REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować ścianę pod powłokę dekoracyjną?

Subskrybuj nas na Youtube
Mieszkanie po remoncie. Fot. Bolix
Mieszkanie po remoncie. Fot. Bolix
Bolix

REKLAMA

REKLAMA

Nierówne ściany to częsty problem. Często trzeba włożyć dużo pracy w to, aby osiągnąć we wnętrzu zamierzony efekt. Podpowiadamy, jak wyrównać ścianę oraz jak przygotować podłoże do nakładania struktur dekoracyjnych. Zobacz poradnik.

Gruntowanie ścian – podstawa malowania

Planując wykończenie mieszkania, warto zwrócić uwagę na zanieczyszczenia i nierówności, występujące na ścianach czy sufitach. Zanim w ruch pójdzie pędzel z wybraną farbą nawierzchniową, konieczne może okazać się zagruntowanie malowanej powierzchni. W wielu przypadkach to rutynowy wstęp do właściwego dekorowania, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla przebiegu, jak i rezultatu prac.

REKLAMA

Gruntowanie służy ujednoliceniu i wzmocnieniu podłoża. Zmniejsza i wyrównuje jego chłonność, ogranicza pylistość, poprawia przyczepność materiałów wykończeniowych, wpływa na racjonalność ich zużycia, reguluje przebieg procesu wiązania, ułatwia nakładanie kolejnych warstw. Uzyskanie optymalnych parametrów płaszczyzny umożliwia stworzenie na niej atrakcyjnej, jednolitej i trwałej aranżacji. Zależy jednak od wielu czynników. Należy więc wiedzieć, gdzie i jak stosować wybrany preparat.  

Zobacz także: Gruntowanie podłoża pod tynk gipsowy lub gładź

Jak wybrać środek gruntujący?

Przy wyborze środka gruntującego trzeba sprawdzić, czy jest on przeznaczony do określonego podłoża (np. powierzchnie betonowe, tynki cementowe, cementowo - wapienne i gipsowe,  płyty gipsowo - kartonowe i paździerzowe itp.). Charakter budulca może wpływać na późniejszą skuteczność czynności aplikacyjnych.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj użytego wykończenia. Współczesne inspiracje przy urządzaniu wnętrz coraz częściej wykraczają poza sięganie wyłącznie po tradycyjne farby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Istnieją uniwersalne rozwiązania, pasujące jednocześnie do wielu materiałów wykończeniowych, takich jak powłoki malarskie, tapety, zaprawy klejowe, okładziny ceramiczne i kamienne, posadzki – zwraca uwagę Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Czasem jednak wskazane jest użycie konkretnego środka służącego np. do wykonywania tynków cienkowarstwowych. Indywidualne właściwości niektórych specyfików sprawdzają się znakomicie choćby w sytuacjach, gdy występuje ryzyko przenoszenia zabrudzeń z warstw podkładowych, pojawiania się plam lub prześwitów.

Malowanie ściany. Fot. Bolix

Zobacz także: Pęknięcia na ścianach – jak je usunąć?

Odpowiednie przygotowanie podłoża

REKLAMA

Twarde, solidne, trwałe, a jednak podatne na deformacje, zakłócające ład estetyczny w pomieszczeniu. Nawet niewielka rysa, nierówność czy zabrudzenie na ścianie, wzmocnione niefortunnie padającym światłem, skutecznie przyciąga wzrok i psuje wygląd całej, starannie pomalowanej płaszczyzny. Dlatego, przed przystąpieniem do właściwego gruntowania, należy odpowiednio przygotować podłoże.

Powinno być nośne, równe, suche i oczyszczone z powłok antyadhezyjnych (jak kurz, tłuszcz, pyły i bitumy). Konieczne jest także usunięcie śladów agresji biologicznej i chemicznej oraz wszelkich elementów o słabej przyczepności (odspojone tynki i powłoki malarskie). Również bezpośrednio w toku wstępnych prac niezbędne jest stosowanie się do różnorodnych zaleceń wynikających z charakteru pokrywanej powierzchni. 

Przed rozpoczęciem gruntowania mocnych powłok malarskich lub struktur gipsowych, szlifuje się je papierem ściernym, a następnie odkurza – podpowiada Marek Zając z Bolix

– Warto też pamiętać, że nowo wykonane podłoża mineralne potrzebują na ogół 3-4 tygodni na uzyskanie optymalnych parametrów do prowadzenia prac. Punktem wyjściowym do osiągnięcia pożądanego efektu wizualnego na ścianie czy suficie jest zawsze ich początkowy stan.

Zobacz także: 7 sposobów na wykończenie ścian w kuchni

Marek Zając/Bolix

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA