Pędzle i wałki do malowania – jak wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy sięgnąć po pędzle?
Pędzel, to narzędzie wymagające wprawy i większego nakładu pracy. Trudno jest malować nim tak, by nie powstały smugi, szczególnie kiedy korzysta się z gęstej farby. Czasem jednak właśnie taki efekt chcemy uzyskać i wtedy wskazane jest wykorzystanie tego narzędzia. Ponadto warto sięgnąć po pędzel, gdy malujemy małe, wąskie powierzchnie (framugi, pojedyncze listwy), czy przedmioty o wymyślnych kształtach. Łatwiej jest się nim posługiwać w sposób precyzyjny i dokładnie wcierać farbę. Opłaca się zainwestować w dobrej jakości pędzle, z których podczas malowania nie będzie wypadało włosie.
REKLAMA
Zobacz także: Kalkulatory pomocne podczas remontu
Jaki pędzel wybrać?
Im większa powierzchnia, którą mamy do pomalowania, tym większy powinien być pędzel (np. do sufitów i ścian najlepszy będzie pędzel szeroki tzw. ławkowiec).
Należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, bo pędzel należy dopasować do rodzaju farby, z której korzystamy:
REKLAMA
– Pędzle z włosia naturalnego (końskiego lub świńskiego) – włosie tych pędzli jest dość sztywne, ale i odporne na zagniecenia. Ze względu na to, że łatwo chłonie wodę, nie powinno się ich używać do farb wodorozcieńczalnych, nadają się za to dobrze do farb rozpuszczalnikowych. Świetnie rozprowadzają farbę, można dzięki nim zrobić to naprawdę równomiernie.
– Pędzle z włosia sztucznego (mieszanki poliestru i polipropylenu) – są elastyczne i nie wchłaniają wody. To dlatego wykorzystywane są głównie do farb wodorozcieńczalnych. Łatwiej niż naturalne ulegają zagnieceniom.
Zobacz także: Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności
Innym parametrem jest grubość i miękkość włosia. Jeżeli malujemy gładką powierzchnię, lepiej wybrać pędzel miękki; przy szorstkiej, nierównej, korzystniej będzie, jeśli kupimy twardszy, z grubszym włosiem.
Kiedy sięgnąć po wałek?
Wałkami maluje się łatwiej i szybciej, nie potrzeba do tego wprawy. Jeżeli mamy do pomalowania dużą i płaską powierzchnię, wałek jest niezastąpiony. W sklepie możemy od razu kupić zestaw, w skład którego wchodzą wałek, kuweta i uchwyt. Jeśli mamy do pomalowania całe mieszkanie, lepiej kupić oddzielnie kilka wałków o różnej wielkości i np. dwa uchwyty – długi i krótki. Można zakupić również specjalny wałek z tzw. okapnikiem.
Zobacz także: Jaki kredyt na remont i modernizację?
Jaki wałek wybrać?
Tak samo, jak w przypadku pędzli, im większą powierzchnię chcemy pomalować, tym szerszy powinien być wałek. Małe przydadzą się do malowania narożników, wykończeń np.: przy suficie czy drzwiach. Oprócz rozmiaru, ważny jest też materiał, z którego zrobione zostało runo. Do farb wodorozcieńczalnych wykorzystujemy wałki z baraniej wełny lub nylonowego pluszu, do farb rozpuszczalnikowych i lakierów przeznaczone są wałki wykonane z gąbki, moheru albo weluru.
Czyszczenie i przechowywanie narzędzi do malowania
Aby móc ponownie wykorzystać pędzle i wałki, musimy o nie odpowiednio zadbać. Gdy skończymy malowanie, powinniśmy wyczyścić narzędzia za pomocą wody lub rozpuszczalnika, zależnie od rodzaju użytej farby. Jeśli nie jest to możliwe, to należy je namoczyć w wodzie lub rozpuszczalniku. Kiedy pędzle wyschną, należy je powiesić włosiem do dołu.
Zobacz także: Jak usunąć zabrudzenia po remoncie?
REKLAMA
REKLAMA