Jak uniknąć płacenia odsetek od mieszkania, którego jeszcze nie użytkujemy?
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż mieszkań, które są dopiero w fazie planów stało się już normą. Deweloperzy bardzo często finansują część swoich inwestycji z pieniędzy przyszłych mieszkańców. Żeby cały proces inwestycyjny był łatwiejszy, deweloperzy oferują swoim przyszłym nabywcom specjalne formy płatności.
REKLAMA
Formy płatności oferowane przez deweloperów, 15/85 czy 10/91
REKLAMA
System ten polega na rozłożeniu wpłaty za mieszkanie na “15/85” bądź „10/90”. Jest to stosunek spłaty rat. Pierwszą część 15% lub10% kwoty nieruchomości wpłacamy przy podpisaniu wstępnej umowy z deweloperem, resztę pieniędzy będziemy musieli wpłacić dopiero odbierając klucze do mieszkania. Taka opcja pozwala na odłożenie w czasie zaciągnięcia kredytu, ponieważ 10% możemy wyłożyć z własne kieszeni.
Taka forma płatności daje nabywcy wymierne korzyści finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy spłacać odsetek kredytu w terminie, kiedy trwa jeszcze budowa, a my dopiero czekamy na odbiór swojego M. Warto podkreślić, że od momentu podpisania umowy do chwili odebrania mieszkania może mogą minąć nawet 2 lata. Poza tym ten okres czasu daje kupującemu dodatkowy czas na zgromadzenie pozostałej sumy, bądź na dogadanie się z bankiem. Kolejną zaletą jest to, że koszty związane z ubezpieczeniem pomostowym ponosimy przez krótszy okres czasu, bo kredyt zaciągamy dopiero wtedy, gdy mieszkanie jest oddawane do użytku. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla nabywców ponieważ podpisując pierwszą umowę zyskujemy prawo do lokalu, które możemy następnie z zyskiem sprzedać, gdyby cena nie wybudowanego mieszkania wzrosła .
Zobacz także: Czy możliwy jest kredyt bez odsetek?
Należy pamiętać, że taki sposób płatności wiąże się z określonymi kosztami np. wyższą ceną za metr. Kupując mieszkanie pamiętajmy o tym, że bardzo ważna jest jego funkcjonalność. Aby zmniejszyć koszt kupna mieszkania możemy nabyć lokal o mniejszej powierzchni i połączyć pokój dzienny z aneksem kuchennym, co może nam dać nawet 3 metry kwadratowe i w efekcie zmniejszyć koszt kupna o kilkanaście tysięcy złotych.
Zobacz także: Co jest istotne dla kupującego mieszkanie?
REKLAMA
Deweloperzy coraz częściej pomagają zaprojektować indywidualny rozkład mieszkania. Nabywcy kupujący mieszkania, jeszcze na etapie powstawania inwestycji mogą wraz z fachowcem zaprojektować i wykończyć jego wnętrze oraz ustalić rozmieszczenie pomieszczeń.
Jeżeli decydujemy się zakupić “dziurę w ziemi” warto sprawdzić czy deweloper ma zamiar dla realizowanej inwestycji stworzyć tak zwaną spółkę celową. Spółka celowa to forma prawna, dzięki której pieniądze wpłacane na poczet zakupu mieszkania będą wpłacane na nasze mieszkanie a nie na inne inwestycje dewelopera.
REKLAMA
REKLAMA