REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

O czym należy pamiętać, szukając mieszkania w wielkiej płycie?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Szymon Jungiewicz
Mieszkania w wielkiej płycie.
Mieszkania w wielkiej płycie.

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkania w wielkiej płycie są bardo atrakcyjne cenowo. Ze względu na ich dość atrakcyjną cenę wiele osób kupujących mieszkanie wybiera właśnie ten rodzaj nieruchomości. Decydując się na zakup mieszkania w wielkiej płycie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw mieszkań z wielkich blokowisk.

Głównym czynnikiem atrakcyjności każdego lokalu mieszkalnego jest oczywiście jego cena. Dotyczy to zarówno nowych mieszkań z rynku pierwotnego, jak i tych starszych, a więc także budownictwa z wielkiej płyty. W tym ostatnim wypadku powinna być ona na tyle atrakcyjna, by zrekompensować spadek wartości ekonomicznej mieszkania w przyszłości. Należy się bowiem liczyć z tym, że wraz z upływem czasu wartość takich mieszkań będzie się systematycznie obniżać.

REKLAMA

REKLAMA

Zastanawiając się nad zakupem lokalu, jeszcze przed samą decyzją warto sprawdzić, czy interesujące nas lokum będzie mogło zostać objęte programem „Rodzina na Swoim”. Jak wiadomo w niedługiej przyszłości nieruchomości mieszkaniowe z rynku wtórnego zostaną wyłączone z rządowych dopłat. W związku z tym kilka najbliższych miesięcy to ostatni gwizdek żeby z nich skorzystać. 

Kolejnym podstawowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie nieruchomości mieszkaniowej jest lokalizacja, która akurat w większości wypadków osiedli z wielkiej płyty jest atutem. Tego rodzaju mieszkania najczęściej znajdują się na starszych osiedlach, a więc już dobrze skomunikowanych z pozostałymi rejonami miasta i z dobrze rozwiniętą infrastrukturą społeczną i handlową. Jest to duży plus zwłaszcza w porównaniu do najnowszych, dopiero powstających osiedli, które często już po ukończeniu samych budynków i wprowadzeniu się pierwszych mieszkańców nie są wstanie zaoferować odpowiedniej liczby sklepów, szkół itp. Poza tym na starszych osiedlach zwykle jest więcej przestrzeni, zwłaszcza między budynkami, zieleń jest dobrze zagospodarowana, a nierzadko w pobliżu znajdują się również tereny rekreacyjne.

Zobacz także: Jak Polacy oceniają warunki mieszkaniowe w Polsce?

REKLAMA

Przed złożeniem podpisu na umowie kupna warto także upewnić się co do stanu technicznego budynku, w którym znajduje się lokal. Należy dowiedzieć się, czy został on poddany termomodernizacji i niezbędnym remontom, co może mieć znaczny wpływ na koszty użytkowania mieszkania. Istotna jest również wysokość budynku. Lepiej, gdy jest to obiekt składający się z czterech, pięciu kondygnacji. Trzeba podkreślić, że nie ma aż tak dużego wyboru niższych budynków, ponieważ większość osiedli z wielkiej płyty składa się właśnie z wieżowców. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decydując się na mieszkanie z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, warto również zwrócić uwagę na opinię, którą cieszy się dana okolica. W niektórych rejonach wspomniana lokalizacja przesłania liczne mankamenty wielkiej płyty, sprawiając, że ceny zlokalizowanych w nich mieszkań nie odbiegają znacząco od tych w budynkach murowanych oferowanych na rynku wtórnym, np. w Warszawie takie lokale znajdziemy w kameralnych blokach na Mokotowie i na Żoliborzu czy też w niskich blokach na Ursynowie. Częściej jednak można trafić na blokowiska, w których wady budynków w technologii wielkopłytowej sprawiają, że żyje się tam mniej komfortowo i ceny mieszkań należą do najniższych w mieście, np. Bemowo (Warszawa), Bieńczyce (Kraków), Popowice (Wrocław), Zaspa-Młyniec (Gdańsk). Generalnie mieszkania w wielkiej płycie nie cieszą się dobrą opinią, ale dokładnie przeglądając ofertę rynku wtórnego, na pewno uda nam się znaleźć satysfakcjonujący lokal.

Zobacz także: Nowe mieszkania najszybciej się sprzedają

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA