Euromale – gąbki na pacy do malowania – którą wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Euromale to mało popularne narzędzia malarskie, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób odnawiających różne przedmioty i pomieszczenia. Za pomocą euromali możemy nakładać np. farbę i bejcę na ściany, sufity oraz inne elementy, które wymagają wymalowania.
REKLAMA
Euromale standardowe
Standardowe Euromale to najczęściej stosowane o kształcie prostokąta. Przeznaczone są do malowania dużych powierzchni takich jak ściany i sufity, a także powierzchni drewnianych. Powierzchnia malująca tego narzędzia wykończona jest cienka warstwą moheru, rączka najczęściej ma kształt litery D.
Euromale do malowanie rogów
Euromale przeznaczone do malowania naroży wykonane są z moherowej nakładki umieszczonej na aplikatorze w kształcie trójkąta. Narzędzie to umożliwia równomierne rozprowadzenie farby w malowanych narożach, dokładnie pokrywając całą powierzchnię. Euromale do malowanie rogów z racji swojego kształtu należy stosować przede wszystkim do malowywania rogów pomieszczeń, do pomalowania całego lica ściany lepiej jest zastosować euromal standardowy.
Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik
Euromale do malowania ram okiennych
Chcąc ułatwić użytkownikom malowanie okien, producenci wymyślili coś takiego jak euromale do malowania profili okiennych. Z pośród okien najczęściej malujemy okna drewniane. Przeznaczone do nich euromale posiadają niewielką moherową nakładkę, która podczas malowania ramy pozwala dotrzeć do słupków i ram otwieranych pionowo. Duża część euromali tego typu posiada plastikowe prowadnice, zapobiegające zsunięciu się narzędzia z powierzchni szyby.
Jak czyścić euromale?
REKLAMA
Po skończonym malowaniu, euromale tak samo jak pędzle należy dokładnie wyczyścić. Zanim jednak zamoczymy narzędzia pierwszy raz w farbie, należy je przeczyścić np. szczotką do odzieży lub butów. Usuniemy w ten sposób wszelkie zanieczyszczenia, pyłki oraz włókna, które przeszkodzić nam w malowanu.
Po skończonym malowaniu należy usunąć z gąbki resztę farby. Można to zrobić stara gazetą lub papierowym ręcznikiem. Po usunięciu resztek farby, należy umyć gąbkę w odpowiednim rozpuszczalniku (dobranym do rodzaju użytej farby). Mówiąc o rozpuszczalniku, mamy tutaj na myśli: wodę, benzynę lakierniczą lub środki chemiczne do czyszczenia pędzli. O tym, który rozpuszczalnik wybierzemy decyduje rodzaj farby, którą malowaliśmy. Informację na temat rodzaju farby i rozpuszczalnika przeznaczonego do czyszczenia narzędzi znajdziemy na opakowaniu farby.
Czyszcząc gąbkę euromali należy ścisnąć jej powierzchnię malującą i pocierać koniuszkami palców jej moherową warstwę. Zanim przystąpimy do jej czyszczenia, załóżmy rękawiczki, które ochronią nasze dłonie przed zabrudzeniem farbą. Na koniec należy umyć euromale w gorącej wodzie z mydłem, a następniewytrzeć narzędzie do sucha.
Na każdym euromalu, który był już kiedyś używany, zawsze mogą pozostać resztki farby. Nie musimy się jednak tym przejmować, nie będzie miało to żadnego wypływ na kolor oraz jakość malowania kolejnych powierzchni.
Dodatkowe akcesoria malarskie do euromali
Kuwety
Euromale bardzo często sprzedawane są z kuwetami. Pozwalają one nabierać przez narzędzie dokładnie taką ilość farby, jaka jest nam potrzebna do malowania. To znacznie ułatwia pracę i zapobiega rozchlapywaniu farby. Jeśli zdarzy się tak, że kuwetę będziemy musieli dokupić oddzielnie, należy pamiętać, aby miała ona wałek ułatwiający nabierania farby na powierzchnię malującą narzędzia.
Rączki przedłużające
Większość euromali posiada rączki ze specjalnymi otworami, które umożliwiają zamocowanie specjalnych rączek przedłużających. Uchwyty te znacznie ułatwią nam pracę, zwłaszcza podczas malowania wysokich ścian, czy sufitu.
Zobacz także: Płytki do przedpokoju – czym się kierować podczas ich zakupu?
Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Autor: Albert Jackson i David Day
REKLAMA
REKLAMA