Co należy wiedzieć wybierając wykładzinę podłogową?
REKLAMA
REKLAMA
Mówiąc o wykładzinach przede wszystkim należy rozróżnić ich dwa podstawowe rodzaje: wykładziny elastyczne, wykonane z linoleum i PVC oraz wykładziny dywanowe.
REKLAMA
Zamiast płytek – PVC
Ze względu na bezspoinowe pokrycie i odporność na zabrudzenia, wykładzina z PVC doskonale sprawdza się w miejscach gdzie tradycyjnie układamy płytki, a więc w kuchniach łazienkach i korytarzach. Najczęstszym wzorem takiej wykładziny są deski, parkiet bądź klepka, ale sklepach można znaleźć również wykładziny doskonale imitujące m.in. płytki. Wybierając wykładzinę musimy zwrócić uwagę na grubość warstwy użytkowej, która najczęściej waha się w granicach 0,3–1,2 mm. Pamiętajmy, że grubsza warstwa gwarantuje dłuższą trwałość.
Zobacz także: Jak wybrać podłogę do domu?
A może linoleum?
Linoleum sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach użytkowych. W związku z tym, że wykonane jest z naturalnych materiałów takich jak olej lniany, mączka drzewna i mączka korkowa, nie elektryzuje się, a nawet wykazuje właściwości antybakteryjne.
Wykładziny dywanowe
Ten rodzaj wykładziny niewiele różni się od tradycyjnego dywanu. Kładziemy ją na całej powierzchni podłogi, dzięki czemu nie musimy układać desek czy paneli. Ułatwia nam to również w dużym stopniu sprzątanie, bo taką wykładzinę łatwo odkurzyć. Ze względu na bogactwo wzorów wykładziny dywanowe możemy ułożyć każdym pomieszczeniu. Zazwyczaj jednak „włochate” znajdują zastosowanie w sypialniach, natomiast te z krótszym runem np. w biurach.
Zobacz także: Jaki kolor podłogi wybrać?
Jak ułożyć wykładzinę?
REKLAMA
Wykładzinę możemy ułożyć samodzielnie. Zanim jednak do tego przystąpimy musimy wyrównać powierzchnię, na którą zamierzamy ją położyć, stosują np. wylewkę samorozlewną. Jeśli upewnimy się, że na posadzce nie ma żadnych nierówności to powinniśmy upewnić się, czy rozmiar naszej wykładziny odpowiada rozmiarom pomieszczenia. Wykładziny, zależnie od ich rodzaju, wielkości pomieszczenia i intensywności użytkowania: układamy luzem, mocujemy taśmami dwustronnie klejącymi, przyklejamy do podłoża lub stosujemy listwy napinające.
Wykładzin PVC oraz linoleum nie powinno się układać na podłogach drewnianych, ponieważ szczelne pokrycie uniemożliwia odparowanie ewentualnego zawilgocenia podłoża, co prowadzi do gnicia drewna.
REKLAMA
REKLAMA