REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pcc - podatek od czynności cywilnoprawnych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

PCC od nieruchomości – zasady, wyjątki, zwolnienia podatkowe. Czy zakup domu w budowie jest opodatkowany?

Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Z jakich zwolnień podatkowych można skorzystać? Co w przypadku zakupu domu w trakcie budowy?

Formalności przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Kto nie musi już płacić PCC?

Wakacje 2023 roku to czas wielu zmian na rynku nieruchomości: programy rządowe “Bezpieczny Kredyt 2%” i “Konto Mieszkaniowe”, zmiana WIBOR na WIRON i nowelizacja ustawy znosząca podatek PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości to tylko jedne z wielu nowości. Wszystko po to, by powrócić do dobrej koniunktury z lat 2017 - 2021, gdy kredyty hipoteczne były tanie i łatwo dostępne, a oferta nieruchomości - szeroka.

Od 6 do 12 tysięcy złotych mniej za pierwsze mieszkanie od 31 sierpnia 2023 r. Nie trzeba będzie płacić PCC

Brak konieczności zapłaty podatku PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania od 31 sierpnia 2023 r. oznacza ograniczenie kosztów transakcyjnych związanych z zakupem mieszkania o około 1/4. W przypadku zakupu dwupokojowego mieszkania w mieście wojewódzkim oznacza to oszczędność od 6 do 12 tysięcy złotych – sugerują szacunki HREIT. Nadal jednak trzeba będzie zapłacić taksę notariuszowi, prowizję pośrednikowi oraz wnieść opłaty sądowe lub te związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. 

REKLAMA

Bez PCC przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym, 6% PCC przy zakupie szóstego mieszkania i zmiany w użytkowaniu wieczystym. Od kiedy?

24 lipca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę kontynuującą proces likwidacji użytkowania wieczystego, która umożliwi firmom, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym wykup gruntów. Ustawa  ta przewiduje też, że nabycie pierwszego mieszkania będzie zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) a nabycie szóstego mieszkania będzie opodatkowane stawką 6% PCC.

6% pcc od szóstego mieszkania - PZFD pisze do premiera Morawieckiego

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Kancelarii Premiera oraz Zespołu ds. Projektowania Prac Rządu ze stanowiskiem w sprawie proponowanych ograniczeń w nabywaniu kolejnych mieszkań oraz wprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku tego typu transakcji.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – koszty (cena, pcc, taksa notarialna, kredyt)

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – koszty. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy często mniej niż za nowe mieszkanie od dewelopera. Ale warto mieć świadomość, że cena to nie wszystkie wydatki. Jakie koszty musi ponieść kupujący używane mieszkanie na rynku wtórnym?

REKLAMA

REKLAMA