REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Renowacja starej, drewnianej podłogi

Subskrybuj nas na Youtube
Renowacja podłogi drewnianej. Fot. Domalux
Renowacja podłogi drewnianej. Fot. Domalux
Domalux

REKLAMA

REKLAMA

Renowacja starej, drewnianej podłogi nie jest skomplikowana. Drewno to piękny materiał, którego właściwości zmieniają się wraz z jego użytkowaniem. Do wykańczania podłóg wybiera się gatunki najtwardsze, dzięki temu posadzka zużywa się wolniej. Jednak nawet to, nie uchroni drewna przed ponowną renowacją. Podpowiadamy, jak odnowić starą podłogę.

Wybierając rodzaj drewna, z którego wykonywane jest podłoże w pomieszczeniach kierujemy się zazwyczaj jego estetyką, a dopiero na drugim miejscu pojawia się kwestia trwałości. Producenci podłóg mający do dyspozycji gatunki nie tylko krajowe, ale również egzotyczne, są w stanie zaoferować naprawdę szeroki wybór. Jeżeli nie mamy jednak możliwości dopasowania posadzki do własnych upodobań, to staramy się tak zaadoptować przestrzeń, aby tworzyła jak najbardziej harmonijną całość zgodną z naszymi oczekiwaniami.

REKLAMA

Renowacja podłogi. Fot. Domalux

Zarówno nowe podłogi drewniane, które ulegają naturalnemu zużyciu, jak i te, które np. nabyliśmy w ramach zakupu wcześniej użytkowanej nieruchomości, należy co pewien czas gruntowanie odrestaurować. Okres ich przydatności jest uwarunkowany głównie jakością materiału, z którego zostały wykonane, natężeniem eksploatacji oraz sposobem w jaki są zabezpieczone i pielęgnowane. W sytuacjach, kiedy pojawiają się większe rysy i szczeliny, odnowienie podłogi to nie tylko jej cyklinowanie oraz pokrycie lakierem powierzchniowym. To również umiejętne i precyzyjne szpachlowanie znaczących ubytków.

Drewno – ponadczasowy materiał

Naturalny materiał podłogowy jakim jest drewno, buduje doskonały mikroklimat w pomieszczeniach, a umiejętnie zaaranżowany pozwala na stworzenie ciepłej atmosfery. Mimo swojej stosunkowo wysokiej wytrzymałości jest jednak podatny na odkształcenia pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Odpowiednia liczba nałożonych warstw wysokojakościowego lakieru potrafi skutecznie ochronić przed takimi niebezpieczeństwami jak ścieranie czy zarysowania na powierzchni samego drewna. Jednak w sytuacji np. upadku większych i cięższych przedmiotów, elastyczna powłoka ochronna ugina się, a drewno znajdujące się pod nią reaguje w ten sam sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Podłogi - wykończenie wnętrz

Po długoletniej eksploatacji podłóg drewnianych konieczne jest podjęcie decyzji w jaki sposób możemy przywrócić ich dawny kształt. Naturalny surowiec pozwala na szczęście na wielokrotną renowację, co stanowczo obniża koszty remontu podłogi i poświęcony na to czas. Jeżeli uszkodzenia są głębokie, to po zeszlifowaniu górnej warstwy niezbędne jest zastosowanie wypełniacza do szczelin  tzw. szpachli.

Renowacja podłogi. Fot. Domalux

Szpachlowanie podłogi drewnianej – krok po kroku

Szpachla parkieciarska pozwala na uzupełnianie szczelin do szerokości 2 mm. Umożliwia to redukcję ubytków, co jest szczególnie istotne w późniejszych fazach renowacji. Dzięki zastosowaniu preparatu drewno nie tylko zyska jednolitą powierzchnię, ale również nie będzie dochodziło do sklejania kantów podczas nakładania nowych warstw lakieru. Wyrównanie podłoża jest także ważne dla otrzymania zadowalającego efektu kolorystycznego. Drewniana podłoga podczas szpachlowania zostanie pozbawiona uszkodzeń i rys, co sprawi, że lakier będzie się układał równomiernie i stworzy gładką, wytrzymałą powłokę.

Nakładanie szpachli. Fot. Domalux

Zobacz także: Podłogi - remont

Przed szpachlowaniem należy dokładnie oczyścić podłoże. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich pozostałości starych warstw ochronnych i pielęgnacyjnych jak np. wosk czy silikon. Szpachlę należy połączyć z pyłem drzewnym pochodzącym z ostatniego cyklinowania. Chodzi o to, aby masa wypełniająca była identycznego koloru co drewno, na której jest stosowana. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadza się po całej powierzchni podłogi. W przypadku większych szczelin, czynność trzeba powtórzyć do 3 razy. Zaszpachlowane podłoże potrzebuje ok. 3–4 godz., aby wyschnąć. Po przeszlifowaniu jest gotowe do prac lakierniczych.

Źródło: Domalux

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA