REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont łazienki – jeden na wiele lat

Łazienka wykończona beżowymi płytkami.
Łazienka wykończona beżowymi płytkami.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Remont łazienki najczęściej wiąże się z wyłączeniem jej z użytkowania na jakiś czas. Powoduje to określone trudności dla jej użytkowników, jest to też czas, w którym podejmujemy decyzje na temat tego, jak wykończyć łazienkę i jakich użyć do tego celu materiałów. Tylko wybierając dobre jakościowo materiały, będziemy mieć pewność, że remontu nie będziemy musieli powtarzać za jakiś czas.

Wybór płytek

Oczywistym faktem jest wybór glazury, który daje dużo radości na etapie projektowania wyglądu łazienki. Możemy dziś wybierać spośród ogromnej ilości wzorów i kształtów płytek, co wręcz dla wielu inwestorów może stanowić problem i dlatego zwracają się oni do fachowców zajmujących się zawodowo projektowaniem. Mając wybrane płytki, dobierana jest zazwyczaj fuga, która dopełnia właściwy wygląd powierzchni płytek w całości. Wzorniki fug dają dziś możliwość przykładania kolejnych kolorów do płytek i w ten sposób ułatwiają podjęcie decyzji o rodzaju i kolorze wybranej fugi.

REKLAMA

Zobacz także:  Łazienka w kolorze bieli i czerni

Zobacz także:  Jak ułożyć ciekawą mozaikę?

Zobacz także:  Co wybrać: duże płytki czy mozaikę?

Aby położyć płytki, podczas wykonywania remontu łazienki, może okazać się, że będziemy musieli wyrównać podłoże oraz położyć nową izolację, pod kładzione płytki. Podczas wykonywania prac zawsze zaleca się korzystanie z produktów jednego producenta, co eliminuje problemy wynikające z ewentualnych dodatkowych wymagań przy pracy z produktami różnych firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozpoczynamy remont

Sam remont warto rozpocząć niewątpliwie od demontowania sanitariatów, skuwania płytek i wszelkich pozostałości, w tym resztek starych klejów, aż do nośnego podłoża. Na tym etapie należy sprawdzić, w jakim stanie znajdują się ściany i podłogi. Często w łazienkach kwalifikujących się do remontu powierzchnie te są bardzo krzywe. Przed przystąpieniem do dalszego etapu prac należy je doprowadzić do takiego stanu, w którym podłoga będzie wypoziomowana, ściany wypionowane, bez żadnych nierówności. Natomiast kąty między płaszczyznami muszą zostać wyprostowane. Uzyskamy w ten sposób gwarancję, że po zakończeniu remontu postawiona w narożniku łazienki szafka lub wanna, będzie miała jednakowy kąt prosty i nie będzie wymagała indywidualnego dopasowywania.

Zobacz także: Wszystko o remoncie w łazience

Remont podłogi w łazience

Prowadząc wszelkie prace remontowe należy pamiętać, że podłoże nowe, czy też remontowane nigdy nie jest idealne. W najlepszym więc przypadku wymaga ono jedynie oczyszczenia i odkurzenia. Często jednak trzeba zeskrobać resztki starych farb, zapraw lub klejów, a dopiero oczyszczone podłoże zagruntować specjalnym środkiem, który znacznie ograniczy chłonność i zapewni właściwą przyczepność powłok wykończeniowych do podłoża.

Wypełnianie ubytków i nierówności

W następnej kolejności, większe ubytki i nierówności w podłożu należy wypełnić zaprawą cementową. Do tego rodzaju prac, związanych z wyrównywaniem podłoża i wypełnianiem ubytków najlepiej używać zaprawy wyrównującej. Produkt ten pozwoli uzyskać wysoką przyczepność warstwy wyrównawczej do podłoża oraz równą i trwałą powierzchnię gotową do prowadzenia dalszych prac. Tak przygotowaną powłokę ścian i podłóg po wyschnięciu należy ponownie zagruntować.

Izolacja podpływowa

Częstym błędem podczas remontu łazienki może być bagatelizowanie braku warstw pośrednich, których nie widać gołym okiem, w tym izolacji podpłytowej. Ma ona duże znaczenie dla trwałości całego układu, ponieważ uniemożliwia penetrację wilgoci w podłoże, która może wynikać z różnego rodzaju pęknięć, uszkodzeń wierzchniej warstwy spowodowanych np. pracą konstrukcji. Penetracja wilgoci przez dłuższy czas może powodować szkody zarówno w pomieszczeniu, w którym mamy do czynienia z przeciekiem jak i w sąsiednich pomieszczeniach gdzie widoczne stają się zacieki lub wykwity.

Hydroizolacja

W remontowanej łazience wszelkie powierzchnie mające bezpośredni kontakt z wodą, w tym strefy kabiny prysznicowej, umywalki i wanny do wysokości metra ponad nią, należy pokryć jednoskładnikową, gotową do użycia hydroizolacją. Tak zwana folia w płynie pozostaje trwale elastyczna i wodoszczelna, a jej żółty kolor ułatwia kontrolę jakości wykonanego uszczelnienia. Izolację wykonujemy w dwóch warstwach, nakładając ją wałkiem, z czego w pierwszej warstwie we wszelkich narożnikach w tym, połączeniach ściana – ściana, czy podłoga – ściana umieszczamy taśmę izolacyjną, która zapobiega powstawaniu nieszczelności izolacji w przypadku przerwania jej ciągłości w miejscach najbardziej na to narażonych. Drugą warstwę uszczelnienia należy nanosić po wyschnięciu pierwszej, z reguły na drugi dzień. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się do układania płytek ceramicznych.

Przyklejanie płytek ceramicznych

Do prac związanych z przyklejaniem wszelkiego rodzaju płytek ceramicznych warto stosować np. elastyczną zaprawę klejową. Jest to podkład, który umożliwia układanie płytek na podłożach z wykonaną izolacją przeciwwilgociową, ogranicza też możliwość spływania płytek kładzionych na ścianach. Po wymieszaniu zaprawy z wodą, używając odpowiedniej pacy zębatej, należy nanosić ją równomiernie na podłoże (pacę należy utrzymywać podczas rozprowadzania materiału pod kątem 45 stopni do podłoża). Kleić, używając wyłącznie świeżej zaprawy, a jej pozostałości usuwać zwilżoną gąbką. Zaleca się, aby pokrycie spodu płytki klejem (wypełnienie przestrzeni podpłytkowej) wynosiło minimum 90%. Aby zapewnić pełny kontakt płytki z klejem, najlepiej układać płytki metodą kombinowaną, polegającą na nanoszeniu zaprawy klejowej zarówno na podłoże jak i na spód płytki. Aby uzyskać jednakowe odstępy pomiędzy płytkami należy stosować krzyżyki dystansowe. Świeżo przyklejone płytki warto chronić przed obciążeniem przez 24 godziny po skończeniu ich klejenia.

Zobacz także:  Klej do płytek – jak wybać najlepszy?

Zobacz także:  Renowacja łazienki metodą klejenia płytki na płytkę

Zobacz także:  Jak położyć płytki ceramiczne na zabudowie kartonowo-gipsowej?

Wypełnianie spoin

Do wypełnienia spoin międzypłytkowych można stosować np. elastyczną, wodoodporną zaprawę cementową. W pierwszej kolejności oczyszczamy spoiny z resztek kleju i usuwamy z nich krzyżyki dystansowe. Następnie rozprowadzamy przygotowaną wcześniej zaprawę przy pomocy gumowej pacy. Nanoszenie powinno odbywać się prostopadle i po przekątnej do linii fug tak, aby wypełnić dokładnie zaprawą wszystkie przestrzenie pomiędzy płytkami. Po wstępnym wyschnięciu zaprawy do fugowania, usuwamy jej resztki czystą, wilgotną gąbką. Spoiny w miejscach dylatacji oraz innych, narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne należy pozostawić do wypełnienia elastycznym wypełniaczem silikonowym.

Zobacz także: Spoinowanie płytek – krok po kroku

Zobacz także: Jak dobrać kolor fugi?

Czas na silikon

Uzupełnieniem całego systemu klejenia płytek jest trwale elastyczny wypełniacz silikonowy gwarantujący brak przecieków w miejscach najbardziej na nie narażonych. Silikon to rodzaj wypełniacza, który dzięki zawartości środka grzybobójczego posiada podwyższoną odporność na rozwój wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Silikonu należy użyć do wypełnienia wszelkich miejsc narażonych na trwałe obciążenia mechaniczne oraz połączenia różnych materiałów. Jego warstwa tworzy trwale elastyczną dylatację.

Zobacz także: Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?

Zobacz także: Wymiana uszczelnień silikonowych w łazience

Wykonując prace zgodnie z technologią i zaleceniami producenta, ograniczamy do minimum możliwość wystąpienia problemów, które są bardzo trudne do usunięcia, jeśli dotyczą spodnich warstw, takich jak kleje do płytek czy izolacje. Skutki ewentualnych błędów w wykonaniu mogą być bardzo różne i najczęściej związane z przeciekaniem wody w kolejne warstwy. Niektóre z nich widoczne niedługo po rozpoczęciu użytkowania, inne niestety dopiero później. W wielu sytuacjach naprawa ich jest kosztowna i możliwa jedynie poprzez usunięcie wszystkich warstw wykończeniowych, aż do podłoża. Dlatego tak ważne jest dobranie właściwych produktów i technologii. Produkty linii Baumacol powstały w laboratorium firmy Baumit w oparciu o wieloletnie doświadczenia oraz przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych. Ich stosowanie zapewnia trwałe i solidne funkcjonowanie wykonanych prac przez długi czas, z jednoczesnym zachowaniem estetyki na lata.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Tomasz Jarzyna, Product Manager Baumit

Łazienka w kolorach beżu i brązu
Fotolia
Kącik roślinny w łazience.
Fotolia
Łazienka w jasnych kolorach z drewnianymi meblami.
Fotolia
Łazienka z dużym oknem.
Fotolia
Łazienka w odcieniach szarości.
Fotolia
Łazienka w odcieniach beżu i brązu.
Fotolia
Łazienka wykończona kamiennymi płytkami.
Fotolia
Łazienka wykończona jasną mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona w klasycznym stylu.
Fotolia
Łazienka w klasycznym stylu.
Fotolia
Łazienka w jasnych kolorach.
Fotolia
Łazienka wykończona w czerwonymi kafelkami i kolorową mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona biało-niebieskimi płytkami.
Fotolia
Łazienka wykończona na kolor fioletowy.
Fotolia
Elegancka łazienka z ciekawa mozaiką.
Fotolia
Łazienka wykończona płytkami imitującymi drewno.
Fotolia
Łazienka w kolorach bieli i beżu.
Fotolia
Łazienka w odcieniach błękitu.
Fotolia
Łazienka wykończona kolorowymi kafelkami.
Fotolia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA