REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Lakierowanie paneli drewnianych – Poradnik

Panele drewniane. Fot. Domalux
Panele drewniane. Fot. Domalux
Domalux

REKLAMA

REKLAMA

Drewno ze względu na swoje właściwości oraz łatwość w montażu jest bardzo często wybieranym materiałem do wykańczania podłóg. To właśnie dlatego panele drewniane są jednym z bardziej popularnych rodzajów podłogi. Drewniane panele podłogowe zaraz po zakupie są gotowe do układania i nie wymagają lakierowania. Po pewnym czasie jednak ulegają zużyciu i wymagają odświeżenia. Aby odnowić podłogę wystarczy tylko wycyklinować parkiet i wybrać właściwy lakier. Zobacz poradnik.

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych podłóg. Świadczy o tym nie tylko coraz większy wybór jego gatunków, ale także coraz łatwiejsze sposoby montażu. Jednym z najlepszych przykładów są właśnie panele drewniane. Dzięki łączeniu np. przy użyciu pióro-wpustów maksymalnie skraca się czas pracy, a tym samym o wiele szybciej można zacząć korzystać z wykończonych pomieszczeń.

REKLAMA

Zobacz także: Panele laminowane czy parkiet?

Podłogowe panele drewniane oferowane przez producentów dostępne są już w wersji polakierowanej. Ich powłoka zewnętrzna utwardzana jest promieniami UV jest estetyczna i wytrzymała. Jednak jak każdy rodzaj podłogi, ulegają one naturalnemu zużyciu. Wówczas należy zastanowić się, czy musimy wymienić je na nowe, czy jest może szansa na renowację. Zależy to od kilku czynników, które konieczne należy ustalić przed ewentualnym rozpoczęciem prac.

Warstwowa budowa paneli drewnianych

Drewniane panele podłogowe to zazwyczaj elementy wielowarstwowe, złożone z mniejszych części litego drewna. Podstawę stanowi stosunkowo cienka warstwa dolna, na której znajduje się warstwa środkowa z mniejszych desek układanych poprzecznie. Na samej górze umieszczona jest lakierowana bądź olejowana warstwa licowa. Ustalenie jej grubości oraz poziomu ewentualnych uszkodzeń jest niezbędne do stwierdzenia czy wykonana z takich paneli podłoga nadaje się do renowacji. Zazwyczaj warstwa użytkowa ma od 2 do 5 mm. Obecne technologie cyklinowania pozwalają na zdjęcie jedynie 0,5 mm górnej powłoki. Korzystając z usług doświadczonego parkieciarza, można zatem z powodzeniem przygotować panele drewniane do nałożenia lakieru.

Zobacz także: Podłoga lakierowana, olejowana czy woskowana? – co wybrać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chcemy dodatkowo podwyższyć ochronę nowych paneli drewnianych i poprawić ich wygląd, to można zaraz po ich ułożeniu zastosować lakier powierzchniowy. Takie rozwiązanie będzie kolejną warstwą zabezpieczającą, która zapobiegnie większym uszczerbkom w razie np. ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.

Montaż paneli – krok po kroku

Samo ustalenie grubości warstwy wierzchniej paneli drewnianych nie daje podstaw do podjęcia decyzji o sposobie ich renowacji. Mechaniczne szlifowanie, nawet jeżeli wykonywane z należytą uwagą, powoduje bardzo silne tarcie. Tylko podłoga przytwierdzona do podłoża za pomocą kleju nadaje się do tego rodzaju prac. W przeciwnym wypadku, jeżeli panele drewniane zamontowane są w systemie pływającym, istnieje bardzo wysokie ryzyko ich uszkodzenia. Łączenie takich elementów na pióro-wpust i układanie bezpośrednio na podłodze sprawia, że są one mimo wszystko luźne. Zatem tylko jeżeli panele drewniane są klejone do podłoża to z powodzeniem można je cyklinować. Należy jednak pamiętać, aby niwelacja widocznych uszkodzeń nie przekroczyła grubości warstwy licowej.

Wybór lakieru do odnowienia paneli

REKLAMA

Po wycyklinowaniu paneli drewnianych, kolejne etapy prac nie przysporzą wielu kłopotów. Do ich renowacji najlepiej zastosować specjalistyczne produkty charakteryzujące się wysoką trwałością. Wodorozcieńczalne lakiery to środki, które gwarantują przywrócenie wysokiej odporności i estetyki pokrywanych nimi powierzchni. Można także wybrać lakiery przygotowane na bazie. Na początek wskazane jest zastosowanie podkładu (zarówno dla lakierów na bazie wody, a także lakierów rozpuszczalnikowych). Środek odetnie pozostałości zanieczyszczeń oraz nie przemoczy cienkiej warstwy drewna, która pozostała po szlifowaniu warstwy użytkowej (trzeba na to uważać, ponieważ warstwa użytkowa paneli drewnianych ma maksymalnie do 5 mm).

Gdy chcemy dodatkowo zabezpieczyć nowe panele, to konieczne jest wykonanie testu przyczepności na małej powierzchni – można użyć resztek, które zostały po montażu. W tym celu należy zmatowić fragment podłogi lub mały panel aplikacyjny, następnie dokładnie posprzątać i nanieść lakier. Po jego wyschnięciu i utwardzeniu trzeba sprawdzić przyczepność nowej powłoki np. za pomocą monety. Rysujemy nią warstwę lakierniczą. Jeżeli powłoka nie odspaja się, nie łuszczy i nie rysuje na biało, oznacza to, że przyczepność jest właściwa. Można wtedy wykonać aplikację na całej powierzchni podłogi.

Zobacz także: Jak dbać o podłogi drewniane?

Profesjonalne produkty tworzą elastyczną warstwą zabezpieczającą przed ścieraniem, zarysowaniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Są łatwe w zastosowaniu, a jeżeli zachowane zostaną odpowiednie warunki w trakcie ich aplikacji oraz schnięcia i utwardzania warstw, to finalny efekt pozwoli na kolejne lata komfortowego użytkowania drewnianych paneli podłogowych

Źródło: Domalux

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA