REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formalności przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Kto nie musi już płacić PCC?

homfi
Nieruchomości - sprzedaż, zakup, wynajem, zarządzanie najmem, finansowanie, projektowanie, ubezpieczenia
Formalności przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Kto nie musi już płacić PCC?
Formalności przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Kto nie musi już płacić PCC?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje 2023 roku to czas wielu zmian na rynku nieruchomości: programy rządowe “Bezpieczny Kredyt 2%” i “Konto Mieszkaniowe”, zmiana WIBOR na WIRON i nowelizacja ustawy znosząca podatek PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości to tylko jedne z wielu nowości. Wszystko po to, by powrócić do dobrej koniunktury z lat 2017 - 2021, gdy kredyty hipoteczne były tanie i łatwo dostępne, a oferta nieruchomości - szeroka.

Zwolnienie z PCC od 31 sierpnia 2023 r. - dla kogo?

REKLAMA

W miniony czwartek (31 sierpnia 2023 r.) weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalniająca niektórych kupujących na rynku wtórnym z podatku (PCC). Jego wysokość to 2% ceny nieruchomości, dlatego rezygnacja z obowiązku opłaty pozwala na oszczędność kilkunastu, a niejednokrotnie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych (na przykład przy zakupie mieszkania za 500 tys. zł, podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 10 tys. zł). 

Nowelizacja to ułatwienie dla chcących kupić pierwszą nieruchomość z rynku wtórnego objętą odrębnym prawem własności. Likwidacja PCC obejmuje wszystkie transakcje, nie tylko te finansowane Bezpiecznym Kredytem 2%. Brak obowiązku zapłaty PCC dotyczy również zakupu pierwszego domu z rynku wtórnego. Wyższy podatek natomiast będą musiały zapłacić firmy lub osoby fizyczne nabywające hurtowo nieruchomości - w przypadku szóstego i każdego następnego lokalu zakupionego w obrębie jednej inwestycji, trzeba będzie liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku w wysokości 6%. Nowy podatek ma na celu zapobieganie masowemu, spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości, które wpływa na znaczne ograniczenie dostępności mieszkań dla osób nabywających je na własne cele mieszkaniowe.

REKLAMA

Prawo nie działa wstecz. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, zwolnienie weszło w życie 31 sierpnia 2023 r. i nie obejmie transakcji dokonanych przed tym dniem.
- Z naszych obserwacji wynika, że wielu klientów wstrzymało się ze wcześniejszym zakupem nieruchomości z rynku wtórnego właśnie do momentu wejścia w życie nowelizacji. W niektórych naszych oddziałach już w dniu premiery nowych przepisów klienci zrealizowali transakcje, z którymi zwlekali do 31 sierpnia, by nie generować dodatkowych kosztów. Kilka dodatkowych dni pozwoliło na wymierne oszczędności - mówi Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny agencji nieruchomości homfi.

Rynek nieruchomości - wrzesień 2023

- Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości jest wyjątkowo dynamiczna. Mamy osoby wnioskujące o udział w programie Bezpieczny Kredyt 2%, mamy studentów, którzy poszukują mieszkań do wynajęcia przed rozpoczęciem roku akademickiego, a teraz nowa grupa - osoby zainteresowane stricte rynkiem wtórnym. Chętnych jest więc dużo, a to powoduje, że atrakcyjne oferty znikają z rynku naprawdę szybko. Dlatego radzimy naszym klientom, aby nie zwlekali z decyzjami o zakupie lub najmie - dodaje.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku właścicieli, którzy planują sprzedaż nieruchomości. - Zainteresowanie rządowym programem dopłat do kredytów jest olbrzymie, dlatego czas oczekiwania na decyzję kredytową znacznie się wydłużył. Należy się przygotować na to, że realizacja transakcji finansowanej kredytem hipotecznym może potrwać nawet 3 miesiące - kończy Maciej Zięba.

Większy popyt w ostatnich miesiącach widać gołym okiem. Jak wynika z danych biura nieruchomości homfi, w lipcu i sierpniu liczba chętnych na zakup nowej nieruchomości uplasowała się powyżej 1 000 klientów, co oznacza wzrost w stosunku do czerwca o ponad 20% oraz o 54% wobec sierpnia 2022 roku. Popyt napędza podaż - w sierpniu liczba dostępnych ofert na sprzedaż wzrosła do 830. Na rynku najmu wciąż trwa złota passa - jak wynika z danych agencji nieruchomości homfi, w sierpniu liczba najemców wzrosła o 2% w stosunku do lipca i o 23% w porównaniu do czerwca.

O czym pamiętać przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego?

Likwidacja podatku PCC to nie tylko ulga dla portfela kupujących, ale także mniej biurokracji. Podatek od czynności cywilnoprawnych to jedna z ostatnich formalności, które dzieliły kupującego od zamieszkania w wymarzonym M. PCC wiązało się ze złożeniem odpowiedniego formularza w urzędzie (PCC-3) lub uiszczeniem opłaty notariuszowi, który podczas spisywania umowy przyrzeczonej deklarował odprowadzenie podatku w naszym imieniu.

Przypomnijmy, jakie są początkowe kroki i formalności podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zorganizowanie finansowania

Przed rozpoczęciem starań związanych z zakupem nieruchomości należy pozyskać odpowiednie fundusze. Dla osób nie posiadających środków wystarczających na pokrycie kosztów w całości, rozwiązaniem może okazać się kredyt. Także w tym przypadku koniecznym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego (z wyjątkiem programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” prowadzonego przez BGK). Przed przejściem do kolejnych etapów warto poznać swoją zdolność kredytową w co najmniej 3 bankach.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

W tym celu warto poprosić o: numer księgi wieczystej i oświadczenie o braku lokatorów zameldowanych w nieruchomości.

Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna powinna zostać zawarta w formie pisemnej w obecności notariusza, może także być zawarta w zwykłej formie pisemnej. Ta pierwsza forma daje większą pewność, bo umożliwia dochodzenie nawet na drodze sądowej zawarcia umowy przeniesienia własności.

Finansowanie nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego

Po podpisaniu umowy przedwstępnej można zacząć starania o kredyt hipoteczny, składając wnioski do kilku wybranych banków. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który wskaże jak je wypełnić, jakie dokumenty są niezbędne, a następnie złoży w naszym imieniu komplet wniosków do banków.

Umowa przyrzeczona

To docelowa umowa przenosząca własność, w której zawarte są wszystkie informacje dotyczące nieruchomości oraz obowiązujące terminy np. potwierdzające datę opuszczenia lokalu przez byłych właścicieli. Zawierana jest zawsze u notariusza.

Odbiór mieszkania

Podczas odbioru mieszkania koniecznością jest sprawdzenie i podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym są spisane między innymi: stan techniczny nieruchomości, lista wyposażenia czy stany liczników będące podstawą do naliczania opłat za media nowemu właścicielowi.

Podpisanie nowych umów

Z protokołem zdawczo-odbiorczym i umową kupna-sprzedaży należy zgłosić się do dostawców mediów, aby podpisać nowe umowy o ich dostawę.

Wizyta w spółdzielni lub we wspólnocie

Kontakt ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową w celu poinformowania o zakupie mieszkania i uzyskaniu informacji o terminach i wysokości opłat czynszowych.

Zgłoszenie mieszkania

Po zakupie mieszkania z rynku wtórnego należy zgłosić ten fakt do właściwego urzędu gminy, w ciągu 14 dni od podpisania aktu. Urząd prześle zawiadomienie o aktualnej wysokości podatku od nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA