REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.
Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Z jakich zwolnień podatkowych można skorzystać? Co w przypadku zakupu domu w trakcie budowy?
Wakacje 2023 roku to czas wielu zmian na rynku nieruchomości: programy rządowe “Bezpieczny Kredyt 2%” i “Konto Mieszkaniowe”, zmiana WIBOR na WIRON i nowelizacja ustawy znosząca podatek PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości to tylko jedne z wielu nowości. Wszystko po to, by powrócić do dobrej koniunktury z lat 2017 - 2021, gdy kredyty hipoteczne były tanie i łatwo dostępne, a oferta nieruchomości - szeroka.
Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych od kupna pierwszego mieszkania lub domu obowiązuje już od 31 sierpnia. Dotyczy to nabycia mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
REKLAMA
Brak konieczności zapłaty podatku PCC przy nabyciu pierwszego mieszkania od 31 sierpnia 2023 r. oznacza ograniczenie kosztów transakcyjnych związanych z zakupem mieszkania o około 1/4. W przypadku zakupu dwupokojowego mieszkania w mieście wojewódzkim oznacza to oszczędność od 6 do 12 tysięcy złotych – sugerują szacunki HREIT. Nadal jednak trzeba będzie zapłacić taksę notariuszowi, prowizję pośrednikowi oraz wnieść opłaty sądowe lub te związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA