REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Warunki techniczne budynków

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

Jakie są planowane zmiany w zakresie warunków technicznych budynków i ich usytuowania na 2024 r.?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na przedstawieniu wybranych i istotnych planowanych do wejścia w życie w 2024 r. zmian w zakresie aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225) – dalej r.w.t.

Nowe warunki techniczne w budownictwie – dobry sygnał dla rowerzystów

Rowery, hulajnogi, wózki dziecięce oraz inne tego typu przedmioty coraz częściej pojawiają się w przestrzeniach wspólnych mieszkańców. Mowa tu m.in. o klatach schodowych, które powoli zamieniają się w miejsca do parkowania tego rodzaju sprzętów. Niestety takie działanie może zdecydowanie negatywnie wpływać na kwestie bezpieczeństwa – szczególnie, gdy chodzi o sprawne przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej w związku z wystąpieniem np. pożaru w budynku wielorodzinnym. Dodatkowo nie wpływa to korzystnie na estetykę części wspólnych oraz bezpieczeństwo tych przedmiotów. Nie dziwi zatem podejście ustawodawcy, który zdecydował się wprost uregulować tę kwestię w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zmiany w warunkach technicznych budynków i ich usytuowania od kwietnia 2024 r. Rozporządzenie #StopPatodeweloperka podpisane

W dniu 1 kwietnia 2024 roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 26 października 2023 r. podpisał ją minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Nowe przepisy mają ograniczyć tzw. „patodeweloperkę”, czyli z działaniami, które - wykorzystując nieprecyzyjne dotąd przepisy - maksymalizują zyski deweloperów kosztem wymogów dobrej architektury i uzasadnionych potrzeb nabywców mieszkań. 

REKLAMA

Zmiany warunków technicznych w 2022 mogą podnieść ceny mieszkań

Zmiany warunków technicznych w 2022 r. mogą wpłynąć na wzrost kosztów budowy, co automatycznie przełoży się na wzrost cen mieszkań. Portal GetHome.pl przeanalizował przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, zwracając uwagę, na to, że niektóre z nich mogą wyświadczyć wilczą przysługę

Warunki techniczne budynków – projekt nowelizacji rozporządzenia wymaga doprecyzowania

Warunki techniczne budynków. W połowie listopada 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii udostępniło do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W ocenie Atlasa – producenta materiałów chemii budowlanej – zmiany mają słuszny kierunek, niektóre (nieliczne) zapisy wymagają uściślenia lub doprecyzowania.

REKLAMA

REKLAMA