REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż baterii łazienkowej – krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Montaż baterii. Fot. Foto Channels
Montaż baterii. Fot. Foto Channels

REKLAMA

REKLAMA

Montaż baterii łazienkowej nie jest skomplikowany. Stosując kilka podstawowych zasad, kran możemy zamontować samodzielnie. Radzimy, jak w trzech krokach zamontować kran i na co zwracać uwagę.

Krok 1: Wybór odpowiedniej baterii

Na rynku istnieją dwa rodzaje baterii – ścienne i stojące (tzw. sztorcowe). Dokonując wyboru jednej z nich, w pierwszej kolejności należy sprawdzić na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w naszej łazience. Od tego będzie zależeć, który rodzaj baterii będziemy mogli zainstalować.

REKLAMA

 – Baterie ścienne montujemy, gdy rury wyprowadzone są powyżej wanny lub umywalki. Jeśli instalacja wodna przebiega poniżej, zdecydujmy się armaturę sztorcową radzi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Dostępne modele różnią się też liczbą otworów. Wśród baterii stojących (sztorcowych) najpowszechniejsze są jednootworowe (mocowane w jednym otworze regulują strumień i temperaturę wody za pomocą uchwytu) i dwuotworowe (jednouchwytowe oraz z osobnymi pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody). Istnieje także armatura trzy- i czterootworowa, która dominuje zwykle w wytwornych liniach wzorniczych. Baterie przeznaczone do zamontowania nad umywalkami, mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła do wody. Wannowe natomiast wyposażone są w oddzielną wylewkę, rączkę prysznicową i jedno lub dwa pokrętła.

Krok 2: Montaż

Baterie stojące (sztorcowe) umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce lub wannie. Mają one zwykle średnice ok. 28–35 mm. W przypadku baterii jednootworowej, w specjalne wejście umieszczone w podstawie (dolnej części armatury) wkręcamy przewody doprowadzające wodę (przyłącza elastyczne) i wkręt mocujący. Wężyki wsuwamy do otworu montażowego w umywalce, a na wystający od spodu wkręt nakładamy specjalną gumową podkładkę, którą następnie zabezpieczamy dodatkową, wykonaną z metalu. Niektóre modele baterii wyposażone są dodatkowo w chromowaną podkładkę, którą umieszcza się pomiędzy otworem w umywalce i baterią. Należy umieścić ją nad otworem przed wprowadzeniem wężyków podłączeniowych. Podkładka nie tylko podnosi estetykę baterii, ale często maskuje otwór w umywalce gdy okazuje się on zbyt duży. Trwałe przykręcenie baterii zapewni tulejkowa nakrętka, pozwalająca wyeliminować ewentualne przecieki wody. Na koniec wystarczy podłączyć elastyczne przewody do instalacji wodociągowej.

Zobacz także: Jak odciąć dopływ wody?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Instalując armaturę dwuotworową, złączki (przyłącza proste) wkładamy do otworów montażowych i mocujemy je nakrętkami. Również przy ich pomocy montujemy baterię i zabezpieczamy połączenia płaskimi uszczelkami, najczęściej wykonanymi z gumy lub – coraz częściej – z trwalszego kauczuku silikonowego. Dodatkowo musimy pamiętać o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię dwuotworową zamierzamy zainstalować w wannie, wąż natrysku przykręcamy do rączki natrysku i łącznika.

Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Wygodę korzystania zapewni optymalna wysokość zamocowania, dlatego trzeba pamiętać, by nie umieścić jej ani zbyt nisko, ani za wysoko nad wanną czy umywalką. Montaż armatury naściennej rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe warto uprzednio zabezpieczyć skutecznymi elementami uszczelniającymi - taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Przyłącza mimośrodowe powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym i być ustawione na jednej wysokości tak, aby korpus baterii po jej przykręceniu był poziomo. Szerokość rozstawu mimośrodów zależy od szerokości nakrętek przyłączeniowych baterii.

Zobacz także: Jak naprawić cieknącą baterię?

Najczęstsze nieprawidłowości przy montażu wynikają ze złego rozstawu podłączeń do wody ciepłej i zimnej. Modelowo jest to 15 centymetrów, jednak dopuszcza się maksymalnie 2 centymetry odchylenia. W innym przypadku montaż się nie powiedzie podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Następnie na mimośrody nakręcamy rozety, we wnętrzu nakrętek baterii umieszczamy uszczelki gumowe z filtrem, a następnie przykręcamy palcami baterię do mimośrodów. Aby nie porysować nakrętek przy ich dokręceniu kluczem, należy założyć na nie specjalne plastikowe osłonki.

Krok 3: Próba szczelności

Test szczelności najlepiej zweryfikuje, czy montaż baterii się powiódł. Najlepszym sprawdzianem będzie puszczenie strumienia wody i zweryfikowanie ewentualnych przecieków. Warto pamiętać także o zapobieganiu powstawania szczelin. Gumowe uszczelki na połączeniu z instalacją wodną, na końcu wylewki czy przy pokrętłach z czasem się zużywają. W szczególności narażone są te, które mają kontakt z gorącą wodą. Pierwsze symptomy nieszczelności widać gołym okiem, na powierzchni baterii zaczyna pojawiać się osad z kamienia. To znak, że czas najwyższy wymienić niezdatne elementy.

Zobacz także: Jak udrożnić zatkane rury?

Źródło: Grupa Armatura

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA