Jak czyścić pędzle po malowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Niezależnie jakiej farby używamy do malowania, po każdym zakończeniu prac powinniśmy zadbać o to, aby dobrze wyczyścić narzędzia. Jeśli nie mamy pewności jaką farbą malowaliśmy, sprawdźmy etykietę na opakowaniu farby, tam znajdują się wszystkie informacje.
REKLAMA
Farby emulsyjne
Zaraz po zakończeniu malowania farbami emulsyjnymi, należy dokładnie umyć pędzel w ciepłej wodzie z mydłem. Myjąc pędzel należy dokładnie rozdzielić każde włosie tak, aby każde było dokładnie oczyszczone z farby i nie pozostawały na nim żadne zanieczyszczenia. Kiedy usuniemy resztki farby z całego włosia, należy jeszcze raz dokładnie opłukać pędzel w czystej wodzie bez dodatku mydła, a następnie strzepać jej nadmiar. Na koniec należy dokładnie wygładzić włosie i spiąć je gumka recepturką, aby po wyschnięciu pędzel zachował swój pierwotny kształt.
Zobacz także: Pędzle i wałki do malowania – jak wybrać?
Farby rozpuszczalnikowe
REKLAMA
Jeśli przystąpiliśmy do malowania farbą rozpuszczalnikową i wiemy, że malowanie zajmie nam przynajmniej dwa dni, nie musimy dokładnie czyścić pędzla po każdym jego użyciu. Wystarczy, że na noc zanurzymy pędzel w pojemniku z wodą. Rano, wystarczy wytrzeć pędzel suchym, papierowym ręcznikiem i możemy przystąpić do ponownego malowania.
Po całkiem zakończonym malowaniu farbą rozpuszczalnikową, należy zetrzeć z pędzla resztki farby. Można to zrobić np. gazetą lub papierowym ręcznikiem. Następnie pędzel należy wypłukać w pojemniku z rozpuszczalnikiem. Niektóre farby mogą wymagać zastosowania specjalnego rozpuszczalnika, informację o jego rodzaju znajdziemy na opakowaniu farby. Do czyszczenia pędzla z farby rozpuszczalnikowej można wykorzystać też benzynę lakierniczą lub chemiczne środki do czyszczenia pędzli. Kiedy pozbędziemy się już resztek farby z włosie za pomocą rozpuszczalnika, należy wypłukać pędzel w gorącej wodzie z mydłem, strzepać nadmiar wody i wytrzeć pędzel do sucha.
Zobacz także: Jak dobrać narzędzia malarskie?
Czyszczenie pędzla z zaschniętej farby
Jeśli z jakiś przyczyn zapomnimy wyczyścić pędzel z farby, a ta zdąży już na nim zaschnąć i skleić włosie, nic straconego. Jeśli farba zaschła na włosiu, należy namoczyć pędzel w pojemniku z wodą lub w płynie do czyszczenia pędzli. Namoczona pędzel będzie łatwiejszy do wyczyszczenia. Resztki farby należy usunąć pod ciepłą bieżącą wodą z mydłem. Jeśli z jakiś przyczyn moczenie pędzla nie wystarczy i farba nie będzie chciała zejść, należ skorzystać ze specjalnego preparatu do usuwania powłok malarskich. Preparaty tego typu można kupić w praktycznie każdym sklepie malarskim.
Tekst na podstawie książki: Dekorowanie Wnętrz. Autor: Albert Jackson i David Day
REKLAMA
REKLAMA