REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż baterii łazienkowej – krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Montaż baterii. Fot. Foto Channels
Montaż baterii. Fot. Foto Channels

REKLAMA

REKLAMA

Montaż baterii łazienkowej nie jest skomplikowany. Stosując kilka podstawowych zasad, kran możemy zamontować samodzielnie. Radzimy, jak w trzech krokach zamontować kran i na co zwracać uwagę.

Krok 1: Wybór odpowiedniej baterii

Na rynku istnieją dwa rodzaje baterii – ścienne i stojące (tzw. sztorcowe). Dokonując wyboru jednej z nich, w pierwszej kolejności należy sprawdzić na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w naszej łazience. Od tego będzie zależeć, który rodzaj baterii będziemy mogli zainstalować.

REKLAMA

 – Baterie ścienne montujemy, gdy rury wyprowadzone są powyżej wanny lub umywalki. Jeśli instalacja wodna przebiega poniżej, zdecydujmy się armaturę sztorcową radzi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Dostępne modele różnią się też liczbą otworów. Wśród baterii stojących (sztorcowych) najpowszechniejsze są jednootworowe (mocowane w jednym otworze regulują strumień i temperaturę wody za pomocą uchwytu) i dwuotworowe (jednouchwytowe oraz z osobnymi pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody). Istnieje także armatura trzy- i czterootworowa, która dominuje zwykle w wytwornych liniach wzorniczych. Baterie przeznaczone do zamontowania nad umywalkami, mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła do wody. Wannowe natomiast wyposażone są w oddzielną wylewkę, rączkę prysznicową i jedno lub dwa pokrętła.

Krok 2: Montaż

Baterie stojące (sztorcowe) umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce lub wannie. Mają one zwykle średnice ok. 28–35 mm. W przypadku baterii jednootworowej, w specjalne wejście umieszczone w podstawie (dolnej części armatury) wkręcamy przewody doprowadzające wodę (przyłącza elastyczne) i wkręt mocujący. Wężyki wsuwamy do otworu montażowego w umywalce, a na wystający od spodu wkręt nakładamy specjalną gumową podkładkę, którą następnie zabezpieczamy dodatkową, wykonaną z metalu. Niektóre modele baterii wyposażone są dodatkowo w chromowaną podkładkę, którą umieszcza się pomiędzy otworem w umywalce i baterią. Należy umieścić ją nad otworem przed wprowadzeniem wężyków podłączeniowych. Podkładka nie tylko podnosi estetykę baterii, ale często maskuje otwór w umywalce gdy okazuje się on zbyt duży. Trwałe przykręcenie baterii zapewni tulejkowa nakrętka, pozwalająca wyeliminować ewentualne przecieki wody. Na koniec wystarczy podłączyć elastyczne przewody do instalacji wodociągowej.

Zobacz także: Jak odciąć dopływ wody?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Instalując armaturę dwuotworową, złączki (przyłącza proste) wkładamy do otworów montażowych i mocujemy je nakrętkami. Również przy ich pomocy montujemy baterię i zabezpieczamy połączenia płaskimi uszczelkami, najczęściej wykonanymi z gumy lub – coraz częściej – z trwalszego kauczuku silikonowego. Dodatkowo musimy pamiętać o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię dwuotworową zamierzamy zainstalować w wannie, wąż natrysku przykręcamy do rączki natrysku i łącznika.

Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Wygodę korzystania zapewni optymalna wysokość zamocowania, dlatego trzeba pamiętać, by nie umieścić jej ani zbyt nisko, ani za wysoko nad wanną czy umywalką. Montaż armatury naściennej rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe warto uprzednio zabezpieczyć skutecznymi elementami uszczelniającymi - taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Przyłącza mimośrodowe powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym i być ustawione na jednej wysokości tak, aby korpus baterii po jej przykręceniu był poziomo. Szerokość rozstawu mimośrodów zależy od szerokości nakrętek przyłączeniowych baterii.

Zobacz także: Jak naprawić cieknącą baterię?

Najczęstsze nieprawidłowości przy montażu wynikają ze złego rozstawu podłączeń do wody ciepłej i zimnej. Modelowo jest to 15 centymetrów, jednak dopuszcza się maksymalnie 2 centymetry odchylenia. W innym przypadku montaż się nie powiedzie podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Następnie na mimośrody nakręcamy rozety, we wnętrzu nakrętek baterii umieszczamy uszczelki gumowe z filtrem, a następnie przykręcamy palcami baterię do mimośrodów. Aby nie porysować nakrętek przy ich dokręceniu kluczem, należy założyć na nie specjalne plastikowe osłonki.

Krok 3: Próba szczelności

Test szczelności najlepiej zweryfikuje, czy montaż baterii się powiódł. Najlepszym sprawdzianem będzie puszczenie strumienia wody i zweryfikowanie ewentualnych przecieków. Warto pamiętać także o zapobieganiu powstawania szczelin. Gumowe uszczelki na połączeniu z instalacją wodną, na końcu wylewki czy przy pokrętłach z czasem się zużywają. W szczególności narażone są te, które mają kontakt z gorącą wodą. Pierwsze symptomy nieszczelności widać gołym okiem, na powierzchni baterii zaczyna pojawiać się osad z kamienia. To znak, że czas najwyższy wymienić niezdatne elementy.

Zobacz także: Jak udrożnić zatkane rury?

Źródło: Grupa Armatura

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA