O czym należy pamiętać, szukając mieszkania w wielkiej płycie?
REKLAMA
REKLAMA
Głównym czynnikiem atrakcyjności każdego lokalu mieszkalnego jest oczywiście jego cena. Dotyczy to zarówno nowych mieszkań z rynku pierwotnego, jak i tych starszych, a więc także budownictwa z wielkiej płyty. W tym ostatnim wypadku powinna być ona na tyle atrakcyjna, by zrekompensować spadek wartości ekonomicznej mieszkania w przyszłości. Należy się bowiem liczyć z tym, że wraz z upływem czasu wartość takich mieszkań będzie się systematycznie obniżać.
REKLAMA
REKLAMA
Zastanawiając się nad zakupem lokalu, jeszcze przed samą decyzją warto sprawdzić, czy interesujące nas lokum będzie mogło zostać objęte programem „Rodzina na Swoim”. Jak wiadomo w niedługiej przyszłości nieruchomości mieszkaniowe z rynku wtórnego zostaną wyłączone z rządowych dopłat. W związku z tym kilka najbliższych miesięcy to ostatni gwizdek żeby z nich skorzystać.
Kolejnym podstawowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie nieruchomości mieszkaniowej jest lokalizacja, która akurat w większości wypadków osiedli z wielkiej płyty jest atutem. Tego rodzaju mieszkania najczęściej znajdują się na starszych osiedlach, a więc już dobrze skomunikowanych z pozostałymi rejonami miasta i z dobrze rozwiniętą infrastrukturą społeczną i handlową. Jest to duży plus zwłaszcza w porównaniu do najnowszych, dopiero powstających osiedli, które często już po ukończeniu samych budynków i wprowadzeniu się pierwszych mieszkańców nie są wstanie zaoferować odpowiedniej liczby sklepów, szkół itp. Poza tym na starszych osiedlach zwykle jest więcej przestrzeni, zwłaszcza między budynkami, zieleń jest dobrze zagospodarowana, a nierzadko w pobliżu znajdują się również tereny rekreacyjne.
Zobacz także: Jak Polacy oceniają warunki mieszkaniowe w Polsce?
REKLAMA
Przed złożeniem podpisu na umowie kupna warto także upewnić się co do stanu technicznego budynku, w którym znajduje się lokal. Należy dowiedzieć się, czy został on poddany termomodernizacji i niezbędnym remontom, co może mieć znaczny wpływ na koszty użytkowania mieszkania. Istotna jest również wysokość budynku. Lepiej, gdy jest to obiekt składający się z czterech, pięciu kondygnacji. Trzeba podkreślić, że nie ma aż tak dużego wyboru niższych budynków, ponieważ większość osiedli z wielkiej płyty składa się właśnie z wieżowców.
Decydując się na mieszkanie z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, warto również zwrócić uwagę na opinię, którą cieszy się dana okolica. W niektórych rejonach wspomniana lokalizacja przesłania liczne mankamenty wielkiej płyty, sprawiając, że ceny zlokalizowanych w nich mieszkań nie odbiegają znacząco od tych w budynkach murowanych oferowanych na rynku wtórnym, np. w Warszawie takie lokale znajdziemy w kameralnych blokach na Mokotowie i na Żoliborzu czy też w niskich blokach na Ursynowie. Częściej jednak można trafić na blokowiska, w których wady budynków w technologii wielkopłytowej sprawiają, że żyje się tam mniej komfortowo i ceny mieszkań należą do najniższych w mieście, np. Bemowo (Warszawa), Bieńczyce (Kraków), Popowice (Wrocław), Zaspa-Młyniec (Gdańsk). Generalnie mieszkania w wielkiej płycie nie cieszą się dobrą opinią, ale dokładnie przeglądając ofertę rynku wtórnego, na pewno uda nam się znaleźć satysfakcjonujący lokal.
Zobacz także: Nowe mieszkania najszybciej się sprzedają
REKLAMA
REKLAMA