal o mniejszej powierzchni i połączyć pokój dzienny z aneksem kuchennym, co może nam dać nawet 3 metry kwadratowe i w efekcie zmniejszyć koszt kupna o kilkanaście tysięcy złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co jest istotne dla kupującego mieszkanie?

REKLAMA

Deweloperzy coraz częściej pomagają zaprojektować indywidualny rozkład mieszkania. Nabywcy kupujący mieszkania, jeszcze na etapie powstawania inwestycji mogą wraz z fachowcem zaprojektować i wykończyć jego wnętrze oraz ustalić rozmieszczenie pomieszczeń.

Jeżeli decydujemy się zakupić “dziurę w ziemi” warto sprawdzić czy deweloper ma zamiar dla realizowanej inwestycji stworzyć tak zwaną spółkę celową. Spółka celowa  to forma prawna, dzięki której pieniądze wpłacane na poczet zakupu mieszkania będą wpłacane na nasze mieszkanie a nie na inne inwestycje dewelopera.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA